"Suyun Öte Yanından Miras Lezzetler" kitabı...

"Suyun Öte Yanından Miras Lezzetler" kitabı yayınlandı.

"Suyun Öte Yanından Miras Lezzetler" kitabı yayınlandı. Sidas Yayınları arasında çıkan kitabı Ankara Üniversitesi Kalecik Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yalçın Güçer yazdı.

20 Şubat 2021 - 17:06
Reklam

"Lozan Antlaşması ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen mübadillerin yaşadıkları Grebene ve Nasliç bölgelerinde yetiştirdikleri ürünlerden yaptıkları geleneksel yemekleri malzemeleri ve tarifleri ile bu kitapta bulacaksınız. Kitapta; 12 Çeşit Çorba (Çurvas), 27 çeşit Yemek (Faya), 21 Çeşit Börek (Pıtıs), 12 Çeşit Kurabiye-Ekmek-Mantı (Lukumna-Psumna-Mantya), 21 Çeşit Tatlı (Ğlika), 9 Çeşit Aperatif (Aperatis), 18 Çeşit Kışlık Erzaklar (HimunatkuZahres) teferruatı ile anlatılıyor.

Mübadil yemek kültürünün unutumaması için bu kitabı yazdığını belirten Dr. Yalçın Güçer: “Kitabımızın içeriğini Lozan Antlaşmasıyla 1924 yılında Rumeli SerficeSancağı’na bağlı Grebene Kazası Krifçe Köyü’nden (yeni adı Kivotos Köyü) mübadeleyle gelen ve Niğde Merkez’e bağlı Yeşilburç Köyü’ne yerleşen mübadillerin çocukları ve torunlarıyla, kültürün en önemli miras değerleri arasında bulunan geleneksel gıdalara yönelik olarak yapılan görüşmeler ve çalışmalardan elde edilen bilgiler oluşturmuştur.

Lozan Antlaşması ile Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen mübadillerin yaşadıkları Grebene ve Nasliç bölgelerinde yetiştirdikleri ürünlerden yaptıkları geleneksel gıdalar incelendiğinde, kısıtlı imkanlara rağmen çok zengin bir mutfağa sahip oldukları ve ellerindeki kısıtlı mevcut her malzeme ile çok güzel lezzetler ortaya çıkardıkları görülmektedir. Bir başka deyişle temelinde yokluk ve zor yaşam koşulları olan geleneksel yemeklerimiz incelendiğinde, mübadelenin bıraktığı derin izler net olarak görülmektedir.Geleneksel mübadil yemeklerimiz özelinde kültürel mirasımızın ilelebet var olması ve unutulmaması diliyorum.” şeklinde konuştu.


Tamamı renkli basılan kitap 144 sayfa ve 50 TL den satışa çıktı.iletişim: sidasmedya@gmail.comWattsapp: 05555307712

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi bıçakladı
İzmir’de 15 yaşındaki çocuk, kendisini ikaz eden polisi...
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...