Tacettin Bayır: Çarşaf liste birleştirir, blok liste...

Tacettin Bayır: Çarşaf liste birleştirir, blok liste ayrıştırır

CHP Karşıyaka İlçe Kongresinde CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko, Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel ve Bedri Serter konuştu.

18 Ocak 2020 - 13:27 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 14:53

Çiğdem CANPOLAT - CHP İzmir Milletvekili Kani Beko kongrede yaptığı konuşmada bütçeyi ele alarak, “TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyon çalışmalarında yapmış olduğumuz mücadele sonrasında maalesef yeterli oy hakkımız olmadığından dolayı geçen yılda yaşananlar bu yılda yaşandı. 1.1 trilyonluk bütçenin aslan payını her zaman olduğu gibi 15 milyara yakınının saray kendisine aldı. Bütçeyi incelediğimizde maalesef üzülerek söylüyorum ki bütçede işsizlere, memurlara, işçilere, köylülere, çiftçilere, emeklere, engelli kardeşlerimize yer yok. Dullarımız, yetimlerimiz bu bütçeden yeterli payı alamadı. Alamadığı gibi baktığımızda 108 milyar çiftçi kardeşlerimizin kredi borçları var. 10 milyar tarım ve kredi kooperatiflere olan borçları ile birlikte toplam 118 milyara yakın çiftçi kardeşlerimizin bankalara borçları var. Çiftçi kardeşlerimizin milli gelirden alması gereken yüzde birlik oranda bir kısım var. Gelin hep beraber yürüyüşlerle mitinglerle kavgayla gürültüyle almanız gereken parayı hep beraber almak için elimizden geleni yapalım” dedi.


KANİ BEKO: "BİRLEŞİRSEK İKTİDAR OLURUZ"

“5 milyon Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyemeyenler devlet hastanesine ve üniversite hastanelerine gidemeyecekler, giderlerse de oralarda rehin kalacaklar. Bırakın simit saraylarını, dünya göz hastanelerini kurtarmayı, 5 milyon GSS ödememiş vatandaşımızı kurtarmanız gerektiğini düşünüyorum. 8 milyona yakın emeklimiz asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor. Yani açlık sınırının altında yaşıyor. Sevgili arkadaşlar unutmayalım, bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz birleşirsek 2023’de iktidar oluruz."


TACETTİN BAYIR: "ÖNÜNÜZDE CEKETİMİ İLİKLİYORUM"

Kongrede konuşan bir diğer isim CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP’nin iktidara çok yakın olduğunu belirtti. Bayır, “İktidara çok yakınız öyle yakınız ki, elimizi uzatsak elmayı ağaçtan alacak kadar yakınız. Halkımız 31 Mart seçimlerinde AK Parti’ye sarı kart gösterdi. Bunun nedenleri; mutfaktaki yangın ve işsizlik. 25 yıldır İktidar oldukları Ankara, Adana, İstanbul’u kaybettiler. Son yerel seçimlerde bu halk CHP’li belediyelere nüfusun yüzde 64’nü yönetme teveccühü gösterdi.  Buradan ne ders çıkarmalıyız? CHP’li olmak kolay değildir. 1. Genel Başkanınıza 2. Milletvekilinize, 3. Belediye Başkanınıza 4. İl Başkanınıza sahip çıkacaksınız. Biz bize konuşuyoruz diyerek bu saydığım 4 kişiyi kendi aranızda dahi yermeyeceksiniz.  Bu kadrolar gelip geçicidir.  Önemli olan örgütün, kadınlarımızın, gençlerimizin ayağa kalkmasıdır. Yüzde 71 oy aldığınız için tüm örgütün karşında ceketimi ilikliyorum, saygı ile eğiliyorum” diye konuştu.

TACETTİN BAYIR: "DELEGE SİSTEMİ KALDIRILMALIDIR"

Yamanlar’da gerçekleşen cemaat toplantısında Atatürk resminin üzerinin kapatıldığını hatırlatan Bayır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cemaatler, bin sarıklı, şalvarlı, Cumhuriyet düşmanları Yamanlar’da toplandı.  Atatürk posterinin üstünü kapattı. Biz buna müsama gösterirsek işte sonuç ortadadır. Çankırı’ya gittim dedim ki ‘Sivil Toplum Örgütleri ile götüreceğim. ’Herkes şok oldu ‘burada Sivil Toplum Örgütü yok 66 tane cemaat var hangisini istersiniz’ dediler. Aynısını Yozgat’ta da yaşadım. Gittik üşenmedik cemaatlerle de görüştük. Onların da şikayetleri vardı. Artık Ak Parti çözülüyor bunu unutmayın.

Bu salonlara ayrı atkılarla gelmek bizi ayrıştırıyor. Buraya farklı renk atkılarla gelebiliriz ama buradan ayrışmadan çıkmalıyız, CHP atkısı ile çıkmalıyız. Gelecek kurultayda benim temennim delege sistemini kaldırmamızdır. İşin özü ben şarkı dinlemekten bıktım, şarkı söylemek istiyorum. Bana Karabağlar’ın yüzde 65, Urla’nın yüzde 70,  Karşıyaka’nın yüzde 71 oyu yetmiyor. Ben artık Türkiye’yi Ankara’yı istiyorum. Bunu torunlarım, Türkiye’nin gelecek nesilleri için istiyorum.”


KAMİL OKYAY SINDIR: "İKTİDAR BİZİM HEDEFİMİZİN DEĞİL BİR ARAÇTIR"

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır yaptığı konuşmada, “Hangi görev ve ünvanda olursa olalım. Bu partinin ilke ve değerleri için gönül vermiş alın teri dökmüş, iktidar beklentisi içerisinde olan bütün yoldaşlarımı selamlıyorum. Memleketin durumu ortada, 5 temel meselemizden bahsediyoruz; Ekonomi, eğitim, dış politika, adalet,  en temel sorunlar. Bunları çözecek olan bu Cumhuriyet'i kuran başta Atatürk olmak üzere CHP'dir. Dimdik ayakta duran tek partidir. İktidar hedefimizi ortaya koyuyoruz. Demagoji yapmayacağım, iktidar bizim hedefimizin değil bir araçtır. Bizim hedefimiz Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkmaktır. İktidar, oraya çıkmak için bir araçtı. İktidarı amaç ederseniz bir kaos ortamı, bölüşme ortamı çıkar. Eğer bugün Sayın Tacettin Vekilim de bahsetti, Yamanlar'da karşı devrimin gerici zihniyetin gün yüzüne çıktığı, Cumhuriyet'i yok sayanlar varsa karşısında CHP'li olmak zorundadır. İşte bu kongrede söylenen sözler ve çıkacak kadrolar çok kararlı, ilkeli ve dayanışma içerisinde birlikte yürümeliyiz” dedi.

KAMİL OKYAY SINDIR: "AYRIŞMAYA ASLA TAHAMMÜLÜMÜZÜN OLMAMASI LAZIM"

Sındır konuşmasında şöyle devam etti:

“Sevgi için bazı duyguları yaşamak lazım, ama yoldaşlık saygı gerektirir. Birbirimize saygı duyacağız. Önce karşı devrimcilere karşı mücadele vereceğiz. Tek adam rejimiyle bir parti devleti oluşturan, bu milleti ayrıştıran anlayışa karşı birlik beraberlik çağrısı yapmak, ulus kimliğiyle birlikte yaşamalıyız. Laikliği yok sayan, laikliği din düşmanlığı sayan zihniyete karşı birlikte mücadele vermek zorundayız. Bir hükümet düşünün ne kabinesi var, ne bakanları var. Atadıkları birer memur. Sonra 5 temel sorun ortaya çıkıyor. Bugün Karşıyaka İlçe örgütümüz burada bulunuyorsa Uğur başkanımız ve ekibi sayesindedir, çok teşekkür ediyorum. İki başkanımızdan hangisi olursa olsun oluşacak kadro Karşıyaka'yı konuştuğumuz yere taşıyacaktır. Ayrışmaya asla tahammülümüzün olmaması lazım. Buradan çıkan aday sonrası ayrışma olmamalı, yol arkadaşlığı oluşmalıdır. Yönetim açısından da yol gösteren bir kongre olacaktır. Siz tüm dostlarımıza bu mücadelede, iktidar yolunda hepinize başarılar diliyorum.”


ATİLA SERTEL: "MHP AK PARTİ'NİN YEDEK TEKERİDİR"

Karşıyaka’nın kendisi için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Atila Sertel, konuşmasında AK Parti ve MHP’ye yüklendi. Sertel, “Bizim iktidar olacağımızı arkadaşlarımız çok net belirtti. Ben son olarak Kırıkkale’ye gittim. AK Parti’ye oy veren yurttaşlarımızın artık CHP’ye oy verme noktasına geldiğini çok açık söyleyebilirim. Kırıkkale’de geçmişte Milliyetçi Hareket Partisi’nde önemli görevlerde yer alan 20 kişi ile görüştük. Artık onlarda MHP’nin, AK Parti’nin yedek lastiği olduğunun farkındalar. Bizden Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için öncülük etmemizi söylediler. Biz bir olursak, eksiklerimizi hızla giderirsek, bu salondan el ele kol kola çıkarsak her zaman iktidar olacağız. Biz halk ile iç içe olmalıyız, bizler koltuktan güç almamalı, ona güç vermeliyiz. Bizler halktan, mütevazı insanlar olmalıyız. Gelecek için, iktidar için tüm devrimciler bir arada olmalıdır. Türkiye’de bir korku rejimi estirmek istiyorlar. Ama biliniz ki korkutmaya çalışan tek adam asıl her şeyden çok korkuyor. Meclise 250 koruma ile gelen, kendi milletvekillerini dahi salona girerken aratan, tek adam korktuğu için halkı korkutmaya çalışıyor. Ama bilmiyor ki ne ak saçlılar ne de Gezi’de direnen gençler ondan korkmuyor” dedi.


BEDRİ SERTER: "KARŞIYAKA’DAN NUTUK ATMAK KOLAY"

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter birliktelik vurgusu yapan bir konuşma yaptı. Sertel "Hepinizi en yüce sevgilerimle selamlıyorum. Burası Karşıyaka kadınlarımızın yüceliği çok fazla, gençlerimizin yolu çok uzun. Ak saçlılar konuşuluyor arada siyah saçlılar da var. Ama içimizdeki savaşı lütfen bitirin. Karşıyaka'da siyaset yapmak kolay. Gelin Hakkari'de siyaset yapalım. Lütfen seçim dönemi memleketlerinize dönün. Karşıyaka oyunu CHP'ye veriyor, Cumhuriyet'e veriyor, Atatürk'e veriyor. Cumhuriyet'in başkenti İzmir. Biz İzmir milletvekili dediğimiz zaman gözlerinin içi gülüyor insanların. Artık bu kürsülerden birbirimizi eleştirmekten bıktık. Bu kürsüye çıkacak arkadaşlarımızı iktidar yolunda bize nasıl katkı koyacağından bahsetsin. Genel Başkanı eleştirmeyi kabul etmiyorum. Evlerde tencereler boş biz bunlarla ilgileneceğiz. İşsiz gençlerimiz var bunlarla ilgileneceğiz.  Karşıyaka’dan nutuk atmak kolay. Gelin Rize, Hakkari, Kars’ta siyaset yapalım. İzmir’deki dostlarımıza da söylüyorum; lütfen memleketlerimize dönelim ve oralarda da seçim çalışmalarına katılalım. İzmir bize oy veriyor. Biz Atatürk’ün torunlarıyız. İzmir bize yüzde 60 oy veriyor. Minnettarız, teşekkür ediyoruz. Biz Ankara’da ‘İzmir milletvekiliyiz’ dediğimizde insanların gözlerinin içi gülüyor. Doğma büyüme İzmirliyim. Her karışında anımız var. Birbirimizi eleştirmeyelim lütfen. Bundan bıktım! Bu kürsüye çıkan yeni yol haritasını söylesin. Bizleri tartışabilirsiniz. Ama kimsenin Genel Başkanı eleştirmeye hakkı yok. Benim ne sorumluluğum varsa buradaki her partilinin aynı sorumluluğu var. Hem büyüklerimden hem gençlerimden, özellikle kadınlarımıza söylüyorum artık eleştiriyi bırakalım el ele kol kola olalım. Karşıyaka çok şanslı iki tane Serdar var. Arada Karşıyaka var ikisine de başarılar diliyorum" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu