Deniz Bektaş anlattı: İZKUŞ’la ilgili protokol hazırladık

Deniz Bektaş anlattı: İZKUŞ'la ilgili protokol hazırladık

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi Meclis üyesi Deniz Bektaş, İZKUŞ’un durumu hakkında bilgi vererek, “İzmir Kuş Cenneti’nin büyük bir kısmı Çiğli sınırları içerisinde yer almasına rağmen Çiğli bu avantajı yıllardır kullanamamış” dedi.

20 Kasım 2019 - 15:57 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 14:58
Reklam

Çiğdem CANPOLAT - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, Tüketici Komisyonunda yer alan Deniz Bektaş, Çiğli Belediye Meclisinde ise, İmar ve Kentsel Dönüşüm Komisyonlarında yer alıyor. Ayrıca İZKUŞ’un yönetim kadrosunda bulunan Bektaş, Çiğli Gıda Bankası-Yoksullukla ve İşsizlikle Mücadele Derneği’nde Başkan yardımcılığı görevini yapıyor.

Birçok aktif çalışmanın içerisinde yer alan Bektaş, Çiğli’de gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatarak gündemde yer alan İZKUŞ’la ilgili gazetemiz oncusehir.com’a açıklamalarda bulundu.

İZKUŞ’la ilgili komite oluşturduklarını söyleyen Bektaş, “6 arkadaşımızla oturup protokol hazırlayarak Tunç Başkanımıza sunduk. Protokolü Tunç Başkanımız inceledikten sonra Bakanlığa gönderecek, Bakanlık inceledikten sonra biz çalışmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“AZİZ BAŞKAN, İZKUŞ’A ÇOK EMEK VERDİ”

Tunç Soyer’in İZKUŞ hakkında yaptığı konuşmayı anlatan Deniz Bektaş, “Bir zamanlar İZKUŞ’un bir ortağı Tarım ve Orman Bakanlığı, diğer ortağı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeydi. Ama Bakanlık bir protokolle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bütün yetkilerini aldı. Aziz Kocaoğlu geçen dönem büyük emekler ve çabalar sarf ederek İZKUŞ’a ciddi yatırımlar yaptı. Gözlem evlerinden yoluna, kuşların korunmasına kadar birçok şeyiyle ilgilendi. Bakanlıkla, Aziz Başkan bir anlaşmazlığa girince Bakanlık yolları ayırdı. İZKUŞ ise şu an işlemez durumda. Tunç Başkan ise bunlara istinaden konuyu şu şekilde ifade etti: “İZKUŞ’la ilgili geçen dönemden gelen anlaşamadığımız noktalar var. Bunu ne yapalım, ne önerirsiniz?” diye sordu. Direk feshedelim demedi, bizlere “Çözülecek, gidilecek bir yol var mı?” diye sordu” dedi.


“TUNÇ BAŞKAN ELİNİZDEN GELENİ YAPIN” DEDİ

İZKUŞ’la ilgili Çiğli Meclis toplantısında sunulan öneri üzerine harekete geçtiklerini söyleyen Bektaş, “AK Parti İzmir Büyükşehir ve Çiğli Belediyesi Meclis Üyemiz Hüsnü Boztepe hükumete yakın oldukları için, “Başkanım eğer bu konuyla ilgili izin verirseniz biz Bakanlıkla görüşebiliriz” dedi. Kuşların Çiğli’de olması bir marka. Dünyada sayılı örneklerinden biri ve Çiğli’de çok yakınımızda yer alıyor. Çiğli’nin amblemine dikkat ederseniz görürsünüz, kuş simgesi yer alıyor. İzmir Kuş Cenneti’nin büyük bir kısmı Çiğli sınırları içerisinde yer almasına rağmen Çiğli bu avantajı yıllardır kullanamamış. Boztepe’nin önerisini, Tunç Başkanımız beğendi ve önerinin değerlendirilmesini ve protokolü yeniden hazırlayarak ekonomik, siyasal, ne gerekiyorsa yapmamızı istedi. Ben dahil 6 arkadaşımızı görevlendirdi, bizden komite oluşturarak bir protokol hazırlamamızı istedi. Bizde 6 arkadaşımızla oturup protokolü hazırlayarak Tunç Başkanımıza sunduk. Protokolü Tunç Başkanımız inceledikten sonra Bakanlığa gönderecek, Bakanlık inceledikten sonra biz çalışmaya başlayacağız” açıklamasını yaptı.

ÇİĞLİ’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM STARTINI VERDİ

Çiğli’nin kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Deniz Bektaş, “Çiğli, kuzeyin yıldızı olmaya aday bir ilçedir. Uzun yıllar, Çanakkale yolu üzerinde bulunmasından kaynaklı bir durak değil geçiş yeri olmuş. O dönemlerdeki belediye başkanlarımız da kendi vizyonları doğrultusunda hizmetler gerçekleştirmişler ama bu dönem Utku Başkanımla birlikte Çiğli’nin en büyük sorunu olan kentsel dönüşümü ele alacağız. Köy içi, Güzeltepe, Harmandalı mahallerinde kentsel dönüşüm için proje hazırlayıp Büyükşehir'e sunacağız. Gecekondu semtlerinin, çarpık yapılaşmanın, dar sokakların, yetmeyen sosyal alt yapıların değişmesi için bir an önce kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini düşündük. Köy içi Mahallesinin bir bölümünün kentsel dönüşümü için Büyükşehir’e gönderilmek üzere çalışmaları devam ediyor” şeklinde konuştu.


HARMANDALI’YA İNŞAAT İZNİ GELİYOR

Harmandalı’ya inşaat izni verilmesi üzerine çalışmalar yürüttükleri söyleyen Bektaş, “Harmandalı’nda yaklaşık 6 yıldır inşaat durmuştu. İmar vardı ama inşaat izni verilmiyordu. Yılbaşından sonra bu bölgenin inşaat izninin açılması için çalışıyoruz. Özellikle Harmandalı, İnönü ve Cumhuriyet Mahallelerinde inşaat izinlerini başlatacağız” dedi.

HARMANDALI’NDAKİ ÇÖP TESİSİN AÇILIŞINI KILIÇDAROĞLU YAPACAK

Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün Çiğli için bir şans olduğunu dile getiren Deniz Bektaş, “En son yapmış olduğumuz seçimde de sonuç bunu gösterdi. Hem oy oranımız arttı, hem de Utku Başkanımız partiye küsen, gönül koyan vatandaşlarımızın gönlünü kazandı. Genç, dinamik, çalışkan ve 20 yıldır bu partinin her kademesine çalışmış bir kişidir. Utku Başkan, siyasetin hakikaten tozunu dumanını yutmuş, parti içerisinde pişmiş, sadece yerel siyaset değil, genel siyaseti de takip eden, ona göre vizyon belirleyen, sürekli kendini geliştiren bir başkandır. Utku Başkanım bizlerle birlikte uyum içerisinde çalışıyor, bizler de onunla uyum içerisinde çalışıyoruz. Çünkü hem örgütü, hem de Çiğli’yi çok iyi biliyor. Çiğli’yi iyi bilmekten ziyade Çiğli’nin sorunlarını da iyi biliyor. Sokaklarını, mahallelerini, insanlarını biliyor. Bunlara göre de projeler üretiyor. Tunç Başkanla da uyum içerinde bir çalışma söz konusu. Çiğli’de yapılan çöpten elektrik üretim tesisin açılışına Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da gelecek. Büyükşehirin öncülüğünde oradaki koku ve kötü görüntü ortadan kalkacak. Peyzaj alanları olacak ve yeşillendirilecek. Utku Başkanımızın iddialı projelerinden biri olan her mahalleye bir kreş projemizi de bu yıl içerisinde gerçekleştirmek için uğraşıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı