Söz vermeme tartışması bu Meclis’te de devam etti!

Söz vermeme tartışması bu Meclis’te de devam etti!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı ikinci meclis oturumunda AK Parti grubundan meclis üyelerine söz verilmemesine dair tartışma, üçüncü meclis oturumunda da devam etti. AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Söz istememe rağmen vermediniz.  12 Eylül, 12 Mart’ta yaşanan olaylar gibi siz duymazlıktan geldiniz” ifadelerini kullandı.

12 Mart 2021 - 19:16

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mart ayı olağan toplantısının üçüncü birleşimi, Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.

Özulsu, Meclis oturumunun açılışında İstiklal Marşı’nın kabulü hakkında açıklamalarda bulundu. Özuslu, “Bağımsızlığımızın simgesi İstiklal Marşımızın 100. yaşını kutluyoruz. Bu öyle bir şiirdi ki Kurtuluş Savaşı’nın atmosferinde birliği ve beraberliği ve işgalcilere karşı mücadele azmini buram buram hissettiğimiz bir şiirdi. “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım” derken bu ifadeyle bağımsızlığın özgürlüğü bir millet için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan bir İstiklal Marşı, kendi içinde bağımsızlığı ve mücadele, sonsuz bir inancı tüm kalbiyle nakşetmiş bir şairin eseridir. Bağımsızlık sembolüdür İstiklal Marşı. Bugün 100. yaşını kutluyoruz. Aynı onur ve gururla edebiyete kadar seslendireceğimiz ve bayrağın hiçbir zaman eksilmeyeceğine İzmir’den söz veriyoruz. Mustafa kemal Atatürk’ü ve Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diye Mehmet Akif Ersoy’u ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bugün 12 Mart askeri darbesini buradan bir kere daha kınıyorum. Bu ülkede yaşayan herkes bilir, darbenin iyisi kötüsü olmaz. Darbe darbedir. Darbenin arısında yek vücut, demokrasiyi savunmak için buradayız. Karşı duracağımıza buradan bir kere daha vurgulamak isterim. Öte yandan burada doktor meclis üyesi arkadaşlarımız da var. Onların ve tüm sağlıkçıların 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım” dedi.

BOZTEPE: MECLİSTEKİ TÜM ARKADAŞLARDAN ÖZÜR DİLEMENİZİ İSTERDİM

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe 10 Mart’ta gerçekleşen Meclis toplantısında Özuslu’nun kendisine söz vermemesi hakkında sitemde bulundu. Boztepe, “Söz istememe rağmen vermediniz.  12 Eylül, 12 Mart’ta yaşanan olaylar gibi siz duymazlıktan geldiniz. Ben size mesaj da yazdım. Ben Çarşamba günü sadece Miraç Kandili hakkında kadın arkadaşlarımız bir konuşma yapacaktı. Bende onunla ilgili konuşacaktım. Siz duymanıza rağmen bana söz vermediniz. Biz çocukken top oynardık. Mahallede bir arkadaşın topu olurdu, herkes de olmazdı. Top kimin elindeyse kuralları o koyardı. Kürsü sizin mülkünüz değildir. Ben ve siz de meclis üyesiyiz. Bugün burada görmedim duymadım demenizi beklerdim. Sadece gündemde kalmasını değil, gündeminin geldiği şekilde öyle okunması lazım. Siz burada söz istememe rağmen siz söz vermediniz. Size yakıştıramadım. Burada benden değil meclisteki tüm arkadaşlardan özür dilemenizi isterdim. Bana yapıldı yarın da size yapılır” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE DAVRANMAYA DEVAM EDECEĞİM

Özuslu ise Boztepe’nin parmak kaldırarak konuşmasına tepki göstererek, “Siz öyle konuşursanız ben kabul etmem. Hatırlasanız o gün biz alsında gündem dışı konuşmalarımızı başa aldık. Şimdi görüşülen konulardan sonra dedim ki, Sayın Hızal’a söz vereceğim,  başkanvekillerine söz vereceğim ondan sonra oylayacağım dedim. Kayıtlar orada. Eğer yapılan görüşmelerde bir eksiklik olursa ben onun sorumluluğunu üzerime almaya razıydım. O konuyu yeterince tartıştık. Eğer gündem dışı bir madde ile ilgili konuşma yapmayı düşünen meclis üyesi arkadaşımız önceden bana söylemiş olsaydı verirdim. Ben o kargaşa da duymamış olabilirim. Sözünü baştan bana söyleyecekti. Ben memnun olurdum. İşi oralara çekmeye gerek yok. Demokratik tahammüllere uygun olarak meclis yönetmeye gayret ediyoruz söz kısıtlamaya gayret ediyoruz. Eksikler her zaman olabilir, insanız çünkü. Bütüne bakarsak işin diğer boyutunu görebiliriz. Demokratik bir şekilde davranmaya devam edeceğim. Bu açıdan zamana zaman bu tip meselelere ile karşılaşabiliriz. Bu genel olarak bütün meclisi ipotek altına alacak itham ve iddialara yol açmaz, haksızlık olur” şeklinde konuştu.

HIZAL: YOL KAZASI DİYEBİLİRİZ

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise konu hakkında, “Bunu uzun uzadıya açma niyetinde değiliz. Sizi eleştirmek konuşmak adına denmedi. Yol kazası diyebiliriz. Gündem maddesi hakkında konuşma yaptık. Sonunda da o maddeyi çok hızlı geçtiğini gördük. Bu konuda uyarı yapıldı. Söz almak isteyen arkadaşlarımız oldu. Demokrasi adına ne kadar hassas davranıldığını görüyoruz. Sert tartışmalar olmasına rağmen. Burada her meclis üyesi arkadaşımızın az ya da çok her konuyla ilgili bir söz alma ihtiyacı duyulduğuna zamana bakılmaksızın bu sözün verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İzmirlilerin oylarıyla seçilmiş onları adına konuşan meclis üyeleriyiz. Hüsnü be hıdır bey de bu niyetle söz istedi. Bu tarz yol kazaları diyelim, olmasın diliyoruz. Bu salon sanatsal gösteriler için dizayn edilmiş ama meclis salonu olma niyetinde değil. Işıklardan bazen salona hakim değilsiniz. Sanırım o salon meselesi de önümüzdeki günlerde çözülecek. Hıdır Bey iki önemli konuda söz istedi ama verilmedi. Bu sorunların çözülmesi adına adım atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Özuslu ise cevaben, “Suhulet ve hakkaniyetle önemli bir konu. B3nim en dikkat ettiğim konu bu. Şehitlerle ilgili bir şey vardı. Bu tür hassas konularda dikkat etmek lazım. 1 saat 25 dakika bir madde tartışılmaz” dedi.

KÖKKILINÇ: İYİ NİYET ÇOK ÖNEMLİ

Kökkılınç ise katılımcı demokrasiden bahsederek, “iyi niyet çok önemli. O gün tartışılan gündem maddesini salonda hepimiz konuştuk, tartıştık. Konu kapandıktan sonra hala altı yedi konu vardı. Sadece o gün ki akıştan bahsetmek istedim. Niyet önemli olan. Gündem dışı konuşmalarda herkese söz verilecek. Bu konuda bir centilmenlik anlaşmamız var” ifadelerini kullandı.

PARLAR: HÜSNÜ BEY ŞIMARIK MAHALLE ÇOCUĞU GİBİ DAVRANIYOR

CHP’li Meclis Üyesi Özan Parlar, kendisinin de mağdur olduğunu söyleyerek, “Diğer CHP’li meclis üyesi arkadaşlarımız da mağdur. AK Parti’den bir arkadaşa söz verdiğiniz de CHP’li 3 arkadaşa söz vermeniz gerekiyor. Siz ne kadar iyi niyetli davranırsanız davranın, Hüsnü Bey şımarık mahalle çocuğu gibi davranıyor. Ama anlamak gerekiyor” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma