Bayraklı Meclisinde protokol camisi tartışması

Bayraklı Meclisinde protokol camisi tartışması

Bayraklı Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantısında Mansuroğlu Mahallesi içerisinde yer alan Fatih Camii'nin ibadethane olarak imar planlarına işlenmesi hakkında tartışma çıktı. AK Partili Aktaş, ilgili komisyonların protokol camisi için bir an önce karar almasını isterken Belediye Başkanı Serdar Sandal ise ‘15 gün geç olsun, temiz olsun’ diye karşılık verdi.

03 Ocak 2020 - 20:37 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 20:50

Didar DEMİRCİ - Bayraklı Belediye Meclisinde AK Partili Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, Bayraklı sınırları içerisinde konumlanan protokol camiisinin yerinin imar planlarına uygulamasıyla ilgili gecikme olduğunu savunarak ilgili komisyonun bu konuda bir an önce karar almasını istedi.


Aktaş, konuyla ilişkin şu şekilde konuştu:

“Bu Fatih Camisiyle ilgili müftü ve sizinle görüşüldü eksikler giderilsin diye çalışılıyor. Şimdi gündeme getirilen bu madde sizin gündeme ilave ettirdiğiniz bir madde yani belediye başkanı yada Cumhuriyet Halk Partisi tarafından önümüze gelen bir madde. Şimdi buna karşı çıkanlarsa yine CHP’li arkadaşlar… burada ben tedirgin olmayı anlayamıyorum. Bayraklı için bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ama 5 kere komisyonda toplanma yetkisi var. Neden ayın başında bu toplantıyı yapıp da bu yere gitmediniz. Şu an bu bayraklı için gerçekten elzem ve yapılması gereken bir iş… İzmir’in protokol camisi bildiğiniz gibi Beşikcioğlu Camii… Dolayısıyla böyle bir şeyin burada olması Bayraklı’ya bir katkıdır. Bu siyasi, partili bir olay da değil, hukuki olarak da bir sıkıntısı da yok burada bir oradaki çalışanlara yer yapılmaya çalışılıyor. Burada bir sakınca görmüyorum. Dolayısıyla komisyondaki arkadaşlar bunu 1 aydır bekleteceklerine 5 kere toplanıp gerekli kararı çıkarmalarını buradan biz dile getiriyoruz. İlçemiz için gerekli olan bir proje o yönde bakılmalı.”


Başkan Sandal ise protokol camiisinin Bayraklı’da yapılmasıyla ilgili ‘bizim seçim vaadimizdi’ diyerek şunları söyledi.

“Fatih Camii’nin protokol cami olması bizim de seçim vaatlerimizden biri. Diğer camiinin yıkılıp yerine yenisinin yapılmasıyla ilgili Sayın Müftümüzle biz görüştük. Onlar da bize projeleri vesaire getirdiler. Fatih camii ile ilgili aslında imar komisyonundaki bütün arkadaşlar başkanlık makamında bizi ziyaret ettiler. Sizin üyeniz de oradaydı yani bütün komisyon üyeleri olarak. Fatih Camii ile ilgili ciddi bir sıkıntı yok ama öbür Mansuroğlu’ndaki camii ile ilgili 200 metrekare zemin üzerinde 6 katla ilgili bir tereddüt var. Yani arkadaşlarımız da bu tereddüttü giderip karar vermelerinde bir sıkıntı yok 15 gün geç olsun temiz olsun.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ege Denizi'nde 4,5 büyüklüğünde deprem
Ege Denizi'nde 4,5 büyüklüğünde deprem
Kıbrıs'ta şiddetli deprem
Kıbrıs'ta şiddetli deprem