Maske karaborsaya düştü, merdiven altına gün doğdu

Maske karaborsaya düştü, merdiven altına gün doğdu

Çin’den tüm dünyaya yayılmaya başlayan ve 20’yi aşkın ülkede etkisini gösteren Coronavirüs’ten korunmanın en basit adımı maske... Ancak, İzmir’de eskiden 20 kuruşa alabildiğiniz maskelerin tanesi artık 3 lira, daha özellikli olanlarsa 45 liradan satılıyor, o da bulabilirseniz…

27 Şubat 2020 - 18:36 - Güncelleme: 27 Şubat 2020 - 19:04

Mevlüt DAĞDEVİREN - Bütün dünyayı tehdit etmeye başlayan koronavirüs, yeni bir ekonomi alanı da yarattı. Fırsatçılar devreye girdi ve maske daha hastalık ülkemize gelmeden karaborsaya düştü. İzmir Kemeraltı’nda medikalcilerin bulunduğu sokakta kısa bir araştırma yaptık ve olayın doğruluğu test ettik. Gerçekten çoğu eczanede ve medikal firmasında artık maske bulunmuyor.

Elinde hala maske olan firmalar ise sadece tane ile satabiliyor. İsmini açıklamak istemeyen bir medikal firması sahibi, maskede yaşanan karaborsa olayını doğrulayarak, “Şu anda sadece elimizde kalan maskeleri satıyoruz. Çünkü biz de üreticilerden tedarik edemiyoruz. Aradığımızda sipariş kabul etmiyorlar” diyor.

20 KURUŞTAN 3 LİRAYA

Medikal firması sahibine içinde standart 50 adet maske bulunan paketlerden soruyoruz. Diyor ki, “Artık paket olarak satmıyoruz. Onların eskiden 17 liradan yada tane olarak 20 kuruştan satıyorduk, ancak şu anda biz üreticiden sorduğumuzda tanesine 3 lira fiyat veriyorlar” diyor. Anlayacağınız maske fiyatları öyle 5-10 kat değil, neredeyse 15 kat artmış durumda…

TÜM GÜN SADECE MASKE SATIYORUZ

Firma sahibi ile konuşurken kendimiz de canlı şahidi oluyoruz. Medikal mağazasına giren herkes sadece maske soruyor ve maske satın alıyor. Özellikle de tanesi 45 lira olan filtreli maskelerden her müşteri en az 5 tane istiyor. Medikal mağazası sahibi bize satış kayıtlarını tuttukları defteri de gösteriyor. “İşte bakın diyor, tüm gün sadece maske satmışız, neredeyse başka ürün soran yok” diyor. Sonra ekliyor “ikinci olarak da en fazla ateş ölçer ve dezenfektan satışı yapıyoruz. Onlardan da elinde bulunduran artık çok az medikalci ya da eczane kaldı” diyor.

TEKİRDAĞ’DAN ARAYAN MÜŞTERİ

Elbette bu işin perakende yüzü… Bir de yüksek fiyattan satarım umudu ile stok yapanlar var. Biz henüz medikal mağazasındayken Tekirdağ’dan bir müşteri arıyor. Mağaza sahibi telefonun sesini açıyor. Karşıdan arayan falanca marka maskeden 300 paket sipariş vermek istediğini söylüyor. Müşteriye mağazada o üründen değil 300 paket bir adet dahi kalmadığı cevabı veriliyor.

MERDİVENALTINA GÜN DOĞDU

Medikal firmasının sahibi yaşanan süreci şöyle anlatıyor: “Bir süreçte ilgili ilgisiz herkes bizden maske istedi. Elbette tane ile değil, on binlerce adet, yüz binlerce adet satın almak istiyorlardı. Bunlara baktığımızda içlerinde inşaat ustası da vardı, ilgisiz mesleklerden insanlar da… Maskenin karaborsaya düşeceğini ve fiyatının çok yükseleceğini düşünerek stok yapmak için piyasan ürün toplamaya çalışıyorlardı. Daha da tehlikelisi şu, şu anda duyuyoruz hiçbir yetkinliği olmayan bir çok kişi merdiven altı diye tabir ettiğimiz ortamlarda maske üretimine başladı. Bu maskelerin hiçbir koruyuculuğu da yok.”

SAĞLIK BAKANLIĞI OLAYA EL ATMALI

Medikal firmasının sahibi bu durumun insanları mağdur etmeye başladığını da ifade ederek, “Sağlık Bakanlığı bu istismar sürecine müdahale etmeli, yoksa iş çok ağır boyutlara doğru gidiyor. Hem ülkemizin maske ihtiyacı planlanması gerekiyor, hem de merdivenaltı üretimin önüne geçilmeli. Ayrıca art niyetli insanların maske üzerinden karaborsacılık oynamasına da engel olunmalıdır” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Tabipleri Birliği'nden korkutan açıklama:
Türk Tabipleri Birliği'nden korkutan açıklama: "Çoğu ilde...
İzmir'deki depo cayır cayır yandı!
İzmir'deki depo cayır cayır yandı!