AK Parti ’Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’na yeni üye vermedi

AK Parti 'Cinsiyet Eşitliği Komisyonu'na yeni üye vermedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Başkan Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. AK Parti grubundan 3 meclis üyesinin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonundan istifası üzerine yeni üyelerin kimler olacağı konusu mecliste konuşuldu.

11 Kasım 2019 - 19:00 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 19:05

Didar DEMİRCİ - AK Parti meclis üyelerinden Dilek Yıldız, Çile Özkul, Sema Yeşilçimen’nin geçtiğimiz günlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonundan logo ve isim gerekçe göstererek istifa etmişlerdi. İstifaların üzerine Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan toplantısında yerine gelecek meclis üyelerinin kimler olacağı merak edilirken, AK Parti grubu yeni üye isimlerini vermedi.

CHP Meclis Üyesi Nilay Kökkılıç, konuya ilişkin “Ben açıkçası arkadaşlarımızın istifa etmesini istemezdim. Biz son 7-8 aydır çok güzel çalışmıştık ama böyle bir karar almışlar şimdi yapılması gereken şey AK Parti grubundan yeni üyelerin gelmesidir” dedi. Kökkılıç, konuşmasının ardından komisyondan logoyu ve ismi gerekçe göstererek istifa eden meclis üyelerine hediye verdi.

Kökkılıç’ın konuşmasından sonra hangi isimlerin geleceği konusunda AK Parti grubuna sorulduğunda AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Tabi biz burada yeni bir tartışma konusu açmak niyetinde değiliz. Kafamızdaki soru işaretlerinin giderilmesini ve önümüzdeki süreçte tereddütlerimizin giderilmesi konusunda bir adım atılmasını da istiyoruz” dedi ve üye ismi vermedi.

AK Parti’den üye isimleri verilmeyince İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Boşalan komisyon üyeleri için yeni üyeler gelmez ise şimdilik kalan 6 üyeyle devam edebiliyoruz, kanuna göre” diyerek Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunun mevcut 6 üyeyle devam etmesini oylamaya sundu ve oy çokluğuyla kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu