Adalet Mahallesi imar planları komisyonlarda!

Adalet Mahallesi imar planları komisyonlarda!

Bayraklı Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında imar planı revizyon çalışmaları sonlanan Adalet Mahallesi planlarına dair önerge Meclis gündemine gelerek ilgili komisyonlara havale edildi.

04 Kasım 2021 - 18:40 - Güncelleme: 04 Kasım 2021 - 18:59

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Bayraklı Belediye Meclisi’nin Kasım ayı Olağan toplantısının ikinci birleşimi Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti.

Meclise, Adalet Mahallesi kentsel dönüşüm planları konu oldu. Geçtiğimiz mecliste Yüksek Şehir Plancısı Meral Celep, Adalet Mahallesi’ne yapılan planlar hakkında meclis üyelerine sunum yapmıştı.

Bugün gerçekleştirilen Meclis’te gündeme gelen Adalet Mahallesi imar planlarına dair önerge İmar, Hukuk, Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Konutlar Komisyonlarına havale edildi.

İlgili önerge hakkında konuşan Başkan Sandal, “Bu madde Adalet Mahallesi planlarımızla ilgili. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

DEMİR’DEN SANDAL’A CANLI YAYIN ELEŞTİRİSİ

Gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir, “Dün bir canlı yayına katıldınız. Biz de vakit buldukça kulak misafiri olduk canlı yayınınıza. Bir belediye başkanının, bir siyasinin kendini vatandaşa ifade etme noktasında en doğru ulaşım araçlarından biri canlı yayınlardır. Burada sizin algı ile ilgili ifadelerinize şahit olduk. Siz de malesef şöyle bir durum var:  talep adı altında telkinatta bulunuyorsunuz. Bakanlıklarımızdan ya da vekillerimizden herhangi bir talebiniz olduğunda bize ulaşıyorsunuz. Deprem konusu ile alakalı Bakanımızın, meclis üyelerimizin, parti gözetmeksizin diyorum belediye çalışanlarımızın bu konuda gayretlerini dile getirdiniz, teşekkür ediyorum ama bu telkinatları bırakıp bir şey varsa bunu bizlere iletebilirsiniz. Belediye başkanları canlı yayınlarda şöyle yaparlar ki biz böyle biliyoruz; belediye başkanı çıkar canlı yayında yaptıklarını anlatır. Yaptıklarını anlattığında da kendisiyle çelişmez. Siz Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandalsınız. Eğer Bayraklı Belediye Başkan Adayı Serdar Sandal olsaydınız, söylediklerinizin altı dolu ve ciddi manada karşılığı olan şeyler olabilirdi. Ama Başkan Sandal ve neredeyse süresinin 3’te 2’sini tamamlamış Serdar Sandal hala yapacağım, olacak gibi söylemlerle tamamladı canlı yayını. Moderatör muhalefetin yani bizim size hizmette tasarrufta bulundu ifadesini izah ettiler. Espri yaptığımızı söylediniz sizlerde. Maalesef bu acı bir gerçek. Neyde tasarruf yapıyorsunuz bilmiyoruz ama hizmette tasarruf ettiğiniz bir gerçek. Kendinizle çelişiyorsunuz. Birçok defa ben rozetini çıkarmış ve rozetsiz gezen toplumun her kesiminin belediye başkanıyım dediniz. Ama örgütünüze bir mesaj verme anlamında olabilir ya da yine kendinizle çeliştiğiniz anlar olabilir. Canlı yayında ben rozetini çıkarmamış bir belediye başkanıyım dediniz. Bu noktada artık biz belediyemizin, belediye başkanımızın süresinin neredeyse 3’te 2’sni tamamladığını ve süresinin sonuna gelirken Bayraklılı hemşerilerimizin artık icraat geçmesini istiyoruz” dedi.

SANDAL: HİÇBİR ŞEYİN ARKASINA SAKLANAN BİR YEREL YÖNETİM ANLAYIŞINA SAHİP DEĞİLİZ

Demir’in ifadelerine cevap veren Başkan Sandal, “Ben gerçekten Emre kardeşimizi çok seviyorum. Sağolsun, ben en yakından takip eden arkadaşlarımdan bir tanesi. Diğer meclis üyelerine de teessüflerimi sunuyorum. Herkes Emre kadar beni takip ederse daha sağlık, birbirimizi eleştirir duruma geliriz. O yüzden kutluyoruz. Tabi bir abi kardeş gibi eleştiriye bazen de cevap vermek lazım. Bunlardan bir tanesi de, canlı yayında kendimi anlatmıyorum, canlı yayında bana sorulan sorulara cevap veriyorum. Biz hiçbir şeyin arkasına saklanan bir yerel yönetim anlayışına sahip değiliz. Siz bizi pozitif anlamda eleştirdiğiniz de biz bu eleştirilerin tamamını eğer haklıysa bir şekilde gerekliliklerini yerine getirdik. İlk geldiğimiz günleri düşünün. Hani bir şeylerin değişmediğini söylüyorsunuz ya, şirketlere aktarılan paralar vardı. Bizim dönemimizde hiç olmadı. Faiz giderlerimiz vardı. 11-12 milyonlardan 5-6 milyona düştü. Belki de daha aşağıda. Hatta 2 milyona düşmüş. Bunları yaparken 102 milyon banka kredimiz varken bunun 85’ini ödediğimizde ve bu ekonomik krizde, pandemide, depremde ki depremde yaptıklarımız var. 2 bine yakın yurttaşımızdan almadığımız gelirlerimiz dahil. Hiçbir kuruş kredi çekmeden bu sorunların tamamını çözdük. Şirketlerimizin borcu ve sermayesini kıyasladığımızda ciddi bir sıkıntı vardı. Şu an şirketlerimiz yasal olarak aktif durumdalar” şeklinde konuştu.

“ÜZERİMDE SİYASAL BİR KİMLİK VAR VE BEN CHP’LİYİM”

Rozet konusuna da değinen Başkan Sandal, “Biz kamu görevi yürütürken üzerimizde bir siyasal kimlik var. Ben Serdar Sandal havadan, gökten gelmiş biri değilim. Bir siyasal partinin belediye başkan adayıyım. Üzerimde siyasal bir kimlik var ve ben CHP’liyim. Bu rozet hep benim yakamda. Bu rozeti vatandaşa çıkardım dememin altında yatan şey; yine o rozetin bir verdiği bir güç ve ahlak. Yani kimseyi ötekileştirmemek, hizmette ayrım yapmamak, kul hakkı yememek, israfla mücadele. Bu ülkenin kurucusu olan o siyasi hareketin ahlaki değerinin bize üstelediği bir sorumluluk. O rozeti çıkarmaya o boyutuyla niyetimiz yok. Ama vatandaşa hizmet noktası ayrı bir nokta” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı