Buca Meclisi’nde 50 milyonluk krediye oy çokluğu!

Buca Meclisi'nde 50 milyonluk krediye oy çokluğu!

Buca Belediye Meclisi’nde Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’a 50 milyonluk kredi kullanılması için yetki verilmesi maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. İlgili madde hakkında konuşan Başkan Erhan Kılıç, "Bu 50 milyondan cebimizde ne kadar kalır diye baktığımızda tahminen 35 milyon TL civarı elimize geçecek. 8-10 milyon civarı asfalt plentine gidecek. Bununla ilgili bir sorun gibi görünmesi doğru değil" dedi.

06 Ocak 2022 - 18:10 - Güncelleme: 07 Ocak 2022 - 10:41

ÖNCÜŞEHİR - Buca Belediyesi’nin Ocak ayı Olağan Meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Erhan Kılıç idaresinde gerçekleşti.

Meclisin ana gündemi 50 milyon TL'lik kredi talebi oldu.

DENETİM KOMİSYONU'NDA GÖREV ALACAK İSİMLER BELLİ OLDU

Gizli oylama ile gerçekleştirilen Denetim Komisyonu seçimlerine CHP'den Fikret Aktaş, Züleyha Bingöl ve Gündüz Koçak seçilirken, AK Parti'den ise Abdurrahim Ertaş ve Zülfiye Kula seçildi.

KILIÇ: FAİZLER YÜKSEL OLDUĞU İÇİN KULLANMADIK

Meclis açılısında konuşan Başkan Kılıç, “Geçtiğimiz ay meclisten alınan 10 milyon TL'lik krediyi kullanmadık. Borçlanmayı faiz oranları çok yüksek olduğu için kullanmadık ve o kredi talebi artık geçersizdir" dedi.

50 MİLYONLUK KREDİ KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, belediyenin görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak ve belediyenin mali yapısını güçlendirmek amacıyla yurtiçi bankalardan faiz dair 50 milyon TL kredi kullanmak amacıyla meclis üyelerinden onay istedi.  Meclis gündemine getirilen gündem maddesi  oylanırken, kredi talebine AK Parti ve MHP 'ret' Cumhuriyet Halk Partisi ise 'kabul' oyu verdi.

Oylama sonrası 50 milyonluk kredi talebi oy çokluğu ile mecliste kabul edildi.

GÜNDOĞDU: BU PARA NEREDE KULLANILACAK?

Kredi talebi ile ilgili söz alan ve soru soran AK Parti Grup Başkanı Ekrem Gündoğdu, "Burada 50 milyon borçlanma söz konusu. Bu paranın nerede kullanılacağını bilgilendirirseniz" ifadelerini kullandı

KILIÇ: 8-10 MİLYON CİVARI ASFALT PLENTİNE GİDECEK

Gündoğdu'ya cevap veren Başkan Kılıç, son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmayı örnek göstererek yanıt verirken, "Kamu kurumları belediyeler devlet borçlanır hatta bazen borçlanmayı, borçlanacak mali durumumuz var şekilde kamuoyunu da duyurur. Daha önce farklı bir partide olan sonra farklı bir partiye geçen bir belediye kendi bütçesinin çok daha üzerinde hemen hemen yüz de 40'a yakın borçlanmayı meclisten geçirdi. Burada önemli olan 10 milyonluk yetki aldık yaşadığımız son kaotik durumlardan dolayı kullanmadık. Ben aylık 3-3,5 puanla kredi kullanırsam kendimi zulh görürüm dedim ve yaktık krediyi. Şimdi önümüzdeki bu dönem yine gerçekleşen bütçemizin yeniden değerleme oranı ile çıkan daha düşük bir borçlanma… Belediyemizin çalışmalarında kullanmak örneğin, Buca Belediyesi olarak araç kiralamak istemiyorum dedik.  Ancak biz Ekim -Kasım ayına kadar bir alım ile ilgili görüşmelerimiz yaptık. Hatta ve hatta belki buraya hiç borçlanmanın dışında, bir lizing ile tesisat alma durumumuz vardı ancak bırakın fiyat artışını, 300 bin TL'lik binek araç şu an 600 bin TL oldu. Firma diyor bana parayı hemen yatır diyor. 10 birimlik makine alacaksanız hemen parasını yatır faturayı yolla diyor. Üstüne üstlük, 7 ay sonra termik gerçekleştiğinde bir fark varsa farkını alırım diyor. Biz harıl harıl araç alıyoruz. Biz bu yıl yaptığımız bütçede kiralama hiç koymamıştık araçları alacağız diye. Bildiğim kadarıyla iş makinelerinde ihtiyacımız olan 4-5 makineyi yakın süreçte alacağız. Nisan ve Mayıs gibi, binek araçları da termin gerçekleşirse onu da ilk yarı yıl bitmeden almaya çalışacağız buradaki sorun aracı bulabilmek. Asfalt şantiyesi kuruyoruz. Bu krizden önce imzalamıştık sözleşmesini. Hemen hemen 1 milyon dolar civarındaydı.  Yükselen miktara rağmen sözleşmede TL yazıyor dedik ve buradan dönmeyiz diyerek sözleşmedeki fiyat üzerinden alacağız dedik. Bankalar kredi vermedi ekonomik krizden kaynaklı onu da mecbur bütçeden vereceğiz. Bu 50 milyondan cebimizde ne kadar kalır diye baktığımızda tahminen 35 milyon TL civarı elimize geçecek. 8-10 milyon civarı asfalt plentine gidecek. Bununla ilgili bir sorun gibi görünmesi doğru değil" dedi.

GÜNDOĞDU: BU SEVDADAN VAZGEÇİN, BORÇLANMAYI ERTELEYİN

Yeniden söz alan AK Partili Gündoğdu görev süreci boyunca Buca'ya bir şey yapılmadığını belirtirken, "3 yıla yakın görevdeyiz. İlk döneminden baktığımızda 30+20+10 milyon TL kredi talebi oldu. 2021 yılında 31 milyon TL'lik kredi yetkisi aldınız. İki tane kupon arazimiz için yetki istediniz. Sonra 2 benzin istasyonu yetkisi istediniz. Kaynaklarda 6 bin 500 metrekarelik alanın atışı için yetki istediniz ve meclisten geçirdik. Bütçe görüşmelerinde biz 703 milyon bütçe yaptık dediniz ancak bugün 50 milyon borçlanma talebi ile geliyorsunuz. 703 milyon bütçe yaparken bütçenin yüzde 40'ını personel giderine ayırırsanız size 473 milyon TL gibi bir para kalıyor. Bu Buca'nın halkını ne hizmet yaptınız 3 senede? Mega bir proje mi yaptınız? Trafiği mi açtınız? Vatandaşın hayatını kolaylaştırdınız da mı 50 milyonluk kredi istiyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin, borçlanmayı erteleyin. Yoksa biz 703 milyonluk borçlanmanın sanal bütçe olduğunu söyleriz" ifadelerini kullandı.

KILIÇ: SİZE ŞU ARACI ALACAĞIM DİYEMEM

Araç alım fiyatlarının ikiye katlandığını bu yüzden ekonomik dalgalanmanın durulması gerektiğini belirten Başkan Kılıç, "50 milyonun 15'i hemen hemen faize gider. Asfalt plenti alacaktık bankalar kredi vermiyor ona para gidecek. Biz almayı planladığımız araç listesini de size gösterebilir almayı planladığımız zamanla şimdiki arasında almayı planladığımız araçların fiyatı 55 milyon civarıydı şimdi 100 milyonu geçmiş durumda. Üstelik araçta yok. Böyle bir ortamda ben size nasıl diyebilirim şu araçları alacağım diye. Şu durum bir otursun" diye konuştu

AK PARTİ'DEN ÇİFTÇİLERE BEDAVA ELEKTRİK ÖNERGESİ

Meclisin açılışı ile birlikte Meclis Üyeleri tarafından verilecek önergeler gündemine geçildi. Geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Şanlıurfa'da kullandığı “Bize Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını verin, elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz” ifadeleri üzerine AK Parti Buca Meclis Üyeleri harekete geçti. Ocak ayı ilk olağan Meclis oturumunda yazılı bir önerge veren AK Parti sıraları verdiği önerge ile Buca'da elektriğin ücretsiz olmasını talep etti.

DAL’DAN ÖNERGEYE AÇIKLAMA

Öneri ile ilgili söz alan Başkan Vekili İlhan Dal, "Bütün meclislerde önerge verdiniz, bende merak ettim ve Sayın Genel Başkanımız böyle bir şey demiş mi diye baktım. Elektriği bedava vermekten bahsederken 2,5 milyon kullanılmayan alanın kullanılmasından bahsediliyor" ifadelerini kullandı.

GÜNDOĞDU: ÜÇ SENE OLDU

Söz alan Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, "Biz Buca'da GES kuracaktık ve dünya bankasından 20 milyonluk hibe alacaktık. Başkan konuşunca yapacağız edeceğiz diyor. 3 sene oldu. 2024 gelecek yapacağız diyerek. Ercan olmadı Levent, Levent olmadı Erhan… Bakalım Erhan olmadı kim diyeceksiniz, kimi aday göstereceksiniz" dedi.

'ELEKTRİK' ÖNERGESİ YETERSİZLİK NEDENİ İLE GÜNDEME ALINMADI

Meclis üyeleri tarafından verilecek önergelerin görüşülmesi sırasında AK Parti önerisinin konuşmaların ardından oylanmasına geçilmesi sırasında meclis üyelerinin salonu terk etmesi nedeniyle yeter sayı sağlanamadı. AK Parti'nin 'elektrik' önergesi yetersizlik nedeni ile gündeme alınamadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı