Çevre ve Şehircilik Bakanlığın’dan İZSU teşviki

Çevre ve Şehircilik Bakanlığın’dan İZSU teşviki

İZSU atıksu arıtma tesisleri için 2018 yılında ödediği elektrik bedelinin yaklaşık 10 milyon 500 bin liralık kısmını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teşvik uygulaması kapsamında geri aldı.

29 Ocak 2020 - 12:42

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü atıksu arıtma tesislerinin çevre cezası almaması ve çevre iznine sahip olması nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teşvikinden bir kez daha yararlanabildi. Bu nedenle Bakanlıktan, 2018 yılındaki elektirik enerjisi giderinin 10 milyon 468 bin 675 liralık tutarı İZSU’ya ödendi. Böylelikle ödenen miktar 43 milyon liraya ulaştı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan teşvik düzenlemesi Çevre Kanunu’nun 29. Maddesi Uyarınca Atıksu Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik kapsamında gerçekleşiyor.

Kimyasal, biyolojik ve ileri atıksu arıtma tesislerini kuran ve işletenleri ilgilendiren düzenlemeyle işletenlerin arıttığı atıksu göl, akarsu, deniz gibi alıcı ortama deşarj eden veya yeniden kullanan arıtma tesislerinin işletme maliyetlerinin hafifletilmesi öngörülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haber alınamayan kişi evinde ölü bulundu!
Haber alınamayan kişi evinde ölü bulundu!
İzmir'de uyuşturucu operasyonunda 10 gözaltı
İzmir'de uyuşturucu operasyonunda 10 gözaltı