Yalı mahallesinde seçim heyecanı

Yalı mahallesinde seçim heyecanı

Karşıyaka Yalı Mahallesi Muhtarı Ahmet Şentürk'ün vefatı nedeniyle mahallede seçim bugün yenilendi. 6 adayın yarıştığı seçimi Uğur Babat kazandı.

06 Haziran 2021 - 19:04 - Güncelleme: 06 Haziran 2021 - 20:00

Karşıyaka Yalı Mahallesi Muhtarı Ahmet Şentürk, yaklaşık 6 ay önce vefat etti. Yalı Mahallesi gibi farklı nedenlerle muhtarlığı boşa düşen 735 mahallede bugün seçim yapıldı. 
Karşıyaka Yalı Mahallesinde de bu amaçla 4 okulda sandıklar kuruldu. 
Uğur Babat, Barış Biçer, Yüksel Avcı, Süleyman Kuş, Serkan Coşkuntan ve Hakkı Aydınoğlu'nun yarıştığı seçimlere pandemi dolayısıyla katılım düşüktü. Edinilen bilgiye göre 27 bin 800 seçmenden 4 bin 900'ü sandığa giderek oy kullandı. 
Seçim sonucunda Uğur Babat 1812 oy alarak Yalı Mahallesinin yeni muhtarı oldu. 

İGC: Gazetecilik Engellenemez

Öte yandan seçimi takip eden basın mensubunun engellenmesi üzerine İzmir Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yaptı. Açıklamada;

"Gazetecinin haber yapma özgürlüğü bir kez daha engellenmeye çalışıldı. İzmir Karşıyaka Yalı mahallesinde muhtar seçimi sürecini takip eden Ege Telgraf Gazetesi Muhabiri Ahmet Buğra Tokmakoğlu fotoğraf çekerken 2085 numaralı sandık başkanı Abdurrahman Saltık tarafından engellendi.

Gazetecilerin basın ilkeleri kapsamında haber yapma özgürlüğüne engel olunamaz.

Unutmayalım ki hiçbir güç, halkın objektif haber alma hakkının üzerinde değildir.

Ülkemizde mesleğini icra eden gazeteciler giderek artan bir şekilde ve kimi zaman yetkili yetkisiz kişiler tarafından böyle engellemelerle karşılaşmaktadır. Vahim olan bu durumun basın özgürlüğüne yönelik üst bakışlara, tahakkümlere yol açacak, ‘Fotoğrafı çektiririm çektirmem, haberi yaptırmam yayınlatmam’ deme cüretini gösterecek algılara yol açmasıdır.

Meslektaşlarımızın haber yapma özgürlüğüne karşı baskıcı her tutumun karşısında olacağız.

Bu kabul edilemez işgüzarlığa karşı gereğinin yapılacağına inanmak istiyor meslektaşımıza geçmiş olsun diyoruz" ifadelerine yer verildi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Karabağ sahalara indi
Hasan Karabağ sahalara indi
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu