Konak Meclisinde Başkent Hastanesi’ne 3,5 emsal tartışması

Konak Meclisinde Başkent Hastanesi'ne 3,5 emsal tartışması

Başkent Hastanesinin bir kısmı Konak Belediyesinden satın aldığı arsaya 3,5 emsal inşaat izni verilmesi Konak meclisinde tartışmalara neden oldu. Daha önce 22 bin metrekare inşaat hakkı bulunan arsaya yeni düzenleme ile 55 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Ak Partili Yıldız, Konak Belediyesinin bu işlemden 30 milyon lira gelir kaybına uğradığını iddia etti.

02 Aralık 2019 - 21:49 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 17:56

Didar DEMİRCİ - Başkent Hastanesinin Konak Halkapınar Mahallesi, 8502 ada, 1 nolu parselde bulunan hastane arsasına verilen inşaat izni, Konak Belediye meclisinde gerginliğe neden oldu. Ak Parti Grubu, belediyenin zarara uğratıldığını savunarak, bu önergeye karşı çıktılar.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.08.2018 tarih ve 05.905 sayılı kararı ile onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği doğrultusunda “TAKS:0.40,E:3.50” yapılaşma koşullu “Hastane” alanı olarak belirlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğinin oyçokluğu ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar Komisyonu raporu, komisyonlarda olduğu gibi meclis toplantısında da sert tartışmalara neden oldu.

Ak Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız, satış işleminin plan tadilatından sonra yapılması halinde Konak Belediyesinin arsadaki payından yaklaşık 30 milyon lira daha fazla gelir elde edebileceğini savunarak, Konak Belediyesinin zarara uğratıldığını söyledi. Yıldız, Zorlu Konak Projesi gibi bu projenin de ‘içlerine sinmediğini’ belirterek, bu plan tadilatı değişikliğinin ‘adrese teslim’ yapıldığını iddia etti. Yıldız, plan tadilatı ile inşaat alanı 22 bin metrekareden 55 bin metrekareye çıkarıldığını ancak artan otopark ihtiyacı göz önüne alınmadan otopark alanının kaldırıldığını söyledi.


HASTANEYE KARŞI OLUNMAZ

Tartışmaya konu olan arsaya ilişkin olarak Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden gelen 1/5000'lik plana göre çalışmaların gerçekleştirildiğini söyledi. Batur, yapılan çalışma içinde belediyeye pay çıkarılması var. Burada belediyemizin maddi, bir kaybı yok. Bu alan o yılın rayiç bedeliyle tamamlanmıştır. Biz buna kente gelen bir yatırım olarak bakıyoruz" dedi.

BATUR TARİH VERDİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle kentte farkındalık oluşturacak Engelsiz Yaşam Köyü projesinde de sona yaklaşıldığını kaydeden Başkan Batur, "Eğitim verilecek iki bina bitmek üzere. Yıl başına kadar tamamlanmış olacak. Ağaç evler de yılbaşından sonra tamamlanmış olacak. 3 Aralık Dünya Engelliler Günüyle farkındalık yaratacağımızdan eminiz" dedi. Batur, tamamlanmak üzere olan Toros Pazaryeri ile de bilgi vererek, "Toros Pazaryeri nikah salonu, kreş ve semt merkeziyle o bölgenin ihtiyacını karşılayacak nitelikte. Teşrif işleri kaldı" dedi.

Beş Tepeler Kadriye Mahallesi'nde de yapılacak olan semt merkezi, düğün salonu ve kreş projesinin de bu ay içinde ihalesinin tamamlanmış olacağını sözlerine ekledi.

Gültepe Orman Alanı'nın da konak Belediyesi'nin sorumluluğuna verilmesinin valilik gündeminde olduğunu belirten Batur, "Biz o bölgeye en iyi şekilde bakarız, eğer yanarsa Konak'ın tek ormanlık bölgesi de yok olur" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZBAN’da intihar!
İZBAN’da intihar!
İzmir'de 5 aydır aranan genç, kız silah imalathanesi baskınında bulundu
İzmir'de 5 aydır aranan genç, kız silah imalathanesi baskınında...