Neptün Soyer kimdir?

Neptün Soyer kimdir?

Kooperatif çalışmalarıyla gündeme gelen İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer kimdi? Mesleği nedir? Kaç Yaşındadır?

24 Ocak 2020 - 11:16 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 11:21

İzmir gündeminde adını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi olarak adını daha sık duyduğumuz, zarafeti ve güler yüzüyle tanıdığımız Neptün Soyer’e yakından baktık. Neptün Soyer, Balıkesir’de 1966 yılında dünyaya geldi.

Memur bir babanın kızı olan Neptün, bu nedenden ötürü Türkiye’nin birçok şehrinde okuma fırsatı edindi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun olan Neptün Soyer, 1988-1990 yıllarında İzmir Gümüldür’de bulunan bir otelde turizm işinde çalıştı. Turizme atılmasından 1 yıl sonra (1991) kendi şirketini kurarak Seferihisar’da tatil köyü kurdu. Bu iş sayesinde Neptün Soyer, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlanmış ve bir daha da oradan ayrılmamıştır. Ayrıca Neptün Soyer, 2000-2017 yılları arasında matematik öğretmeni olarak köy ilkokullarında çalıştı.

Kadın girişimci olarak ilham kaynağı olan Neptün Soyer, Seferihisar Sığacık Kaleiçi’nde pazar günleri kadınların evlerinin önünde satış yaparak istihdam edildiği ‘‘Sığacık Pazarı’’ projesinde öncü rol oynadı. Seferihisar Belediyesi’yle ortak çalışan Neptün Soyer, 2010’da 7 ortakla kurduğu Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

Neptün Soyer’in Bu projeleri, 2013’te TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 11. E-Türkiye ödüllerinde birincilik ödülüne layık oldu.

Kadınların önünü açacak bir çok projede imzası ve adı olan Neptün Soyer, ortaklarıyla birlikte ‘‘Gelecek Turizmde’’ projesiyle ‘Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı’ adıyla bir lokanta kurdular. Seferihisar’ın dezavantajlı bölgesinde bulunan lokanta, bölgede yaşayan kadınların istihdamı ve çocuklarının da eğitim noktası oldu. Bu çalışmaların dışında daha çok kadına ulaşmak ve yol göstermek için Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’yle Köy Koop’a ortak oldular.

‘Köylünün örgütlü gücü’ olarak 1971’den bu yana 104 kooperatif ortağıyla varlığını sürdüren KöyKoop İzmir Birliği’nin ilk kadın başkanı olarak 2016 yılında seçilen Neptün Soyer’dir.

Tunç Soyer ile evli olan Neptün Soyer’in Duygu ve Defne adında iki kızı var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu