Gözlüklerden kurtulmanın bir yolu var!

Gözlüklerden kurtulmanın bir yolu var!

Miyop, astigmat ve hipermetrop hastası iseniz ve gözlük kullanıyorsanız lazer tedavisi ile gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz.

27 Kasım 2019 - 15:50 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 14:50

Çiğdem CANPOLAT - Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi hastaların tedavisi için uygulanan lazer göz ameliyatlarında kişinin gözlüklerle görebildiği kadarının gözlüksüz görmesi sağlanıyor. Ameliyat ise görme bozukluğunun derecesine göre belirleniyor, bilgisayar aracılığıyla programlanan ışın ile gözün üzerindeki saydam kornea tabakası yeniden şekillendirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanıyor.

Lazer göz ameliyatı hakkında gazetemize oncusehir.com’a konuşan Op. Dr. Tolga Yüksel, “Lazer ameliyatlarımız yaklaşık 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Ameliyatı, gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yaptığımız için kanamalı bir ameliyatta değil” dedi.


“NUMARA İLERLERKEN YAPILAN AMELİYATLARDA TEKRAR GÖZLÜK KULLANILABİLİR”

Lazer ameliyatları hakkında detaylı bilgi veren Op. Dr. Tolga Yüksel, “Lazer ameliyatlarında gözlüklerle görebildiğiniz kadarını gözlüksüz görmeniz amaçlanır. 0,5 ve altındaki numaralar gözlüksüzlük değerleridir ve başarılı olarak algılanır. Lazer, numaralar henüz ilerlerken yapılırsa tekrar gözlük kullanmak durumunda kalınabiliyor. Bu yüzden de numaraların en az 1 yıldır artmıyor olması bizim için önemlidir. Lazerden sonra miyoplar %95, hipermetroplar %70 oranında gözlüksüz kalırlar” dedi.

“AMELİYATLAR KİŞİNİN GÖZ NUMARASINA GÖRE BELİRLENİYOR”

Lazer ameliyatlarımızı kişinin göz yapısına ve numaralarına göre belirlediklerini söyleyen Yüksel, “Lazer öncesi tetkikler yapıyor ve elde dilen sonuçlarla lazere uygun bulunan kişiler, göz yapılarının uygun olduğu lazer tedavi yöntemiyle tedavi ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“AMELİYAT 10 DAKİKA SÜRÜYOR”

Lazer göz ameliyatlarının oldukça kısa sürdüğünü vurgulayan Tolga Yüksel, “Lazer ameliyatlarımız yaklaşık 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Ameliyatı, gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yaptığımız için kanamalı bir ameliyatta değil. Sadece ameliyatlarımızı, Intralase-LASIK ve LASIK gibi ilk aşamada korneada kapakçık oluşturularak yaptığımız için sonrasında 6 saat kadar ağrı, batma, sulanma olabiliyor. LASEK, PRK gibi göz yüzeyinin soyulması sonrasında yapılan lazerden sonra 2-3 gün ağrı çekilebiliyor. Bu ağrının az hissedilmesi için lazer sonrasında göze koruyucu kontakt lens uygulayabiliyoruz” açıklamalarında bulundu.


“İLK 24 SAAT GÖZLE OYNANMAMALI”

Lazer göz ameliyatı sonrası hakkında konuşan Doktor Yüksel, “İlk 24 saat süresince tedavi edilen gözle oynanmaması ve banyo yapılmaması önemli bir detaydır. Zaten 24 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Sadece ilk birkaç saat boyunca yaşanan hafif bir batma hissi ve sulanma şikayeti yaşanır. Bu da gayet normal bir durumdur” dedi

“ERTESİ GÜN NORMAL HAYATINIZA DÖNEBİLİRSİNİZ”

Ameliyat olduktan ertesi günü normal hayata geçilebileceğini belirten Yüksel, “Bizim için önemli olan kısım verdiğimiz ilaçların söylediğimiz şekilde düzenli kullanması. Bu durum ameliyatın kendisi kadar önemlidir. Ayrıca güneş ışınları rahatsız edebileceğinden güneş gözlüğü takılmasını da öneriyoruz. öneririz. Bunların dışında yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, aerobik yapmak gibi tüm spor ve sosyal faaliyetleri gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Fakat enfeksiyondan korunmak amaçlı yaklaşık 20 gün boyunca havuza veya denize girilmemelidir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!