Karşıyaka Belediyesi’nden ‘kayma’ olayına ilişkin...

Karşıyaka Belediyesi’nden ‘kayma’ olayına ilişkin açıklama

Karşıyaka’da bir inşaatta gerçekleşen çalışma sırasında, bitişikteki binada meydana gelen yaklaşık 20 santimlik kayma olayına ilişkin Karşıyaka Belediyesi’nden yazılı bir açıklama geldi.

22 Kasım 2021 - 14:29

Dün bazı basın yayın organlarında Tersane Mahallesi 1661 Sokakta çalışmaları devam eden bir apartmanın inşaatı esnasında bitişiğindeki binada kayma oluştuğu haberi yer aldı. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alınırken, yetkililerce yapılan incelemeler sonucunda inşaatın bitişiğindeki bir binada yaklaşık 20 santim kayma olduğu iddia edildi.

Yaşanan olay ile ilgili Karşıyaka Belediyesi yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, alanda çalışmaların devam ettiği ifade edilirken bir daha bu tarz olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağı ifade edildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Tersane Mahallesi 1661 sokak no.36’da yüklenici firmanın yaptığı temel kazısı sırasında zemin stabilitesinin kaybolması ile ilgili yayınlanan farklı haberler üzerine açıklama yapma gereği oluşmuştur. Yüklenici firma 36 numarada bulunan riskli yapıyı yıkıp yeni bir bina yapmak üzere ruhsat almış, çalışmalara başlamıştır. Ancak bina yıkılıp temel çalışması yapıldığı sırada zemin stabilitesinin kaybolduğu yönünde bilgi gelmiş, İmar Müdürlüğü, Yapı Kontrol Müdürlüğü ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü bünyesindeki ekiplerimiz, bölgeye intikal etmişlerdir. Ekibimizin gözlemleri sonucunda 5’er dairenin bulunduğu 34 numaralı Ferruh Kırıntat ve 38 numaralı Rüya apartmanlarının tedbir amacıyla boşaltılmasına karar verilmiştir. Her iki binada toplam 6 dairede yaşayanların bulunduğu, 4 dairenin boş olduğu belirlenmiş, burada yaşayan vatandaşlarımızın bir kısmı yakınlarının yanına gitmek istemiş, bir kısmı da otele yerleştirilmiştir. Ardından belediye ekiplerimiz tarafından başlatılan teknik çalışmalar ve ölçümler sürmektedir. Binalarda herhangi bir kayma olup olmadığı teknik çalışmanın ardından belirlenecek ve kamuoyuna bilgi verilecektir. Bundan sonra benzer bir durumun yaşanmaması için meslek odaları ve üniversitelerle ortak çalışma yürüteceğimizi belirtiriz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...