Eğitim Sen’den iki doz aşı çağrısı ve ‘yetersiz önlem’...

Eğitim Sen’den iki doz aşı çağrısı ve ‘yetersiz önlem’ çıkışı!

Aşı olmayan öğrenci ve öğretmenlerden haftada 2 kez PCR testi istenmesi kararı hakkında açıklamalarda bulunan Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, temel olan şeyin aşı olduğunu vurgulayarak en kısa sürede iki doz aşının yaptırılması gerektiğini belirtti. Öte yandan Vardal, “Şu ana kadar hem salgınla mücadelede hem tam zamanlı, kesintisiz ve yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne yazık ki hiçbir hazırlığı yok” dedi.

04 Eylül 2021 - 13:58

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Okullar 6 Eylül günü yüz yüze açılıyor. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde açılacak okullarda 2021-2022 eğitim ve öğretim dönemi için çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Aşı olmayanlar için PCR testi kısa süre önce gündeme gelmişti, konu hakkında İçişleri Bakanlığı'ndan genelge geldi.

Genelgeye göre; başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerden aşı olmamış ya da daha önce hastalık geçirmemiş olanlardan, haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek. PCR testi sonuçları okul idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

Konu hakkında Gazetemize açıklamalarda bulunan Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, öğretmenlere iki doz aşı olmaları için çağrıda bulundu.

“İKİ DOZ AŞININ EN KISA SÜREDE YAPTIRILMIŞ OLMASI GEREKMEKTE”

Temel olan şeyi aşı olduğunu vurgulayan Başkan Vardal, “Temel olan şey aşının kendisidir. Haftada iki kez insanların test olabilmesi, hastaneye gitmesi ve oluşacak yoğunluk açısından bakıldığında; maliyet açısından da değerlendirdiğinde çok sürdürülebilecek gibi gözükmüyor. PCR testi uygulamasının bu tür eksik yönlerinin olduğunu düşünüyorum. Ancak, aşı yaptırmayanların salgınla mücadelesinde PCR testi bir araç ve yöntem olarak değerlendiriliyor. Bu eksiklikleriyle karşı karşı kalmamak, bu zorluklarla uğramamak için temel olan şey iki doz aşının en kısa sürede yaptırılmış olması gerekmektedir. Şu an bilimin söylediği ve gösterdiği yol; salgınla mücadeledeki temel araçlardan en başarılı aracın aşı olduğunu söylüyor. O yüzden hem PCR testinin bu sınırlılıkları hem de pratik olmaması, sürekliliğin sağlanmasında olan sıkıntılar nedeniyle bu yöntem yerine aşının temel bir araç olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Yaklaşık 250 bin civarında aşısını yaptırmayan öğretmenlerin ve eğitim emekçilerinin bir an önce aşılarının tamamlanması gerekmektedir. Çünkü vaklar 25 binler sınırına doğru yaklaşmakta. Her gün yüzlerce insanımızı kaybediyoruz. Bunun önlemenin temel aracı da aşıdır. Biliyoruz ki ölenlerin yüzde 90 gibi büyük bir kısmı aşısız ya da tek doz aşılı olanlar. PCR testindeki pozitif oranların yüzde 80’in üzerindekilerin de aşısız olduğunu biliyoruz. Bunları değerlendirdiğimizde bütün arkadaşlarımızın iki doz aşısını tamamlamaları gerekmektedir” dedi.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN NE YAZIK Kİ HİÇBİR HAZIRLIĞI YOK”

Okulların yüz yüze, tam zamanlı ve kesintisiz olarak eğitime başlaması gerektiğini vurgulayan Vardal, “Tabi sadece tarih vermekle de bu mesele çözülmüyor. Bunun başlanabilmesi için çeşitli hazırlıkların yapılması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki bir buçuk yıl ve koca bir yaz geçmesine rağmen hiçbir hazırlık yaptığını söylemek mümkün değil. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı ile bu eğitim öğretim yılın hazırlık açısından hiçbir fark yok. Sınıfların seyretilebilmesi ya da kronik hasta olanların yerine yeni görevlendirme yapılabilmesi için ek öğretmen atamasına ihtiyaç vardı. Salı günü okul öncesi ve birinci sınıfların uyum haftasıydı, başladılar. Okulların hijyenini ve temizliğini sağlayacak destek personeli ihtiyaçları hala giderilmiş değil. Ek destek personeli ataması yapılsın dedik ama bunlar gerçekleştirilmedi. Maske ve mesafe kadar önemli olan bir durum olan konu dersliklerin doğal yol  havalandırılmasıdır. Bu mücadele de en az maske kadar önemli bir oldu. Bununa ilgili hiçbir çalışma ne yazık ki yapılmadı. Bir buçuk yıldır uzaktan eğitim gören öğrencilerin yaşadığı son durumları hepimizin biliyoruz. Bunun giderilmesi için telafi eğimlerin planlanması ve programlanması gerekiyordu, öğrenme kayıtlarının giderilebilmesi için hiçbir adım atılması. Gerekli hijyen ve diğer malzemelerin satın alınabilmesi için okullara ek bütçe sağlansın dedik. Bir bütçe açıklanması paylaşımı olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı sadece bir yazı yazdı; “Okulların önüne kutu koyun, temiz ve kirli maskeler oraya konacak” diye. Eğer hazırlık buysa, okul önüne maske kutusu koymaksa bütün mesele evet bir hazırlı yapıldı. Ama şu ana kadar hem salgınla mücadelede hem tam zamanlı, kesintisiz ve yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne yazık ki hiçbir hazırlığı yok” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!