Yaya geçitlerinde “kırmızı çizgi” dönemi başlıyor!

Yaya geçitlerinde “kırmızı çizgi” dönemi başlıyor!

İçişleri Bakanlığı tarafından yaya önceliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı “kırmızı çizgi” uygulaması için İzmir’de program düzenlendi.

30 Mart 2021 - 13:10

ÖNCÜŞEHİR - İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir İl Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’ın katılımıyla Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda “Yayalar Kırmızı Çizgimiz - 30 Mart’ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” konulu program düzenlendi.


İNCE: ÖNCELİK YAYANIN, ÖNCELİK HAYATIN

Düzenlenen programda konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çiziyoruz dedik. Bugün çocuklarımızla şampiyonumuz İbrahim, Valimizle ve bizim İzmirli vatandaşlarımızla beraber Gündoğdu Meydanı’nda, yaya geçidine kırmızı çizgimizi çektik. Yayalar kırmızı çizgimizdir diyoruz. Öncelik yayanın, öncelik hayatın diyoruz. Peki, niye böyle diyoruz? Çünkü trafik güvenliği ciddi bir mesele. Aynı diğer güvenlik alanlarımız gibi trafik güvenliği de en ciddi alanlarımızdan bir tanesi. Çok can kaybı verip acılar çektik. İstiyoruz ki vatandaşlarımız bundan sonra böyle acıları bir daha yaşamasın. Trafik konusunda can kaybımız olmasın. Hedefimiz sıfır trafik kazası, sıfır trafik kazalarındaki can kaybı olsun. Bunun için çok çalışıyoruz” dedi.


“CAN KAYIPLARINI YÜZDE 34.8 AZALTTIK”

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde aynı programın başlatıldığını söyleyen İnce, “İçişleri Bakanımız Ankara’da, Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Bakan Yardımcılarımız, Emniyet Müdürlülerimiz, Jandarma Komutanlarımız tüm ilgili birimlerimiz bugün yaya önceliği anlayışını esas alan bu kampanyayı hep birlikte Türkiye’de, bir kez daha başlatmış bulunuyoruz. Bir kez daha dedim, çünkü 2018 yılında yaya önceliğini esas alan bir anlayış ile ilgili Türkiye’de bir yasa çıktı. Bu yasa ile yaya geçişlerinde öncelik yayanın sloganı ile bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeden sonra yaya geçişlerinde can kayıplarımız daha az olsun hatta hiç olmasın anlayışı ile yapılmış bir çalışmaydı. Bu farkındalığı oluşturmak için bizde İçişleri Bakanlığı iki tane kampanya yaptık, bu üçüncü kampanya bu unutulmasın istiyoruz. Trafik kazalarındaki can kayıplarında yaya  can kaybı yüzde 22 çok ciddi bir oran bu. Ancak yaptığımız çalışmalar ve kampanyalar ile 2018'en 2020 yılları arasındaki bu can kayıplarını yüzde 34.8 azalttık.  Bu yetmez. Hedefimizi sıfıra indirmek. Yine Birleşmiş Milletler nezdinde 2011 ila 2020 arasında trafik kazalarında can kayıplarını yüzde 50 azaltma hedefini tüm dünyada gerçekleştirebilen 2 ülkeden birisiyiz.  Bu sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, düzenlediğimiz kampanyalar, Bakanlığımızın bizlere verdiği talimatlar ile bugün iyi bir noktadayız. Bu tür kampanyalar ile bu tür farkındalığı oluşturmak istiyoruz. Hedefimiz sıfır kayba ulaşmak. Umarım ileriki süreçte vatandaşlarımızın da katkıları ile bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu hedefle buradayız. Öncelik yayanın ve hayatın diyoruz. Yayalar kırmızı çizgimizdir diyoruz. Çünkü esas olan insan hayatıdır. İnsani önceleyen projelerdir bunlar. İnsanın hayatta kalmasını sağlamak bu tür güzel projeler ile mümkün olacaktır. Bu kampanyalarımıza destek veren bütün yetkililere çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerce sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması olmuştu bu konuda. Trafik güvenliği stratejisi belgesini açıkladı. 2021 ila 2030 arasında uygulanacak bir belgeydi. 2023 yılına kadar da uygulanacak trafik güvenliği eyleme planını açıkladı. Biz ondan aldığımız talimatlar ile önümüzdeki süreci hep birlikte yürüteceğiz. Vatandaşları ve milletimizi hep yanımızda gördük ve görmeye devam edeceğiz. Bu konuda trafik yüzlerimiz de var. Bizleri her zaman yanında olan ve yalnız bırakmayan trafik yüzlerimizden birisi de İbrahim Coşkun kardeşimiz. Kendisine çok teşekkür ederim, bugün de bizleri yalnız bırakmadı. Umarım hep birlikte en kısa sürede” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman yapılacak?
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman...
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en büyük koku bahçesi
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en...