Torbalı’da belediye taşındı hükümet konağı diken üstünde

Torbalı’da belediye taşındı hükümet konağı diken üstünde

Torbalı Belediyesi, depremde hasar gören hizmet binasını boşaltarak, Kültür Merkezinde hizmetlerini sürdürmeye başladı. 

11 Kasım 2020 - 13:00
Reklam

Ancak yapılan açıklamada başta hükümet konağı olmak üzere ilçedeki diğer kamu binalarının da güvenli olmadığına dikkat çekildi.

Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yakupoğlu, İmar ve Şehircilik Müdürü Çiçek Gültekin ile Elbir Yapı Kontrol Müdürü Celil Gül düzenledikleri basın toplantısında İzmir depreminin Torbalı’daki hasarlarını anlattılar. Belediye hizmet binasının depremde ağır hasar aldığı, çalışanların can güvenliğini temin edemeyeceği için Torbalı Belediyesinin, Kültür Merkezi olarak kullanılan binaya taşındığına vurgu yapan Başkan Yardımcısı Ali Yakupoğlu, “30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremden sonra belediye hizmet  binasının bodrum katında kolon kiriş ve tabliyenin betonlarının döküldüğü yıllar içerisinde taşıyıcı donatı demirlerinin korozyona uğrayarak mukavemetini kaybettiği, en son depremle birlikte kolon kiriş ve tabliyelerde sehim ve çatlaklar oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca 08.11.2016 tarihinde belediyemiz binasının deprem dayanaklığı durumunun tespiti amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sertifikalı yetkili Vetaş Yapı ve Malzemeleri Laboratuvarı tarafından betondan alınan numunelerle yapılan testlerde ortalama basınç dayanımı 12,9 çıkmıştır. Kabul edilebilir sınır olan C20’nin ise çok çok altındadır” dedi.

Demirleri çürümüş

Belediye hizmet binasının kolon ve kiriş donatılarında yapılan gözlemsel kontrollerde donatı demirlerinin çürüdüğü, etriye aralıklarının deprem yönetmeliğine uygun olmadığının anlaşıldığını ifade eden Yakupoğlu, “Bu durumda binanın he ran yıkılma tehlikesi vardır. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimler sonucunda da hasar raporu oluştuğundan, çalışan personelimiz ve vatandaş sirkülasyonunun yoğun yaşadığı  hizmet binamızda hiç kimsenin can güvenliğini tehlikeye atmamak adına Belediye Başkanımızın talimatları ile tahliye kararı aldık. Yeni hizmet binamız olarak da Belediye Kültür Merkezi Binasına yerleşmiş bulunmaktayız.

1985  yılında yapıldı

1985 yılında yapılan binada her dönem tadilatlar yapıldı. 1989 ve 2004 yılları arasında sadece bir katı belediye olarak kullanıldı. İlk yapıldığı yıllarda bir katında vergi dairesi ile düğün salonu, bodrum katında market hizmet verilirken, iki katı ise özel işletmelere kiraya verilmişti. Depremden önceki durumunda ise bodrum katı arşiv, zemin katın yüzde 85’i hariç 3 katta belediye birimleri yer alıyordu. 1985 yılında yapımına başlandığında bölgenin sulak olması ve temelinde kaynayan su olması nedeniyle haftalarca inşaatın temelinden su çekildi. Zamanla bu su yine kaynadı. Haliyle suyun

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ege Denizi’nde deprem!
Ege Denizi’nde deprem!
İzmir’de aşı olmayanlar bu restorana giremiyor
İzmir’de aşı olmayanlar bu restorana giremiyor