Torbalı’da ’ilk 100’ şoku... İlçe ilk kez 9’a düştü

Torbalı'da 'ilk 100' şoku... İlçe ilk kez 9'a düştü

EBSO, 2019 yılı performanslarına göre bölgedeki 100 büyük sanayi kuruluşunu açıkladı. Torbalı listede 9 firmayla yer aldı. Son 10 yıldır 13 ile 15 arası firma ile listede yer alan Torbalı ilk kez 9 firma ile yer almanın üzüntüsünü yaşıyor. TTO Başkanı Olgun “İlk kez üzüldük. Torbalı özel teşvikler ile desteklenmeli” dedi.

26 Haziran 2020 - 13:10

Ege Bölgesi Sanayi Odası, 2019 Yılı Üretimden Satışlara Göre Ege’nin en büyük 100 sanayi kuruluşunu açıkladı. Listede geçen yılın da şampiyonu olan TÜPRAŞ liderliğini korudu. İkinci sırada Petkim Petrokimya yer alırken, üçüncü sırada çıkışını sürdüren PhilsaPhilip Morris yer aldı. Bu sonuçlarla birlikte Torbalı, İzmir’in başarısının %9’unu tek başına karşılamış oldu.Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın 38 yıldır aralıksız sürdürdüğü, en büyük ilk 100 değerlendirmesinin sonuçları dün açıklandı. 2019 yılı içerisinde firmaların gerçekleştirdiği performanslarının değerlendirilmesi sonucunda liste belirlendi. Son 10 yıldır 13 veya 15 arası firma ile listeye giren Torbalı ilk kez 9 firmada kaldı. Listeye giren Torbalı’nın ev sahipliği yaptığı firmalar arasında ilk sırayı Philsa Philip Morris aldı. Liste sırasıyla, JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş., Sun Tekstil San. ve Tic. A.Ş., T.T.L. Tütün San. ve Dış Tic. A.Ş.,Tukaş Gıda San. ve TİC. A.Ş.,Agromey Gıda ve Yem San. ve TİC. A.Ş., Ekoten Tekstil San. ve TİC. A.Ş.,Bambi Mobilya ve Yatak Sanayi A.Ş. ve Heper Metal Döküm San. ve TİC. A.Ş. şeklinde sıralandı.

YATIRIM TEŞVİKLERİ ARTIRILMALI

Torbalı, ülke ekonomisine sağladığı katkı ile sık sık ülke genelinde isminden söz ettiriyor. 45 Milyar TL vergi tahsilat tutarı ile iller vergi sıralamasında Türkiye’de 5. sırada yer alarak İzmir’in ödediği verginin yüzde 49’unu karşılayan, ihracatta Trabzon ve Eskişehir gibi büyük şehirleri bile geride bırakan Torbalı, Ege Bölgesi’nin en büyük 100 şirketi arasında 9 şirket ile yer aldı. Dünyaca ünlü birçok firma başta olmak üzere dev marka ve işletmelere ev sahipliği yapan Torbalı, Türkiye genelindeki en büyük şirketler listesine üst sıralardaki temsilcileriyle adından söz ettirmeye devam etmektedir. TTO Başkanı Olgun, listede ilk kez az firma ile yer almanın üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.Olgun, “İlçemizdeki firmalar gerek üretimlerini gerekse satışlarını her yıl artırıyordu. Ama bu yıl bir gerileme yaşadık. İlçemizin başarısını daimi kılabilmek adına bölgeyeözel yatırım teşvikleri getirilmesi gerekiyor. Ülkede yatırım teşvikleri de artırılmalıdır. Torbalı olarak özellikle bu yılın ikinci çeyreğinde yaşanan pandemi dönemindeki olağanüstü süreçte firmalarımız çok etkilendi. Bu dönemde sadece ihracatçılarımız kur avantajından dolayı dönemi en az hasarla atlattı ve atlatmaya devam etmektedir. Ülkece tarıma ve üretime dayalı bir ekonomi anlayışı benimsememiz gerekmektedir.” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı