Ak Parti ilçelerde yönetim zaafiyeti mi oluştu?

Ak Parti ilçelerde yönetim zaafiyeti mi oluştu?

Ak Parti, ilçe kongreleri sürecinde corona virüs tebirlerine yakalandı. Ancak, salgın dolayısıyla kongreler ertelenmeden önce ilçelerde atamalar büyük çoğunlukla gerçekleşmiş, devam etmeyecek ilçe başkanları da belirlenmişti. İşte bu nedenle bugün için bir çok ilçe devam etmeyeceği açıklanmış olan başkanlar tarafından yönetiliyor. Bu durum 'Türkiye'nin çok kritik bir döneminde yönetim zaafiyeti oluşturur' eleştirilerine muhattap oluyor.

28 Mart 2020 - 14:55 - Güncelleme: 28 Mart 2020 - 15:21

Ak Partinin ilçe kongreleri süreci corona virüsü tedbirleriyle bölündü. Başta İzmir olmak üzere Türkiye'nin bir çok yerinde, devam etemeyeceği açıklanmış başkanlar ilçe teşkilatlarını yönetmeye devam ediyor. Ancak Türkiye corona virüsü salgını dolayısıyla tarihinin belki de en önemli tehdidi ile karşı karşıya... Bu durumun ilçe teşkilatlarının çalışmalarını aksatmaması, yönetimde zaafiyet oluşturmaması için kongrede devam etmeyeceği açıklanmış olan başkanların istifa ederek görevi yeni dönem için Genel Merkezden onay almış isimlere bırakılması gerektiği yönünde bir görüş ağırlık kazanmaya başladı. 

İLK İSTİFALAR MUĞLA'DAN
Bu mantıkla hareket eden ilçelerde ilk istifalar da yaşandı. Muğla'nın Köyceğiz Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Ölemez, görevinden istifa ederken, Genel Merkez tarafından yeni dönem için görev verilen Mehmet İlhan'a da desteğini vurguladı. 
İstifa eden Başkan Ölemez, “Değerli hemşerilerim, dostlarım, abilerim, ablalarım, arkadaşlarım geçen cumartesi yapmayı planladığımız kongremiz corona virüs tedbirleri kapsamında ertelenmişti. Kongremizde aday olarak Mehmet İlhan arkadaşımız genel merkez tarafından önerilmişti. Bizler de genel merkezimizin bu kararına saygı duyup Mehmet İlhan abimizi destekliyoruz.

BU GÖREV DEĞİŞİMİ ŞİMDİ YAPILMALI VURGUSU

İlçe Başkanlığı yaptığım sürede ben de Cumhurbaşkanımıza ve değerli Köyceğizlilere yakışan şekilde ilçe başkanlığı yapmaya çalıştım. Son zamanlar da, işlerimin yoğunluğu ve manevi yorgunluğum sebebi ile bu görev değişikliğini şimdi yapmamızın uygun olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple, bu kutlu görevden, bugün itibari ile istifa ediyorum" açıklamasında bulundu.

BİR İSTİFA DA FETHİYE'DEN
Yine devam etmeyeceği açıklanan isimlerden AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Bekir Eser de kongrelerin ertelenmesi üzerine görevinden istifa etti. Genel Merkez tarafından olağan genel kurulda aday gösterilen Turgay Öztürk de yönetim oluşturma çalışmalarına başladı. 
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Bekir Eser yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi 65 yaş sınırının sokağa çıkma yasağı var. Ben de bu kapsamda olduğum için evden çıkamıyorum. Malumunuz olduğu gibi evden parti işleri de yürütülemiyor. Yeni yönetimin bir an önce göreve gelmesini istiyoruz. Gençlerin önünü açmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İZMİR'DE DE BEKLENTİ ARTTI
Öte yandan İzmir'de de bir çok ilçeye Ak Parti Genel Merkezi tarafından atama yapılmış, kongrede aday olmayacak ilçe başkanları belirlenmişti. Normal şartlarda şu ana kadar bu ilçelerin çoğunda kongreler gerçekleşmiş ve ilçe yönetimleri yenilenmiş olacaktı. Ancak corona virüs tedbirleri kapsamında ilçe kongreleri ileri bir tarihe ertelenince ilçelerde mevcut ilçe başkanı ile atanmış ilçe başkanı şeklinde ikili bir yapı ortaya çıktı. Teşkilatın deneyimli isimleri bu durumun yönetimlerde zaafiyete yol açmasından endişe ediyor. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan'dan kısıtlama sinyali!
Erdoğan'dan kısıtlama sinyali!
İzmir'deki yangında 1 can kaybı!
İzmir'deki yangında 1 can kaybı!