CHP delege seçimleri için ’Genelge’ yayınlandı

CHP delege seçimleri için 'Genelge' yayınlandı

Cumhuriyet Halk Partisi Kongre sürecinde yapılacak olan delege seçimleri için bir ‘Genelge’ yayınladı. Genelge 2019/3 tüm İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderildi. Gönderilen genelgede partililerin seçim hakları ve seçim sürecinde ne yapmaları gerektiği hakkında bilgiler yer aldı.

07 Kasım 2019 - 21:01 - Güncelleme: 07 Kasım 2019 - 21:15

Didar DEMİRCİ - Cumhuriyet Halk Partisi yarın delege seçimlerine başlıyor. Seçimlerin başlamasıyla parti içinde nefesler tutuldu ve herkes çıkan sonuçları merakla bekliyor. Bugün de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinden İl ve İlçe Başkanlıklarına seçim sürecinin nasıl işleyeceğini anlatan bir sayfalık bir Genelge gönderildi.

Genelgede meclis üyelerinin nüfusun 50 bin üzerinde olan bölgelerde muhtarlık yerlerinde seçime katkıda buluna bileceği bilgisine yer verilirken seçimde aday olmaları için meclis üyeliği görevlerinden de istifa etmeleri gerektiği belirtilerek uyarıldı.

Genelgeye göre 8 Kasım 2019 ile 1 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak olan delege seçimlerinde partililerin izlemesi gereken yol haritası belirlendi. İşte delege seçimleri hakkında yayınlanan Genelge şu şekilde;

Kongreler takvimine gör muhtarlık bölgelerinde oy kullanacak üyeleri gösterir çizelgeler kesinleşmiştir. 2019/1 Genelgeyle üye çizelgelerinin askıya çıkarılışında yapılacaklar; 2019/2 Genelgeyle ise il ve ilçe kongrelerinin delege sayıları açıklanmıştır. Bu Genelgeyle kesinleşen üye çizelgelerinde adları bulunanların oy kullanacağı ilçe kongresi delege seçimlerinin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Delege seçimleri, Tüzük, Yönetmelik ve Merkez Yönetim Kurulu’nun Genelgeleri Çerçevesinde yütütülecektir.

İlçe kongresi delege seçimleri Kongreler Takvimine göre 8 Kasım 2019-1 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kesinleşen üye çizelgelerinde yer almayan kişiler bu seçimlerde oy kullanamazlar. Bu çizelgelerde 30 Haziran 2019 tarihinde önce üyeliği kesinleşenler bulunmaktadır. Kesinleşen üye çizelgelerinde adı bulunmasa dahi 1 Temmuz 2019 tarihlerinden sonra üyeliği kesinleşmiş olup üye kütüğünde adı bulunanlar oy kullanamayacak fakat aday olup seçilebilecekler.

İlçe Kongresi delege seçimlerinin tamamı aynı gün ve aynı yerde yapılmayacak; her muhtarlık bölgesinde uygun olan yerler ve denetime uygun tarihlerde yapılacaktır.

Üye bulunan muhtarlık bölgelerinde mutlaka sandık konulacak; seçim yapılıp sonuç tutanağı düzenlenecektir.

Toplam il/ilçe nüfüsu 50.000’den fazla olan yerlerde belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri muhtarlık bölgelerinde ilçe kongresi delegesi seçilebilecek; ancak bu görevlerinden istifa etmedikçe ilçe ve il kongrelerinde yönetim kurulu, disiplin kurulu üyelikleriyle, il-ilçe başkanlığı, il delegeliği ve kurultay delegeliği görevlerine aday olmayacaklardır.

Üye çizelgelerinde yer almış olmakla beraber, ilgili seçim tarihinden önceki bir yıllık süre içinde, aldıkları Kınama cezası kesinleşmiş olanlar Tüzük hükümleri gereğince aday olamayacak, ancak seçme hakkını kullanabilecektir.
YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokak yasak ama deniz serbest sandılar... 46 bin 550 lira ceza yediler...
Sokak yasak ama deniz serbest sandılar... 46 bin 550 lira ceza...
17 yaşındaki Ceren'in katil zanlısı yakalandı... Kız arkadaşı sandığı için vurmuş!
17 yaşındaki Ceren'in katil zanlısı yakalandı... Kız arkadaşı...