O il corona rakamlarını açıkladı

O il corona rakamlarını açıkladı

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, yaptığı basın açıklamasında şehirdeki coronavirüs vaka sayısını açıkladı. Ayrıca Vali Bektaş, bugün itibariyle 62 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini söyledi.

28 Mart 2020 - 15:06

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Güner ve Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan ile bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında sosyal mesafeye dikkat edilirken, Vali Bektaş sözlerine, “Bu işin şakası yok” diyerek başladı.

Coronavirüs vakaları İstanbul kaynaklı

Vali Bektaş, kentteki koronavirüs testi pozitif çıkanların İstanbul temaslı olduğuna dikkat çekti. Bektaş, şunları söyledi;

“Bizim vakalarda tespit ettiğimiz vaka öykülerinde tespit ettiğimiz tek bağlantı İstanbul gözüküyor. Yurt dışı, Umreci şu bu değil. Alman, İtalyan değil. Dolayısıyla İstanbul kaynaklı gidiş gelişlere herkesin dikkatli olmasını istiyoruz. Belki bu konuda bakanlığımız bizden eğer isterse daha ileri tedbirleri getireceğiz. Gelecek, fakat şimdilik bu kadarını söyleyeyim. Vakalarımızın ortak paydası bir İstanbul bağlantısı var.”

Sözlerine coronavirüsten korunmanın önemine dikkat çekerek devam eden Vali Bektaş, şu şekilde konuştu:

“Bugün itibariyle 22 pozitif vakamız var. Bugün bir hastamızı kaybettik. 62 yaşındaki bir kadın. Aynı zamanda yüksek tansiyon, şeker ve astım hastası bir hastamızı bugün kaybettik. Pozitif tanısı olan bir hastamızı bugün kaybettik. Varmış gibi davranacağız. Her nokta her sokak, her mahallede bu risk var mı yok mu? Bu kadar net söylüyoruz. Daha nasıl söyleyebiliriz.

Bu riskle beraber yaşıyoruz. Biz şimdi 22 vak’a tespit ettik. Zonguldak’ta bütün mevcut corona virüs kapmış hasta sayısı 22’midir. Herkes biliyor ki değil. Biz 22’sini tespit ettik. Biz hepsini tespit ettik diyebilir miyiz ki? Bizim tespit ettiklerimizin 22’si pozitif çıktı. Bunu diyebiliriz.

Bu bize ne kadar ışık tutabilir, biraz tutar. Ama bırakın ışık tutması gereken kurumlara ışık tutsun. Biz hepimiz asıl üzerimize düşen şeyin üzerine yoğunlaşmalıyız. Böyle bir risk var. İçimizde. Bundan korunmuş hiç kimse hiçbir sokak, mahalle, semt yok. Tedbirlerimizi ona göre almak zorundayız. Herkes kendi OHAL’ini ilan etmeli.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karşıyaka Belediyesinden Semra Aksu Parkına içki ruhsatı talebi
Karşıyaka Belediyesinden Semra Aksu Parkına içki ruhsatı talebi
Erdoğan açıkladı: Önlemler sertleşti, tam kısıtlama geldi
Erdoğan açıkladı: Önlemler sertleşti, tam kısıtlama geldi