Yardıma Karabağlar’dan koştular

Yardıma Karabağlar’dan koştular

Türkiye’deki en büyük AKUT yerleşkesi İzmir depreminde koordinasyon üssü oldu.

05 Kasım 2020 - 10:21

İzmir’de meydana gelen şiddetli deprem, afetlere hazırlık ve müdahalenin önemini bir kez gözler önüne serdi. Karabağlar Belediyesi’nin Arama Kurtarma Derneği’ne (AKUT) tahsis ettiği ve Türkiye’nin en büyüğü olan Bozyaka Mahallesi’ndeki eğitim-koordinasyon merkezi, İzmir depreminde kendini gösterdi. Türkiye’nin dört bir yanındaki AKUT ekipleri, Karabağlar’daki merkez koordinasyonuyla Bayraklı’daki arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Çalışmalarda 18 AKUT ekibi, 268 gönüllü ve 3 arama köpeğiyle görev aldı. Ekipler, 9 vatandaşımızın ve 4 hayvanın canlı, 10 vatandaşımızın da cansız bedenlerinin enkazlardan çıkarılmasına yardımcı oldu.

Türkiye’nin en büyüğü…

Karabağlar Belediye Meclisi, Bozyaka Pazaryeri’nin altındaki 1600 metrekarelik kapalı alanı AKUT’a tahsis etti. Karabağlar Belediyesi’nin de düzenleme çalışmalarına destek olduğu merkeze, Suriye’nin El Bab kentinde şehit olan AKUT Gönüllüsü Uzman Çavuş Akın Acar’ın adı verildi.  Bu yılın başlarında törenle hizmete giren merkez, Türkiye’nin en büyük AKUT yerleşkesi oldu. Burada 12 ay boyunca eğitimler, seminerler veriliyor; arama kurtarmaya ilişkin sergiler yer alıyor. Özellikle halka ve öğrencilere yönelik farkındalık yaratma, bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Yerleşkedeki AKUT Müzesi’nde de, 17 Ağustos ve Van depremleri, Soma maden kazası gibi acil durum ve doğal afetler ilgili eşyalar sergileniyor.

Yerleşke, afet durumlarında acil müdahale ve koordinasyon merkezi görevini de üstleniyor. Elazığ ve son İzmir depremlerinin ardından AKUT ekiplerinin koordinasyonu bu merkezden sağlandı. İstanbul, Denizli, Manisa, Seferihisar gibi Türkiye’nin farklı noktalarından yola çıkan ekipler, Karabağlar Belediyesi’nin de desteğini alarak en fazla yıkım yaşanan noktalardan Bayraklı’daki arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da bu çalışmalar sırasında AKUT ekiplerini ziyaret ederek kolaylık ve başarılar diledi.

Zamanı belirsiz!

Afetlerin ne zaman gerçekleşeceğinin bilinemeyeceğini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Yaşadığımız son deprem, bunu bize bir kez daha hatırlattı. Bu deprem ayrıca, arama kurtarmanın ne kadar önemli ve değerli olduğunu daha iyi anlamamızı sağladı. Depremin üzerinden günler geçtikten sonra enkaz altından sağ çıkarılan çocuklarımız, vatandaşlarımız hepimizin umudu oldu. Biz de arama kurtarma çalışmaları konusunda kendini tüm dünyaya ispatlamış, örnek olmuş sivil toplum kuruluşlarından AKUT’a destek veriyoruz. Bundan sonraki süreçte de yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek