Valilik ve Ticaret Odası’ndan ’Ceneviz Ticaret Yolu’...

Valilik ve Ticaret Odası'ndan 'Ceneviz Ticaret Yolu' Konferansı

2013 yılında “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne eklenen “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimler” seri adaylık dosyasına 2020 yılında genişletilmişti. Böylece dünyanın en önemli ticaret yollarından biri olan Ceneviz Ticaret Yolu ile ilgili UNESCO nezdindeki çalışmalar bir ileri adıma geçti.

28 Kasım 2021 - 10:23

Şimdi bu önemli varlığımızın anlatılması ve sahip olduğumuz bu değerle ilgili farkındalık çalışmalarına hız veriliyor.

Bu kapsamda, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (T-ONE), İtalyan Büyükelçiliği ve İzmir İtalyan Konsolosluğu 29 Kasım 2021 tarihinde İzmir Ticaret Odası’nda İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde bir konferans düzenliyor.

İzmir Ticaret Odası ve Arkas Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilecek konferansta Prof.Dr. İlber Ortaylı, Prof.Dr. Paolo Stringa (çevrimiçi) ve Prof.Dr. Savaş Arslan’ın anlatımları ile “Ceneviz Ticaret Yolu” bütün yönleriyle ele alınacak.

İzmir ilimizin başta İzmir Valiliği olmak üzere farklı kamu kurum ve kuruluşlarıyla destek verdiği bu konferansla “Ceneviz Ticaret Yolu” ile ilgili çabalar konunun bütün taraflarınca ele alınarak kamuoyuna da geniş çaplı bilgi aktarılacak.

 

CENEVİZ TİCARET YOLU HAKKINDA:

Cenevizliler, 11. ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kurmuş ve kıyılarda kaleler inşa etmiş veya eski kale kalıntılarını onarıp kullanmışlardır. Tarih boyunca önemli ticaret yollarının kavşağında yer almış Anadolu kıyılarında da Cenevizlilerin bir dönem kullandığı birçok yerleşim yeri bulunmaktadır.

Bu yerleşimler arasında İstanbul’da Boğaz’ın Karadeniz çıkışında Anadolu Kavağı’nın hâkim bir tepesi üzerinde yer alan Yoros Kalesi; bir kale yapısı olmamasına rağmen Cenevizlilerden kalan kentsel savunma sistemindeki önemi nedeniyle Galata Kulesi; Karadeniz’de özellikle Cenevizliler döneminde ticari canlılığın merkezi olmuş Amasra Kalesi; Sinop Kalesi ve günümüzde de Ceneviz Kalesi olarak adlandırılan, denizcilik ve ticarette önem taşıyan Akçakoca Kalesi sayılabilir.

Ege’de ise Cenevizliler döneminde önemli bir ticaret limanı olan ve kentin savunmasında önem taşıyan Foça Kalesi ile sağlamlığı ve görkemli yapılarıyla dikkat çeken Çandarlı Kalesi, Çeşme Kalesi, Güvercin Ada Kalesi ve Kuşadası Şehir Surları vardır.

Ayrıca ülkemizde halihazırda UNESCO adaylık listesinde yer almasa da Sığacık ve Karabiga kaleleri gibi Cenevizliler ile ilişkilendirilen çok sayıda kale ya da surlu yerleşim de bulunmaktadır.

 

T-ONE DERNEĞİ HAKKINDA:

T-ONE Derneği kültürel mirasımız, tarihi ve doğal zenginliklerimizle bizi bir araya getiren ortak değerlerimize sahip çıkarak uluslararası platformlara Türkiye’yi bir marka olarak taşıyıp kültürel, toplumsal ve iktisadi yaşamımızla örnek olarak bir adım daha ileri gitmek ve bir benzerine daha rastlanamayacak bir dünya mirasına sahip olduğumuzu daha iyi anlayıp anlatabilmek hedefleri ile Demet Sabancı Çetindoğan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda 2014 de kurulmuştur. Dernek bünyesinde Mozaik Yolu, Gastronomi, Görsel Sanatlar, Termal Sağlık ve Hamam Ritüelleri Komiteleri ve Ceneviz Kaleleri Tanıtım komitesi faaliyet göstermektedir. - www.one.org.tr

 

Ceneviz Ticaret Yolu

Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri Konferansı

29 Kasım 2021 Pazartesi - İzmir Ticaret Odası

 

09.00-10.30 Açılış Konuşmaları

Turkey ONE Derneği Başkanı  Demet Sabancı Ҫetindoğan

İtalya İzmir Konsolosu  Valerio Giorgio

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü  Murat Karaçanta

İzmir Ticaret Odası Başkanı  Mahmut Özgener

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Gökhan Yazgı (çevrimiçi)

Dışişleri Bakanlığı Yurt Dışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel  Müdürü Deniz Çakar (çevrimiçi)

Genova Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri sorumlu Belediye Başkan Yrd. Barbara Grosso (çevrimiçi)

İtalya Ankara Büyükelçisi  Massimo Gaiani

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2.Başkan Vekili  Suat Çağlayan

İzmir Valisi  Yavuz Selim Köşger

 

11.00-12.00 Panel Konuşmaları

Prof. Dr. İlber Ortaylı

Prof. Paolo Stringa (çevrimiçi)

Prof. Dr. Savaş Arslan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü