Konak’ın tarihi çeşmeleri restore edilecek

Konak’ın tarihi çeşmeleri restore edilecek

Konak Belediyesi, tarihi çeşmeleri yenilemek için düğmeye bastı. İkiçeşmelik semtine adını veren, Eşrefpaşa Caddesi üzerinde yer alan İkiçeşmelik Çeşmesi, Konak Belediyesi’nin restorasyonu ile gün yüzüne çıkacak.

22 Ocak 2020 - 12:33

İlçenin tarihi değerlerini korumak, tanıtmak ve kamulaştırmak adına yaptığı restorasyon çalışmalarına bir yenisini daha ekleyen Konak Belediyesi, mecliste oy birliğiyle aldığı kararla kamulaştırmanın önünü açtı. Konak Belediye Meclisinin almış olduğu bu karar İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden de onay aldı. Böylece İkiçeşmelik Çeşmeleri, Konak Belediyesi’nin kamulaştırma programına dahil oldu.


BİNA TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Alınan karar doğrultusunda 100 metrekarelik bir alanda kamulaştırma çalışması düşünülüyor. Bu çalışmalar doğrultusunda planlara çeşmenin arkasında kalan tarihi bina da gün yüzüne çıkacak. Gecekonduların gölgesinde kalan bina restorasyonun ardından özgün formuna kavuşturulacak.

Alınan yeni kararla birlikte, 1930 yılında yol alçaltma çalışmasıyla yukarıda kalan çeşmenin altına bir çeşme daha ekleyerek semtin adının konmasında büyük etkisi olan İkiçeşmelik değerleri kent yaşamındaki hak ettiği yerini alacak.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • A.A
    7 ay önce
    Konak belediyesi veya izmir büyükşehir belediyesi ....kimin yetki alanına giriyorsa ikiçeşmelik boyunca eski eşya satıcılarına bir yer gösterip ,buradan tahli edilmesi gerekir ,ondan sonra tarihi çeşmelerin onarımına geçilmelidir ,bırakalım boş işleri işin kuyruğundan tutmayalım ,rezillik içersinde olan bu yerleri turistler resimliyor videoya alıyorlar işte izmir ve türkiyenin hali diye kendi ülkelerinde yayınlıyorlar ,ikiçeşmeliği badana boya yaparak güzelleştiremezseniz ,trafik ve kaldırımlar allak bullak ,her halde şaka yapıyorsunuz önce bu işler olmadan temelden konuya yapılaştırma iyileştirme getirelim ,yıllardır kanayan yaradır ,ondan sonra TARİHİ İPEK YOLU PAZAR YERİ pazarcılar taşlara kazık çaka çaka tarih yok oluyor siz bunlara bakın buranın bir İZMİR değeridir burada bir retorasyon gerekli i pazar yeri kalkacak yağhanelere jandarmanın oraya geçecek diyeli ( sema pektaş ) tam dört sene geçti UYUTAMAZSINIZ MİLLETİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekli öğretmen elleri ayakları bağlanıp tüfekle vurulmuş halde bulundu
Emekli öğretmen elleri ayakları bağlanıp tüfekle vurulmuş...
Türkiye'de son 24 saatte 1538 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu
Türkiye'de son 24 saatte 1538 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu