AK Partili Hızal’dan Başkan Soyer’e ‘söz hakkı’...

AK Partili Hızal’dan Başkan Soyer’e ‘söz hakkı’ çıkışı!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı Olağan Meclis oturumunda yaşanan Dünya Bankası kredisi tartışması Meclis sonrası da devam etti.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı açıklamanın ardından oturumu kapatmasına AK Parti ve MHP kanadından tepki geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Bir taraftan demokrasiden bahsedip diğer yandan şeffaflıktan bahsedip meclis toplantılarını bu şekilde yönetmesi kabul edilebilir bir tutum değil” dedi.

13 Eylül 2021 - 22:51

ÖNCÜŞEHİR  - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e kendilerine söz hakkı vermediği nedeniyle tepki gösterdi. AK Parti ve MHP Grubu Meclis sonrası yapılan basın açıklamasına katıldı.

HIZAL: ASLA KABUL ETMİYORUZ VE REDDEDİYORUZ

Hızal, Meclis toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda şu ifadelerde bulundu:

“Bugün İzmir için çok önemli bir konun tartışıldığı bir meclis toplantısında yapmış olduğumuz eleştirilerden gördük ki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir Meclisi'ni yöneten Tunç Soyer, öncesindeki uygulamalarına benzer anti demokratik bir uygulamayla kendi konuşmasının hemen sonrasında ‘benden sonra kimse konuşamaz’ şeklinde ifade kullanarak meclisi kapattı. Ben Ak Parti Grup Başkan Vekili olarak aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partili Grup Başkan Vekilimizle birlikte Cumhur İttifakı Grup Başkan Vekili ve Sözcüsü olarak aynı konuda söz almak istedim söz talebim oldu.  Bunu çok defa önceki meclis toplantılarında da dile getirmiştik. Bir belediye başkanın konuşması sonrasında meclis üyelerinin konuşmayacağı anlamında bir yasal dayanak yok. Burası demokratik bir ortam. Dolayısıyla hem bir taraftan demokrasiden bahsedip diğer yandan şeffaflıktan bahsedip meclis toplantılarını bu şekilde yönetmesi kabul edilebilir bir tutum değil. Bizler gerçekten İzmir’de birileri tarafından çok yanlış noktalara çekilmeye çalışan deprem ve deprem sonrası konuya ilişkin çok önemli bir konuyu konuşuyorduk. Bu konunun konuşulmasında bir detayı kendisi de dile getirdi ve yapılan bir takım görüşmelerin içerisinde bulunan biriyim. Ben umuyorum ki kendisi çarşamba günkü meclise gelir. Son zamanlarda alışkanlık haline getirdi çarşamba ve cuma meclislerine gelmemeyi. Ama ister gelsin ister gelmesin İzmir kamuoyuna gerekli açıklamalar, bilgilendirmeler meclis toplantısında bizler tarafından yapılacak. Mikronu kapatmaları, toplantıyı sona erdirmeleri bizlere söz hakkı tanımamalarını biz Cumhur İttifakı Grubu olarak, İzmir halkının temsilcileri olarak kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Bunu daha öncede yapan bir belediye başkanı, meclis başkanı. Hiç öyle çıkıp bu şehirde bir takım çalıştaylar yaparak, konferanslar düzenleyerek bu şehri dünya kenti yapma hedeflerine ulaşamayacaklarına meclisteki tavırlarıyla bize bir kez daha gösterdiler. Biz seçilmiş meclis üyeleri olarak onlar belki İzmir’in bir kısmının belediye başkanlığını yapıyor olabilir ama biz İzmir’in tamamının muhalefetini ve sözcülüğünü yapıyoruz. Dolayısıyla mikrofonu kapatmaları meclisi son erdirmeleri, kendi konuşmasından sonra meclis üyelerinin konuşmalarını engellemeleri konuşma yapılmayacak gibi bir ifade kullanılmasını asla kabul etmiyoruz ve reddediyoruz. Çarşamba günü gerekli açıklamaları mecliste yapacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de otomobil iş makinesine çarptı: 1 ölü
İzmir’de otomobil iş makinesine çarptı: 1 ölü
Pakdemirli, 'İzmir söz sizde' dedi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu
Pakdemirli, 'İzmir söz sizde' dedi ve çarpıcı açıklamalarda...