Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!

Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, dün gece yaptığı paylaşımla tamamlanan ve kura çekimi yapılan konutların bugün teslim edilmeye başlanacağını duyurdu. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise depremzedeler ile ilgili basın açıklaması yapacağını duyurması üzerine bu paylaşımın yapılmasını reklam kokan bir hareket olduğunu ifade ederek, “Herhalde gecenin bir yarısı bir şimşek çaktı ya da bir yerden talimat aldı. Bu açıklama ve hareketler reklam kokan hareketler, popülist hareketler” dedi.

17 Ocak 2022 - 11:34

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, bugün İl Başkanlığında; İzmirli depremzedelerin yaşadığı sıkıntılar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına Yücel’in yanı sıra; CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ile il başkan yardımcıları katıldı.

HİÇBİR SİYASİ MENFAAT HESABI YAPMADAN SARMAYA ÇALIŞTIK”

30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan depremi n üzerinden yaklaşık 15 ay geçtiğini söyleyen Başkan Yücel, “Bu süre zarfında Cumhuriyet Halk Partisi olarak önceliğimiz; depremzedelerin bir an önce yaralarının sarılması ve sıcak yuvalarına kavuşması olduğundan, konuya her zaman siyaset üstü baktık. İzmir Büyükşehir Belediyemiz depremin hemen ardından tüm imkânlarını seferber ederek başlattığı çalışmalarını, 15 ay boyunca hız kesmeden sürdürdü. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in öncülüğünde başlatılan, İzmir içinden ve dışından tüm CHP’li belediyelerin destek verdiği yardım seferberliğiyle depremzedelerin yaralarını, hiçbir siyasi menfaat hesabı yapmadan sarmaya çalıştık. İzmir Büyükşehir Belediyemiz, başlattığı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasıyla Türkiye genelinde bir dayanışma ağı oluşturarak yardımsever vatandaşlarımızın desteğiyle depremzedelerimiz için 42 milyon 649 bin lira kira yardımı toplayarak deprem mağdurlarına aktardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi bütçesinden de 5 bin 216 depremzedeye 35 milyon 126 bin 900 lira kira desteğinde bulundu. Kira desteğinin ötesinde, kentte oluşan barınma krizini en iyi şekilde yöneterek, Uzundere konutlarını ve 5 yıldızlı bir otelin 380 odasını depremzedelerimize tahsis etti. Depremden zarar gören insanlarımıza çok yönlü desteğini hala sürdürmeye devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, yardımda bulunmak isteyen birçok kurum ve vatandaşı bir araya getirerek mobilya, beyaz eşya, gıda ve kıyafet gibi bağışların ulaştırılmasını sağladı” dedi.

“AKP İKTİDARI BAŞINI KUMA GÖMMEYİ TERCİH ETTİ”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan emsal kararından da bahseden Yücel, “Yapılan tüm bu desteklerin yanı sıra depremin ana merkezi Bayraklı’yı yeniden inşa etmek ve İzmir’i geleceğe hazırlamak için teknik çalışmalarını sürdüren Bayraklı Belediyemiz ve İzmir Büyükşehir Belediyemiz depremde hasar gören binalar için parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 emsal artışı kararı aldı. Biz karıncanın su taşıması misali, adım adım bunları gerçekleştirirken, TBMM'nde meclis çoğunluğunu elinde bulunduran ve istediği an İzmir depremiyle ilgili yasa çıkartarak bölgesel emsal artışı getirebilecek durumda olan AKP iktidarı her zaman olduğu gibi başını kuma gömmeyi tercih etti” ifadelerini kullandı.

“BETONA OLAN AŞKLARIYLA NAM YAPMIŞ AKP…”

AK Parti’ye eleştirilerini dile getiren Başkan Yücel, “Betona olan aşklarıyla nam yapmış AKP kadrolarının, İzmir depreminden bu yana yaptıkları, arama çalışmaları devam ederken enkaz üzerine çıkıp kameralara poz veren bakanlardan, yerine getirilmeyen vaadlerden, cevapsız kalan sorulardan ve evsiz kalan depremzedelerden ibaret kaldı. Tıpkı “128 milyar dolar nerede” sorusuna yanıt veremedikleri gibi, tıpkı “20 Aralık gecesi kimlerin 18 - 19 TL'den döviz bozdurup ertesi gün 12 TL’den" topladığı sorularını yanıtsız bıraktıkları gibi, tıpkı Millet İttifakının mecliste “20 Aralık’ta kimlerin zengin olduğu araştırılsın” önergesini reddettikleri gibi, tıpkı “2003’ten 2021 yılına kadar toplanan 35 milyar 544 milyon dolar deprem vergisinin nerede olduğunu da açıklayamadıkları” gibi… Onlar depremzedelerimize, İzmirli hemşerilerimize, yandaşları dışında tüm halkımıza üç maymunu oynamaya devam da etseler, biz 84 milyon adına “128 milyar dolar nerede, 20 Aralık gecesi kimler servetine servet kattı, 35 milyar 544 milyon dolar deprem vergisine ne oldu” sorularını sormaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


“TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI O YETİME TESLİM EDİLECEK”

Yücel, bu sorular karşısında ölü taklidi yapanların çok yakında Millet İttifakı iktidarında hesap vereceklerini söyleyerek, “Cumhuriyet Halk Partisi dostlarıyla beraber tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerden hesap soracak ve yine kimsenin şüphesi olmasın ki, tüyü bitmemiş yetimin hakkı o yetime teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

“BİTİRİLEN 1 TEK DAİRE BİLE YOK”

AK Partili yetkililer tarafından kamuoyuna açıklanan “Deprem konutları teslim tarihi”nin her açıklandığında, depremzedelerimizin umutları çalındığını öne süren Yücel, “İzmir depreminin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk olarak teslim tarihini,2021 yılı Ağustos ayı olarak açıkladığı, bu söz gerçekleşmeyince Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri tarafından “Depremin yıldönümü” olarak değiştirilen, yine olmayınca Kasım’ın her haftası farklı tarih verilen ve son olarak Tayyip Erdoğan’ın İzmir’e geldiği 26 Kasım’da teslim edildiği iddia edilen deprem konutları hala bitmedi, hala teslim edilmedi. Bir Cumhurbaşkanı düşünün ki, deprem konutları teslim töreni düzenliyor, bu törene bakanları, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri katılıyor. Sahneye 8 depremzede davet edilerek kendilerine anahtar teslim ediliyor. Tüm bunlar İzmir kamuoyunun önünde adeta bir tiyatro gibi sergileniyor. Cumhurbaşkanı şovunu yapıyor ve gidiyor. Her zaman olduğu gibi, bu tören de sadece şovdan ibaret kalıyor. Bitirildiği söylenen konutların balkonlarına çiçek saksıları yerleştirilerek, basına ve kamuoyuna “Daireler bitirilmiş, teslim edilmiş” görüntüsü veriliyor ancak depremzedelere teslim edilen 1 tek daire bile yok. Bitirilen 1 tek daire bile yok. Sıcak yuvasına kavuşan, konutuna yerleşen 1 tek depremzede bile yok” şeklinde konuştu.

“BİRİNCİ PROJE ALANINDA BİLE 24 HAK SAHİBİ DIŞARIDA BIRAKILDI”

Bitirilen konutların 760’sının kurasının hala çekilmediği ifade eden Başkan Yücel, “Bayraklı bölgesinde 7 proje alanı içinde depremde yıkılan ya da Bakanlık tarafından yıkılan 64 bina ve 1819 bağımsız bölüm bulunuyor. Bunların 1566’sı konuttu ve bu konutlardan 760 tanesinin kurası dahi hala çekilmedi. Çekilen kuraların birçoğu, yaşanan hak kayıpları ve bir kısım hak sahibinin dışarıda kalması nedeniyle iptal edildi. Sadece birinci proje alanında bile 24 hak sahibi dışarıda bırakıldı. Bakanlığa tapusunu devreden, bedelinin ne olacağını bilmeden boş senede imza atan depremzedelerimize Bakanlık yetkilileri hiç utanmadan, sıkılmadan, “Bayraklı’nın merkezindeki evinin yerine sana rezerv alandan ev veriyoruz, sen hakkını alıyorsun, o yüzden kuranın dışında kaldın” diyor” açıklamalarında bulundu.

“DEVLET VATANDAŞININ HAKKINI, HUKUKUNU ÇİĞNEMEZ”

“Devlet vatandaşına dayatma yapmaz” diyen Yücel, “Devlet vatandaşına emrivaki yapmaz. Devlet vatandaşının hakkını, hukukunu çiğnemez. Burada edimler arası ifa eşitliği bozulmuş, bu tip mağduriyetlere uğrayan vatandaşlarımız için yargı yolu açılmıştır. AKP’nin 19 yıllık iktidarında her alanda yapmaya alıştığı haksız, hukuksuz, adaletsiz "Ben yaptım oldu" zihniyetiyle ne yazık ki deprem gibi bir felakette de karşı karşıyayız. Yapılan teslim töreni tiyatrosunun ardından aldıkları anahtarla büyük bir umutla, evlerine girmeye çalışan depremzedelerimiz anahtarların o evlere ait olmadığını görerek büyük bir şok yaşamış, tamamlandığı söylenilen binaların içinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini, dairelerin büyük bir çoğunluğunda henüz mutfak, banyo bile olmadığını görerek hayal kırıklığına uğramışlardır. Umut tacirliğini meslek haline getirmiş olan AKP iktidarı binaları bitiremeyince çözümü depremzedelerin binaya girişini yasaklamakta bulmuş, boş senet imzalatılan depremzedelerimiz binalardaki örnek daireye dahi alınmamıştır” dedi.

“İZMİRLİLERE VE TÜM TÜRKİYE’YE YALAN SÖYLEMEYE UTANMIYOR MUSUNUZ?”

Depremzedeler adına AK Parti yetkililerine sorular soran Yücel, “Kimden neyi saklıyorsunuz? Neden kaçak güreşiyorsunuz? Bitmemiş evlerin, tamamlanmamış inşaatların “Anahtar Teslimini Yapıyoruz” tiyatrosuyla, İzmirli depremzedelerin zaten hassas olan duygularıyla neden oynuyorsunuz? Depremzedelere, İzmirlilere ve tüm Türkiye’ye yalan söylemeye utanmıyor musunuz? Depremzedelerimiz evinlerini görmek istiyor ama binadan içeri sokulmuyor. Kurayla proje alanından hak sahibi olan depremzedelerimizin metrekare kaybının ya nakdi olarak, ya da rezerv alandan ücreti dâhilinde daire verilerek karşılanması gerektiğini daha önce de dile getirmiştik. Kendisinin ya da yandaşının çıkarı olmayan her konuda kafasını kuma gömerek vatandaşından saklanan AKP, depremzedelere karşı da aynı taktiği uygulamaya devam ediyor. Depremzedelerin “rezerv alandan hak sahibi olmak istiyoruz” çağrısı da cevapsız kaldı. Buradan 1819 malik adına, proje alanında yaşanan hak kaybının rezerv alandan verilecek hak sahipliğiyle giderilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz” diye konuştu.

“YÖNETİLEMEMEZLİK HER ALANDA, HER ADIMDA, HER GÜN KARŞIMIZA ÇIKIYOR”

Şeffaflıktan kaçan, hesap vermekten korkan, vatandaşına karşı dürüst davranmayan bir iktidar meşruiyetini kaybettiğini öne süren Başkan Yücel, “Türkiye yönetilemiyor ve bu yönetilememezlik her alanda, her adımda, her gün karşımıza çıkıyor. Velev ki, bugüne kadar teslim etmedikleri evlerin tamamını yarın teslim etseler. Bunca zaman sözle, vaadle, çakma teslim törenleriyle oyaladıkları depremzedeler yarın evlerine girsinler. Yine de İzmirli depremzedelerin sorunları bitmiyor. Bu proje alanında evleri olmayan, depremde evleri, hasar derecesine bakılmaksızın ve kendilerine sorulmadan yıkılan depremzedelerin mağduriyetleri yine devam edecek. İnsanlara, 20 yıl vadeli, faizsiz kredi sözü verip, bugüne kadar üç maymunu oynayanların, insanların evini hasar derecesine bakmadan yıkıp, “Git müteahhitle anlaş” diyenlerin mağdur ettiği tüm depremzedelerimizin sorunları maalesef ki bitmeyecek” dedi.

“TÜM BU YAŞANANLARA RAĞMEN KİMSE SAKIN UMUDUNU KAYBETMESİN”

Tüm depremzedelerimize uğradıkları her haksızlık, yaşadıkları tüm adaletsizlikler için her türlü hukuki desteği vereceğini açıklayan Yücel, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir çağrısı var, “Sakın umudunuzu kaybetmeyin” diyor. Tüm bu yaşananlara rağmen kimse sakın umudunu kaybetmesin, umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi var, çünkü biz varız. Adaletin var olduğu, devlet karşısında herkesin eşit muamele gördüğü, insan onuruna yaraşır yaşam süren insanların Türkiye’sini hep beraber inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BU AÇIKLAMA VE HAREKETLER REKLAM KOKAN HAREKETLER”

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, dün gece saat 23.01’de sosyal medya hesabından, “Cumhurbaşkanımızın talimatları ile 30 Ekim depreminin ardından bir yıl gibi kısa sürede tamamlanan, kuraları çekilen konutlar,  depremzede vatandaşlarımıza yarın teslim edilmeye başlanacak. Yaparsa AK PARTİ yapar” paylaşımında bulundu.

Bu paylaşım hakkında konuşan Başkan Yücel, “Dün akşam saatlerinde deprem konutları ile ilgili basın açıklaması yapacağımızı basın mensuplarıyla duyurdu. Aradan yaklaşık 3 saat geçiyor, basın davetimizden sonra AK Partili bir milletvekili bir paylaşım yapıyor. Herhalde gecenin bir yarısı bir şimşek çaktı ya da bir yerden talimat aldı. Bu açıklama ve hareketler reklam kokan hareketler, popülist hareketler. Ki biz istiyoruz ki depremzedelerin sorunu çözülsün. Bunları gündeme getirelim ve iktidar gücünü elinde bulunduranlar soruna çözüm üretsin. Basın daveti yapıyoruz, ardından devlet ciddiyetine uymayacak şekilde bir açıklama yapılıyor. Bir panikle… Basın davetini duyduktan sonra bir panikle yapılıyor. Umuyoruz ki bizim bu açıklarımız depremzedelerin sorunun değinen açıklamalar. Umuyoruz ki sorunun çözülmesini vesile olur. Samimi davranırlar. Aradan 15 ay geçmesine rağmen yapmadıklarını diliyoruz ki bugün ve en kısa sürede yaparlar” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu