Vali Köşger’den ‘AKM’ açıklaması: Geçici süreyle...

Vali Köşger’den ‘AKM’ açıklaması: Geçici süreyle kullanacağız

İzmir'de İl Emniyet Müdürlüğünün taşınacağı bina hakkındaki tartışmalara İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den resmi yanıt geldi. Atatürk Kültür Merkezi’nin geçici olarak kullanılacağını belirten Vali Köşger, İzmir Emniyeti’nin tüm birimleri ile taşınacağı yeni Emniyet Binası için hükümetin 425 milyon lira ödenek ayırdığını açıkladı.

21 Ocak 2022 - 12:24

ÖNCÜŞEHİR - 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde hasar gören İzmir İl Emniyet Müdürlüğü binası için yeni yer arama çalışmaları sürerken, Emniyet Müdürlüğünün Atatürk Kültür Merkezine taşınacağı iddiası tartışmalara konu olmuştu. Bugün Balçova Termal’de İzmir basını ile bir araya gelen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, hem İzmir’deki narkotik çalışmaları medya ile paylaştı hem de AKM’ye ilişkin soruları yanıtladı.

İZMİR’İN UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE ÇALIŞMALARINI ANLATTI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, göreve gelmesinin üzerinden bir buçuk yıl aşkın bir süre geçtiğini ifade ederek, “İzmir’de basın mensubu arkadaşlarımızın İzmir ile ilgili düşüncelerimizi soruyordu. Bende onlardan müsaade istemiştim; biraz İzmir’i tanımak için. İzmir ile ilgili projektörümüzü, vizyonumuzu, sorunların tespitini ve sorunların çözümünü yaptıktan sonra birlikte değerlendirelim istemiştim. Bugün yapacağımız toplantının esas konusu narkotik. 2021 yılı içerisinde jandarma, emniyet ve sahil güvenliğin yaptığı toplam rakam; 25 bin 783 lokasyonda 30 bin 254 şüpheliye işlem yapmış. Bu işlemlerde bin 575 şahıs tutuklanmış.yapılan operasyonlarda 26 bin 160 kilogram kimyasal, 2 ton 640 kilogram yakalanmış. 121 bin 892 gram metan, 77 761 gram bonzai sentetik madde, 36 kilogram kokain, 6 kilogram eroin, 501 bin 320 adet sentetik, 52 bin 885 adet ekstazi operasyonlarla ele geçirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“İZMİR UYUŞTURUCU TACİRLERİNİN HEDEFİNDE”

İzmir’in tespit edilen sıkıntılarından birinin uyuşturucu madde olduğunu söyleyen Vali Köşger, “Uyuşturucu şehrimizde oldukça yaygın. Türkiye’de sadece İzmir’de uygulanan Biz, Narko Alan uygulamasını genişleterek uygulamaya devam ediyoruz.  Arkadaşlarımız sahadaki uygulamalarını devam ettiriyorlar. 2 bine yakın polis sadece narkotik veya kom polisleri değil; diğer bütün birimler eş güdüm biçimde sahada, belli alanları bastırmaya çalışıyorlar. Burada özellikle genç çocuklarımızı uyuşturucu maddeye erişimini engellemek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. İnsan üstü bir gayret gösteriyorlar. Bu neticede de bu operasyonlar gerçekleştirilmiş oldu. Yıl içende birçok operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda tek seferde en çok ele geçirilen miktar ya da en yüksek miktar gibi tanımlaması olan uyuşturucular yakalandı. Bu aynı zamanda şunu da gösteriyor; İzmir’in uyuşturucu tacirleri tarafından özel olarak çok yoğun bir şekilde hedef verildiğini gösteriyor. Bütün birimlerimizle bunu engellemeye çalışıyoruz” dedi.

“HERKESTEN ÖNCE ÇOCUĞUNDAKİ ANORMALLİKLERİ ANNELER FARK EDİYOR”

Uyuşturucuyla mücadelenin esasının gençlere bulaştırmamak olduğunu ifade eden Köşger, “Bir kez bulaştıktan ya da bağımlı hale geldikten sonra 10 gençten ancak birini, o da çok kuvvetli iradesi olması durumda tedavi edebiliyoruz. Dolayısıyla esas olan uyuşturucuya bu gençleri hiçbir şekilde ulaştırmadan, gençlik koridoru dediğimiz alandan sağ sağlim geçirmek ve her birini iş güç sahibi yapmak. Bunu sağlamaya yönelik WhatssApp ihbar hattı var. En İyi Narkotik Polisi Anne uygulamasını devam ettiriyoruz. 13 uzmanımızla en yüksek eğitim düzeyini yakalamış arkadaşlarımız. Bu projede esas olan şu; herkesten önce çocuğundaki anormallikleri anneler fark ediyor. Biz de bunu anladığından itibaren annenin bizimle temas kurmasını ve neler yapacağını anlatılıyor. Çocuğu bağımlı hale getirmeden bu dar koridordan geçirelim” şeklinde konuştu.

EMNİYET BİNASI KONUSUNA NETLİK GETİRDİ

İzmir Emniyet Binasının akıbeti hakkında açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Köşger, "30 Ekim 2020'de İzmir’de elim bir hadise yaşandı. Bu depremde İzmir'in bina envanterinin ne kadar çürük olduğunu gördük. Buna kamu binaları da dahil. Konak Meydanı’na adını veren Hükümet Konak'ının arkasındaki çok katlı betonarme yapılar da bu depremde hasar gördü. Hemen depremin akabininde oradaki valilik hizmet binasını boşalttık. Emniyet'te hasar gören binalardan birisi. O günden bu güne emniyet için bir yer arayışı içindeyiz. Birçok alternatif değerlendirmeleri yapıldı. Bu AKM'de bizim depremin sonrasında ek binayı boşaltmamızın ardından kullandığımız bir yer. Biz Valilik olarak geçici süreyle kullanmıştık. O binanın herhangi bir statiğine yada herhangi bir yerine tadilat yapmaya gereksinimi duymadan kullandık. Emniyet'in bina arayışları sürecinde da bu bina gündeme geldi. Emniyetimiz ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü arasında bir müzakereye konu oldu. Bunu her sorana söylüyorum; Emniyet için daha uygun bir bina bulduğumuz takdirde oraya değil bulacağımız yere taşınacağız. Burada bir bardak suda fırtına koparmanın da anlamı yok. Hatta bir barda su da yok” dedi.

“KAMU BİNALARI ÇOK DAĞINIK VAZİYETTE”

 Kültür Merkezi’nin dokusuna dokunulmayacağını aktaran Köşger, “Orası bir kültür merkezi, ismi değişmeyecek, faaliyetleri devam edecek. Şayet oraya taşınırsak; binada herhangi bir tadilat yapılmayacak ve Emniyetin birkaç gün önce sosyal medya aracılığıyla size duyurduğum 45 dönüm arazi üzerine su sene bütçede ödenmesi ön görülen 650 milyon TL'yi bulunacağı tahmin edilen binası suretle yapılacak ve Emniyet en kısa sürede oraya taşınacak. İzmir'deki salkım saçak sağda solda serpiştirilmiş olan ve profesyonellikten uzak olan Emniyet hizmetleri tek bir kompleks içinde; vatandaşlarımızın hizmetine modern bir şekilde sunulacak. İzmir'in şehir vizyonu ile ilgili de benim tespit ettiğim sıkıntılardan bu. Kamu binaları çok dağınık vaziyette. Mahalle aralarında hizmet üretiliyorlar. Bir metropole yakışır hale gelmesi için Emniyet'ten başlayarak diğer kurumlar ile ilgili de çalışmalar devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

“İZMİR'E YAKIŞIR VALİLİK KOMPLEKSİ ORTAYA ÇIKMIŞ OLACAK”

Sözlerine devam eden Köşger, “Hükümet Konak'ının arkasındaki yıkılacak olan yere de İzmir' Valiliği'nin çeşitli yerlere dağılmış olan hizmetlerini toparlayacağız. Hükümet Konağı’nın tarihi dokusuyla uyumlu olacak. 3 katı aşmayacak. Ter L şeklinde ortada avlu kalacak şekilde gayet estetik bir bina gerçekleştireceğiz. İzmir'e yakışır valilik kompleksi ortaya çıkmış olacak. Tarihi dokuya uyumlu olacak. Bunun da altını çiziyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu