CHP Konak’ta İlçe başkanını seçiyor

CHP Konak'ta İlçe başkanını seçiyor

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir’de hız kesmeden kongrelerini devam ettiriyor. Bugün Gaziemir, Konak, Menderes ve Kemalpaşa’da delegeler ilçe başkanlarını seçecek. Konak’ta ise mevcut İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve meclis eski üyesi Ahmet Karadağ yarışacak.

22 Aralık 2019 - 11:37 - Güncelleme: 22 Aralık 2019 - 16:17

Didar DEMİRCİ - CHP’de ilçe kongreleri 13 ilçede gerçekleşti. Bugün de 4 ilçede sandık kurulacak. Gaziemir, Konak, Menderes ve Kemalpaşa’da delegeler ilçe başkanlarını seçecek. Konak’ta ise mevcut İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve meclis eski üyesi Ahmet Karadağ yarışacak.

Konak Kongresine CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir eski Milletvekili Sabri Ergül, Musa Çam, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Bağçı, İl Başkan Yardımcısı Adnan Alabay, Azmi Kumova, İl Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, Konak Belediyesi eski Başkanı Ahmet Sarışın, Konak eski İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan Büyükşehir Grup Sözcüsü Nilay Kökkılıç delegeler ve partilililer katıldı.

Belediye Başkanı Abdül Batur ile ilçe siyasetinin önemli ismi Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan Ege Şehir Planlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şakir Başak, Gruşçu’ya açık destek verirken, Ahmet Karadağ’a ise Yalı Grubu’nun ve Rıfat Nalbantoğlu’nun desteğini alıyor.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan seçimde salonda yer alan tüm koltuklar CHP bayrakları ile süslendi. Salonun bir duvarında Ahmet Karadağ’ın afişleri karşı duvarında da Çağrı Gruşçu’nun afişleri yer aldı. Gruşçu’nun afişlerinde ‘Yürüyecek daha çok yolumuz var’, ‘Yükümüz ağır hedefimiz büyük’ ve ‘Sevdamız Türkiye’ sloganları yer aldı. Ahmet Karadağ’ın afişlerinde ise ‘Değişimin Gücü’ sloganı delegeleri karşıladı.


GRUŞÇU’YA KONGREDE COŞKULU KARŞILAMA

Bugün Konak İlçe Kongresi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde gerçekleşti. Kongreye ilk gelen İlçe Başkan Adayı ve mevcut İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu oldu. Coşkulu kalabalığın ve sloganların arasında salona giriş yapan Başkan Gruşçu’ya partililer büyük destek verdi.

 


100. YILDA TÜRKİYE KONGRESİ

Açılış Konuşmasını yapan Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, birlik ve beraberlik mesajları vererek, şu ifadeleri kullandı:


“CHP’nin Konak İlçe Olağan Kongresini açıyoruz. Bu kongre, 100. Yılda Türkiye Kongresi adıyla gerçekleşen bir kongre bunun temel sebebi bizim bütün meselemiz olan 2023’te geleceğimiz iktidara büyük bir motivasyonla gitmek için kongremize 100. Yılda Türkiye adını koyduk…

1923 yılında büyük bir azim kararlılık ve cesaretle ortaya çıkan Mustafa Kemal ve silah arkadaşları bu Cumhuriyet’in kurulması ve kalkınması için tüm mücadelesi sadece savaş meydanlarında değil Türkiye’nin gelişmesi kalkınması için tüm meydanlarda gösterdi. Biz de o nedenle ona yakışır bir kongre gerçekleştireceğiz.

Burada çıkacak sonuçlar il kongremize ve kurultayımıza çok önemli mesajlar vereceğiz.

Türkiye’nin sorunları ve çözüm önerileri ve bu parti nasıl iktidara gelir onun konuşmasını tartışmasını yapacağız. Bu salona birlikte girdik beraber girdik kol kola omuz omuza CHP’lilere yakışır şekilde buradan çıkacağız.”

Açılış konuşmasının ardından Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, İlçe yönetim kuruluna teşekkür plaketi verdi. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın divan başkanı seçilmesinden sonra kongre başladı.Divan başkanı seçilen CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'ın konuşmaları diğer haberimizde: https://www.oncusehir.com/tacettin-bayir-iktidar-artik-cok-yakin/56612/

ÇARŞAF LİSTE, BLOK LİSTE TARTIŞMASI

Konak eski İlçe Başkanı Ali Yılmaz, çarşaf listeden yana tavır alınması gerektiğini ve bu kararla Türkiye’ye örnek olunacağını vurguladı. Ardından konuşan eski Milletvekili adayı Kazım Umdular, “Kim kazanırsa kazansın o sonuç bildirgesi hayata geçirsin. Bu amaçla blok liste için konuştum” şeklinde konuştu.

Divan Başkanı Tacettin Bayır kongrenin blok liste mi çarşaf liste mi yapılacağını tüzük gereği delegeye sordu. Konu hakkında söz alan ilçe eski başkanı Ali Yılmaz delegeyi çarşaf listeye davet eden bir konuşma yapsa da, yapılan oylama sonucu kongrenin blok liste yapılmasına karar verildi…

Liste tartışmasında kazanan blok liste olurken Yılmaz ve Umdular, delegelere şu şekilde seslendi:

Ali Yılmaz, “İktidara giderken mutlak suretle aşkla sevgiyle bu mücadeleye ortak yürütmemiz lazım. Kimseyi ötekileştirmeden bütün partili arkadaşlarımızı ötekileştirmemek için Konak'ta özgür irademizle seçim yapalım. Hiçbir baskı altında kalmadan özgür iradenizle karar vermeniz lazım. Blok liste partimize hiçbir şey katmayacaktır. Partimiz büyümek istemiyorsa bir saat içinde oldu ve bittiye getirmeyelim. Bunun için çok iyi düşünerek çarşaf liste ile kongreye gidilmesinden yanayım. 3 oy ile alan arkadaşımız 3 oy farkla kongreyi aldı. Ben isterdim ki üyeler özgür iradesini kullansın. Daha katılımcı ve daha anlayışlı bir şekilde gitmeliyiz. Üye mutlaka karar vermeli söz ve yetki üyenin olmalıdır. Gelin bugün örnek bir davranışta bulunalım. Konak Türkiye'ye örnek olsun. Bu örnek davranışla Türkiye'ye örnek olalım. Kulislerde herkes ön seçimi savunuyor ama yeri geldiğinde ön seçime hayır, çarşaf listeye hayır blok listeye evet diyor. Gelin burada tarih yazalım. Karar verecek olan sizlersiniz. Ya bugün belli bir şekilde özgür iradenizle oy vereceksiniz ya da bazı baskılara boyun eğeceksiniz.”

Kazım Umdular, “Kişi ve olayları seçmek üzere kongremizi kurarsak bana göre ikisi de yanlış. İfade edilen farklılık şu: Biz yol haritamızı iki yıl için hep birlikte yazalım anlatışı ile sonuç bildirgesi yazalım dedik. Onaylandı ve geçti. Bu sonuç bildirgesinin hep birlikte yazalım. Konak'ın yol haritasını birklikte bildirelim. Az sonra yol haritasını birlikte çizelim. Konak'ta olmasının anlamı çok büyük. Sonuç bildirgesinde lütfen Ahmet Karadağ, Çağrı Gruşçu yer alın. Türkiye sorunlarını, İzmir'in sorunlarını CHP'nin hedeflerini hep birlikte oylayalım. Kim kazanırsa kazansın o sonuç bildirgesi hayata geçirsin. Bu amaçla blok liste için konuştum. Lütfen o önergeye herkes dahil olsun. Bir kere kişi ve olayları konuşmaktan vazgeçelim. Sistemi ve hedefleri konuşalım. O nedenle blok liste lehine konuştum.”


İL BAŞKANI YÜCEL'İN KONUŞMASI

Konak İlçe Kongresinde partililere ve delegelere seslenen İzmir CHP İl Başkanı Deniz Yücel, şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada bir bayram havası demokrasi şöleni havası var. Bugün Konak İlçe kongresinin partimize yakışan bir şekilde tamamlanacağına inanıyorum.

Zor bir yerel seçim süreci geçirdik. CHP partisi adayları, belediye meclis üyesi daha doğrusu Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsil eden herkes İktidarın ve havuz medyasının türlü türlü hakaretlerine maruz kaldılar. Sizler neyin mücadelesini verdiniz Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olması için çalıştınız.

Birbirimizle uğraşmayı bırakacağız ve toplumun tüm kesimiyle bir araya geleceğiz. Bugün Konak ilçe kongresinde partimizi iktidara taşıyacak ekiplerin oluşturulacağına inanıyorum. İki adayın da birbirinden değerli kıymetli olduğuna inanıyorum bugün burada kim seçilirse seçilsin kazanın Cumhuriyet Halk Partisi olacağına inanıyorum.”


EDNAN ARSLAN “BİR TEK CHP AYAKTA KALDI”

En zor görevlerden bir tanesinin ilçe başkanlığı olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Ben milletvekilliğine bu aşamalardan geçerek geldim. Partimizde birçok alanda görev yaptım. İlçe başkanlığı yaptım ve nasıl zor olduğunu biliyorum. Genel Başkanlık bir karar alır size gelir. Sonra İl Başkanları toplanır bir karar alır hop size gelir sizin yapacağınız bir şey yoktur. Burada en zor şey ilçe başkanlığıdır. Bir de örgütte yer alan üyelerimiz ve kadınlarımız var; kadınlarımız evde kocam, çocuğum yemek bekliyor demeden, yağmur çamur demeden, bu parti için çalışır ve partimize katkı koyar. 82 milyon oy kullanıyoruz ve sandıktan 50 artı 1 ile bir kişi çıkıyor, her şeyi belirliyor. Bizim kimseyi ötekileştirmeden yapmamız gereken; bu tek adama karşı mücadele etmektir. Bu ülkenin devlet kurumları, üniversiteleri sustu. Bir tek CHP ayakta kaldı. Burada birlik ve beraberliğimiz artmalı. Bu seçiminin bir kazananı var ama asla kaybedeni yok. Siyasetin artık eski şartlarda yapılması mümkün değil.  O nedenle de ittifaklar dönemi var. Bizim de şunu düşünmemiz lazım; kimin laiklikle, kadın erkek eşitliğiyle, Cumhuriyetle, Atatürk’le, demokrasiyle sorunu yoksa onlarla bir araya gelmemiz lazım. Bunun en somut örneği İstanbul seçimidir.  Söylediğim çerçeve de herkesin oyuna ihtiyacımız var. Bırakın bölünüp, parçalanmayı. Bu ülkeye demokrasiyi getirmemiz lazım. Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. CHP’de işte o Cumhuriyetin yılmaz bekçileridir. Bir olacağız, beraber olacağız ve bu iktidarı yerle bir edeceğiz. Cumhurbaşkanı ne dedi? ‘Bu ittifakı bölmeliyiz, parçalamalıyız’ dedi.  Neden, çünkü CHP gümbür gümbür geliyor da ondan” diye konuştu.

‘BİZ HER YERDE CHP’Yİ ANLATIYORUZ’

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, CHP’nin herkesin partisi olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 82 milyonun partisiyiz. Biz Laz, Kürt, Yezidi, Çerkez, Alevi, Sünni herksin partisiyiz ve herkesi kucaklıyoruz.  Biz Atatürk’ün partisiyiz. Amacımız bundan sonraki genel seçimlerde aynı siyasi anlaşışla iktidar olacağız. Mecliste biz 139 milletvekiliyiz. 5’şerli gruplar halinde bizler CHP belediyesi olmayan, ya da bir iki CHP Belediyesine sahip şehirlere gidiyor, her yerde CHP’yi anlatıyoruz. İzmir’de siyaset yapmak çok kolay, ama oralarda CHP’yi anlatmak çok zor ama biz anlatıyoruz. Biz parlamentoda 139 vekil ile omuz omuzayız. Biz başaracağız ve iktidar olacağız.  Bizim iktidarımız gelecek… Bu kongrede, il kongresinde de asla ve asla birlik ve beraberliğimizi bozmayalım. “

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu