İnsan Haklarına Dayalı Örgütlenme Strateji Belgesi yayınlandı!

İnsan Haklarına Dayalı Örgütlenme Strateji Belgesi yayınlandı!

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kayhan Günal, uzun süredir üzerinde çalıştıkları İnsan Haklarına Dayalı Örgütlenme Stratejisi Belgesini açıkladı. Bu belge ile CHP’nin iktidara giden yolunun İzmir’den başlayacağını söyledi.

05 Şubat 2020 - 12:03 - Güncelleme: 05 Şubat 2020 - 12:10

Didar DEMİRCİ - CHP İzmir İl Yönetimi uzun süredir üzerinde çalıştıkları İnsan Haklarına Dayalı Örgütlenme Stratejisini il başkanlığında düzenlediği toplantıda basına duyurdu. Toplantıya CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katıldı. CHP İzmir İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kayhan Güler, İnsan Haklarına Dayalı Örgütlenme Stratejisi hakkında şu bilgileri verdi:

“İzmir’de şanslı bir ortamdayız. İzmir Barosu diyor ki “İzmir’i, insan haklarının başkenti yapacağız”, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer diyor ki “İzmir’i demokrasinin başkenti yapacağız.” Burada CHP’ye bir görev düşüyor! CHP olarak bu işi sahiplenip toplumla şimdiye kadar iletişim kurumamış yapılarla bir araya gelmek adına, örgütlenmeyi daha sağlıklı hale getirmek adına insan hakları üzerinden örgütlenelim dedik. Bunun iki ana felsefesi var. Bize oy vermemiş yapılarla nasıl bir iletişim kurabiliriz, bunu değerlendirdik. Seçimlerde oy istemeye gitmeyeceğiz, seçimlerden önce mahallelerin, sokakların, kentlerin sorunlarını tespit edip sorunlarını çözeceğiz. Sorunlarını çözdüğümüz kesimler bize oy verip vermemeyi düşünecek. Yani insanları düşünceye sevk edeceğiz. Tüm insanlara insan haklarını öğreterek, talep etmeyi istemeyi, isteyen ve talep eden insanların ise araştıran soruşturan olması, araştıran soruşturan talep eden insanların özgür bireyler olması… Devletin yapamadığını iktidara giderken CHP olarak biz yapacağız. Özgür bireyler, özgür toplumla daha iyi iletişim kurup insan hakları üzerinden kendimizi iktidara taşıyacağız.”

İzmir Barosu Avukatlarından Ali Deman Güler de yeni örgüt strateji planında çok büyük bir emek olduğunu belirterek, şu şekilde konuştu:

“Uzun süredir beraber çalışıyoruz. İzmir’in her tarafından katkı sunanlar oldu. Bu ihtiyaç nereden çıktı? Merkezi hükümetin 18 yıldır devrettiği enkazın bir şekilde ortadan kaldırılması gerekiyor. Merkezi hükümetin böyle bir kaygısı yok, gitgide insan haklarından uzaklaşmış durumda… Biz de bunu yerelden insan haklarıyla ilgili sorunları ne ölçüde çözebiliriz dedik. Fikir bu şekilde oluştu. 30 ilçemiz var; İzmir’i pilot bölge olarak seçtik. İzmir’in bu projeye, bu projenin de İzmir’e yakıştığını düşündük. Tüm Türkiye için örnek bir model olacak. 30 ilçenin tamamına gideceğiz. Her ilçede aynı problemler olmuyor. Teker teker sorunları tespit ederek çalışma yapacağız. Halk merkezleri kuracağız. Şu an Karşıyaka’da bir tane kuruldu. Parasızlıktan avukat tutamayan buraya gelecek, ihtiyaçlarını söyleyecek. Biz de üzerimize düşeni yapacağız. Türkiye bu karanlıktan hep birlikte vereceğimiz emekle çıkar.”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’da İnsan Haklarına Dayalı Örgüt Stratejisinin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getirerek, şu ifadelere yer verdi:

“Gerçekten önemli ve hassas bir konu! Şimdi gördüm heyecanlandım. Gençlerle yapılacak kadınlarla engellilerle yapılacak çalışmalar. Basın son 5 yılda saraya karşı dürüst bir kalem sergilediğinde basın özgürlüğü anayasal teminat altında olmasına rağmen binlerce basın emekçisi işsiz kaldı, cezaevine gönderildi, radyoları gazeteleri kapatıldı. Baktığımızda anayasa net. Basın ve ifade özgürlüğü anayasal teminat altındadır. Okulda olması gereken gençler okulda yok, işte olması gerekenler işte yok. Avrupa’da ve dünyada kadın tecavüzleri ve katlinde artık neredeyse ilk 5’teyiz. Üç bine yakın öğretim üyesi üniversitelerden ihraç edildi. 70 bine yakın öğrenci özgürlük eşitlik demokrasi barış istediği için cezaevinde. 10 binlerce işçi demokrasi istediği için askıya alındı, ihraç edildi. Yüze yakın öğretmen ataması yapılmadığı için intihar etti. 1.1 trilyonluk bütçede; İşsizlere, öğrencilere, engellilere, çiftçilere dullara bütçede yer yok. Sokaklarda mısır satanlara, mendil satanlara kağıt toplayanlara, o güzel insanlara bütçede yer yok. Bütçenin en büyük pastası saraya gitmiş 14 milyar. Sadece gideri 3 milyar, ama örtülü ödenek ile 14 milyar!”

ÖRGÜT STRATEJİSİ KILIÇDAROĞLU’NA SUNULACAK

Günal ayrıca detaylı bilgilendirme yaptı ve “Çalışmalar ilklerin kenti İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’ye yayılacaktır. CHP İzmir’de bir pilot çalışmaya başlayacaktır. Tüm toplumsal kesimlerle irtibat sağlanacak. CHP yeni uygulayacağı yeni modelle geniş halk kitlelerini parti çalışmalarına dahil etmeyi ve pilot projeyi çapında yaygınlaştırarak ilk seçimlerde iktidar olmayı amaçlamaktadır. Proje uzun vadede Türkiye demokrasisini sarılmaz bir biçimde kendi ayakları üstünde durur hale getirecektir. Laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletinin temel ilkelerine bağlı bir Türkiye yaratarak ülkenin parçacı olduğu Avrupa tam entegrasyonunu sağlamak gibi amaçları da hedeflemektedir. Strateji belgesi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aşı olan 10 'ağır hasta' yaşamını yitirdi
Aşı olan 10 'ağır hasta' yaşamını yitirdi
İzmir Ticaret Odası önceki dönem Başkanı Ekrem Demirtaş' 390 yıl hapis istendi
İzmir Ticaret Odası önceki dönem Başkanı Ekrem Demirtaş' 390...