Torbalı yeni Belediye Başkanı CHP’li Mithat Tekin

Torbalı yeni Belediye Başkanı CHP'li Mithat Tekin

Torbalı Belediye Başkanı Uygur’un vefatının ardından gözler seçime çevrildi. Torbalı Belediye Meclisi seçim gündemiyle toplandı. CHP’nin adayı Tekin ile Cumhur İttifakı'nın adayı AK Partili Çağlar'ın yarıştığı seçimin ilk turu sonlandı. Tekin'e 16, Çağlar'a 15 oy çıktı. İkinci turda ise Tekin’e 17, Çağlar’a ise 14 oy çıktı. Üçüncü tur oylamada ise Mithat Tekin’e 17, Çağlar’a ise 14 oy çıktı. Tekin Torbalı’nın yeni belediye başkanı oldu.

27 Nisan 2021 - 16:39 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 17:50
Reklam

ÖNCÜŞEHİR - CHP'nin Mithat Tekin, Cumhur İttifakı'nın Özgür Erman Çağlar ismiyle girdiği seçim için oylama başladı. Tekin ve Çağlar başkanlık için yarışırken, alfabetik sıraya göre çağrılan meclis üyeleri oylarını kullanmaya başladı.

Torbalı Belediye Başkanvekili Özkan Yıldız başkanlığında başlayan olağanüstü meclis toplantısında başlayan seçim öncesinde her partiden bir temsilci davet edilerek gizli oylamanın yapılacağı paravanı kontrol etti. Seçim Menemen'de olduğu gibi tek oturumda gerçekleştirilecek. Belediye Meclisi Birinci Başkan Vekili Özkan Yıldız idaresinde toplanan mecliste, CHP Grubu adına toplantıya İBB Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir l Başkanı Deniz Yücel katılıyor.  Cumhur İttifakı adına da AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin toplantıda yerini aldı.

İLK OYLAMA SONUÇLANDI

İlk tur oylamada Mithat Tekin’e 16, Özgür Erman Çağlar’a 15 oy çıktı. Çoğunluk sağlanamadığı için bir sonraki oylamaya geçildi.

İKİNCİ OYLAMADA SONUÇ DEĞİŞTİ

İkinci tur oylamada, mecliste 18 üyesi bulunan CHP'nin adayı Mithat Tekin'e 17, AK Parti'nin adayı Özgür Erman Çağlar'a 14 oy çıktı.

OYLAR FOTOĞRAFLANIYOR İDDİASI

AK Parti’nin adayı Çağlar, bazı meclis üyelerinin kabine telefonla girerek verdikleri oyları fotoğrafladıkları ve bunu diğer meclis üyelerine gösterdiklerini öne sürdü. Çağlar, “Bu konuda tarafımızca şerh konulması talebimiz var. Meclis üyelerimiz de bu konuda rahatsız, telefonla fotoğraf beklentisi içinde olması seçimin demokratik ortamda yapılmasını engeller” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Mehmet  Meydi Baytekin ise, “Grubumuzun aldığı böyle bir karar yok. Grubumuzun da bunun farkında. Bunun yasal olmadığı konusunda bizler de hemfikiriz. Arkadaşlarımızın da böyle bir davranışı yok. Bize gelen böyle bir duyum yok” dedi.

Özkan Yıldız ise grup olarak böyle bir karar almadıklarını belirterek, konuyla ilgili bilgileri olmadığını söyledi.

ÜÇÜNCÜ OYLAMAYI DA CHP ÖNDE BİTİRDİ

Üçüncü tur oylamada Mithat Tekin’e 17 Özgür Erman Çağlar’a 14 oy çıktı. Oylama sonucu itibarıyla Mithat Tekin Torbalı'nın yeni belediye başkanı oldu. 

Merhum Başkan İsmail Uygur'un oğlu Efe Uygur, yeni Başkan seçilen Mithat Tekin'e sarılarak ve gözyaşları içinde tebrik etti.

SEYİT TORUN: HALKIN İRADESİNİN ÖNÜNDE HİÇBİR İRADE OLMAZ

Seçim sonrası açıklama yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP'nin bayrağına sahip çıktıklarını belirterek, “Adalet yerini buldu. Vicdanlar ortaya konuldu ve sonuçta meclis üyelerimizin iradesiyle başkanımızı seçtik. Mithat başkanımıza hayırlı uğurlu olsun. Sorumluluğumuzun bilinciyle Torbalı'da hizmete devam edeceğiz. Torbalı'ya daha iyi hizmet verme çabasında olacağız. Bunun yöneticisi de temsilcisi de başkanımız olacak. Hep birlikte güzel günlerde bulunacağız. Halkın iradesinin önünde hiçbir irade olmaz" ifadelerini kullandı.

MİTHAT TEKİN: TORBALI'YA LAYIK OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Seçimin kazananı Tekin ise, "Bize bu görevi layık gören tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Torbalı'ya layık olmaya çalışacağız. Meclis üyelerimizle beraber Torbalı'yı merhum İsmail başkanımızın bıraktığı yerden onun projelerini aynen devam ettireceğiz. Allah utandırmasın diyorum" dedi.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ege Denizi’nde deprem!
Ege Denizi’nde deprem!
İzmir’de aşı olmayanlar bu restorana giremiyor
İzmir’de aşı olmayanlar bu restorana giremiyor