Kılıçdaroğlu’ndan AK Parti Konak göndermesi

Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti Konak göndermesi

Konak sınırları içindeki 341 kahveci esnafına 350 TL’lik nakdi yardım kararı oy çokluğuyla kabul edildi. İzmir’e gelerek bir dizi programa katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun gündeminde ise AK Parti’nin bu yardımı reddemesi vardı. Kılıçdaroğlu, “AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a sesleniyorum; Konak’ta belediye kahvecilere yardım yapmak istiyor, AK Partililer belediyeye karşı çıkıyor. AK Partililer buna hangi gerekçe ile karşı çıktı?” ifadelerini kullandı.

06 Şubat 2021 - 16:37

ÖNCÜŞEHİR - Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Konak Belediyesi Şubat ayı ikinci Meclis Oturumu’nda kahvehane esnafına nakdi destek verilmesi hakkında verilen önerge ele alınmış, yapılan oylamada AK Parti grubu red oyu vermişti. Ancak oy çokluğuyla 341 kahveci esnafa 350 lira nakdi destek verilmesi önergesi kabul edildi.

BATUR: ÇORBADA BİR KAŞIK TUZUMUZ OLSUN AÇISINDAN BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, pandemi gibi olağanüstü bir durum yaşandığını ve kahveci esnafına verilecek yardımın sıkıntı yaratmayacağını dile getirerek, “Pandemi süreci yaşıyoruz. Dünaynın yaşadığı en büyük felaket. Ülkemizde bundan etkileniyor, dolayısıyla ilçemizde bundan etkilendi. Pandemiyle ilgili ayrı bir bütçemiz yoktu ama dünya kadar dezenfektasyon aldık, dünya kadar işçilik verdik. Sahada çalışmalarımız var. Sayıştay gelsin denetlesin, olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Diğer belediyelerde verdi bunu. Kimse buradan zimmet dediğiniz zaman alıp bir yerine götürürsün, bir şey olur tamam dersin ama bununla ilgili bir sıkıntı çıkacağını tahmin etmiyorum. En sıkıntılı olan esnafımıza yardımcı oluyoruz. Kahveciler gerçekten büyük sıkıntı içinde. Bildiğiniz gibi değil. Kahveciler açtılar ama ne gelen oldu ne giden. Bunu Hukuk ve Esnaf Komisyonundaki arkadaşlar değerlendirdi. Kararlı bir adım atacağımıza ben inanıyorum. Sizlerde bu konuda desteğinizi yaparsanız esnafımıza yardımcı oluruz. 350 TL rakam vereceğiz. 341 kahveci esnafımız var. Bu kardeşlerimizin hiç olmazsa çok büyük bir rakam değil ama onların moral ve motivasyonu açısından, çorbada bir kaşık tuzumuz olsun açısından böyle bir çalışma yapıyoruz. Dünden itibaren Konak sınırları içindeki müzisyen arkadaşlarımızın evlerine erzakları da götürüyoruz. Erzak dağıtımına başladık. Keşke daha fazla verebilsek. Tüm esnafa yardımcı olabilsek” dedi.

YILDIZ: BUNA ZİMMET ÇIKMIYORSA MUHTARLARA DA ÇIKMAZ

AK Partili Konak Belediye Meclis Üyesi Hakan Yıldız ise geçen mecliste muhtarlara da destek verilmesi hakkında önerge verdiklerini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Taşın altına elini koymak doğrudur. Öztekin Bey kanunlar açısından çekincesinde haklıdır. Muhtarlardaki çıkabilecek zimmet durumunun kahvehanelerde de çıkması olasılığı çok daha yüksek olur. Bir yardım yapabiliyorsak bu muhtarlara da yapılabilir. Siz o günün neredeyse önergemizi reddedecektiniz. Taşın altına elimizi koyacaksak muhtarlarla ilgili verdiğimiz önergede de onlara bir nakdi desteğin sağlanması önemli. Depremde de selde de onları ziyaret ediyor insanlar. Onları da ıskalamamamız gerekiyor. Komisyondan gelen iradeye rağmen oybirliği yapabiliriz. Ama muhtarlarımıza da aynı desteğin sağlanması koşuluyla. Buna zimmet çıkmıyorsa muhtarlara da çıkmaz” eleştirisinde bulundu.

ABDÜL BATUR: BU PAZARLIK İŞİ DEĞİL. SİYASET YAPMAYA BAŞLADINIZ YİNE

AK Partili Yıldız’ın bu eleştirisi üzerine Konak Belediye Başkanı Abdül Batur sert çıktı. Başkan Batur, muhtarların devletten zaten maaş aldığına dikkat çekerek, “Bu pazarlık işi değil. Siyaset yapmaya başladınız yine. Muhtarlarla ilgili durumu komisyonlar değerlendirecek. Muhtarlar maaş alıyor devletten. Muhtarların elektrik, suyunu veriyorduk Narlıdere’de. Buraya geldik zimmet geldi. Bu olağanüstü bir durum. Esnafa bir kereliğine yardım ediyoruz. Sizin önergenizle muhtarlar her ay yardım alacak. Siyaset yapmayalım arkadaşlar. Muhtarlara mesaj. Verdiniz tamam. Samimiyetle CHP grubu olarak olumlu bakıyoruz. Belediye meclis üyeliği de böyle bir şey. Bazen gözünüzü karartacaksınız vatandaşın, esnafın yanında olacaksınız. Katı atık bedelini de almayacak belediyeler. Genelgeler, yönetmelikler ve Cumhurbaşkanlığından gelen talimatlarla pandemi sürecini yönetiyoruz” diye konuştu.

ÖZEN: MUHTARLARLA İLGİLİ ÖNERGEMİZDE HER AY DİYE BİRŞEY YOK

AK Partili Meclis Üyesi İsmail Özen de Hakan Yıldız’a destek verdi. Özen, “Muhtarlarla verdiğimiz önergede de her ay diye bir şey yok. Öyle bir bütçemizin olacağını da zannetmiyorum zaten” dedi.

BATUR, O ÖNERGEYİ KOMİSYONA GÖNDERDİKLERİNİ BELİRTTİ

Başkan Batur, “Biz onu komisyona gönderdik. Şimdi biz kahveci esnafına yardım edecek miyiz etmeyecek miyiz?” diye sordu.

YILDIZ: NİYET OKUYUCULUĞU YAPMAYIN

CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Şerif Demir, AK Partili meclis üyesinin kahveci esnafına destek verilmesine çekimser kalmasına sert tepki gösterdi. Demir’in konuşmasının ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız, “Biz dedik ki Öztekin beyin hukuki noktada çekincesi var. Taşın altına el koymak gerekiyorsa biz varız. Bu önergeyi de olumlu değerlendirin dedik. Ama buna rağmen durum saptaması yaptık. Mesele samimiyet. Belediye muhtarlara da nakdi destek versin diye tekrar ediyoruz. Niyet okuyuculuğu yapmayın. Konuşmalarımızı net yapıyoruz” dedi.

BATUR: SİZ SİYASET YAPARSANIZ BEN EN KRALINI YAPARIM

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur bunun üzerine, “Ne demek istediğinizi, kimlere karşı siyaset yaptığınızı biliyorum. Muhtarlara maddi ve manevi yanınızdayız siyaseti yapıyorsunuz. Önerge geldiğinde oturur konuşuruz zaten. Siyaset böyle yapılmaz. Bugün vatandaşlarımız en büyük sıkıntılı grup olan kahvecilere yardım etmek istiyor. Biz böyle bir şey yapamayız diyorsanız deyin. Biz buna oy vermeyeceğiz deyin, tamam bitti. Biz bu kahveci esnafını desteklemiyoruz deyin. Siz siyaset yaparsanız ben en kralını yaparım siyasetin. İster destekleyin ister desteklemeyin. Biz hep birlikte çıkaralım diyoruz sadece. Bu konuda yeterli görüşüm olmuştur. Gündeme aldığımız kahveci esnafımıza 350 liralık yardımı oyluyorum” dedi.

KILIÇDAROĞLU: AK PARTİLİLER BUNA HANGİ GEREKÇE İLE KARŞI ÇIKTI?

İzmir’de bir dizi programa imza atarken Çiğli’deki tramvay temel atma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında Konak’taki duruma değindi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenirken, “Konak Belediyesi kahvecilere yardım yapmak istiyor. Belediye meclisinde AK Partililer karara karşı çıkıyor. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a sesleniyorum; Konak’ta belediye kahvecilere yardım yapmak istiyor, AK Partililer belediyeye karşı çıkıyor. AK Partililer buna hangi gerekçe ile karşı çıktı? Bütün kahveciler bunu dinlesin” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu