Orhan Sarıbal: Çiftçiyi ithalatla terbiye eden tek ülke...

Orhan Sarıbal: Çiftçiyi ithalatla terbiye eden tek ülke Türkiye'dir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne Kamu İhale Kanunundan bağımsız olarak ithalat yapma yetkisi verilmesine tepki göstererek, “Çiftçinin ürettiğinin fiyatını ithalatla terbiye eden tek ülke Türkiye’dir. Bu alınan kararla da hükümet ithalata devam edeceğini hem de daha fazla devam edeceğini göstermiştir” dedi.

18 Kasım 2019 - 12:43 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 14:58
Reklam

Çiğdem CANPOLAT - CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Vergi Paketi’nde Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) Kamu İhale Kanunundan bağımsız olarak ithalat yapma yetkisi verilmesi hakkında gazetemiz oncusehir.com’a açıklamalarda bulundu.

Verilen bu sınırsız yetkiye tepki gösteren Sarıbal, ülkenin tarım kökenli ihtiyaçlarını yabancı ülkelerin eline terk edildiğini söyleyerek, “Bu zamana kadar 6.4 milyon ton buğday ithal edildi. Bu oran cumhuriyet tarihinde rekordur. 2019 yılı içerisinde 2.9 milyon ton mısır ithal edildi. Mısır da şu ana kadar ki cumhuriyet rekorudur ki, bu oranlar daha da artacak” dedi.

“YABANCI ŞİRKETLERDEN DOĞRUDAN ALIM YAPABİLECEKLER”

Orhan Sarıbal, TMO’ya Kamu İhale Kanunu’na tabi olmadan ithalat izni verilmesi hakkında, “Fabrikalar ihale açmayacaklar, kurumlar değişik şirketlere olanak tanımayacaklar ve hızla ve acilen buğday, mısır gibi ürünleri alacaklar. Peki, bunları belirleyecek kavram nedir? Tabi ki dünyadaki piyasalar. En önemlisi ise yabancı şirketlerden de doğrudan alım yapabilecekler. Birinci olarak istediği kişilerle masaya oturacaklar, ikinci olarak ise hızlıca yabancı şirketleri pazarlık noktasına getirip alım yapabilecekler. Normalde zaten alım yapılıyordu ama sınırsız ithalat yetkisi meselesi söz konusu değildi. Cumhurbaşkanlığının yıllık açıklamış olduğu bir rakam vardır. Örneğin, ‘Toprak Mahsulleri Ofisi bu yıl şu tarihe kadar 1 milyon ton buğday alır’ denir.  Zaten gümrük yok, kaldırdılar. Birde üstüne üstlük Kamu İhale Kanunu’na tabi tutmadan ithalat yapacaklar” dedi.

“İKTİDAR AÇIKÇA İTHALATA DEVAM ETME KARARI VERMİŞ”

Verilen yetki için gerekçe de sunulduğunu dile getiren Sarıbal, “Zaman geçiyor, piyasalar değişiyor ve dolayısıyla da ben istediğim kişiyle istediğim zaman pazarlık yapamıyorum gibi gerekçeler gösteriliyor. Ama burada asıl vurgulamamız gereken durum şudur: İktidar açıkça ithalata devam etme kararı vermiş” ifadelerini kullandı.

“SEKİZ BUÇUK MİLYONUN ÜZERİNDE İŞSİZ VAR”

Köyde gençlerin bittiğini, tamamen yaşlıların kaldığını belirten Sarıbal, “Yaşlılar da yavaş yavaş köyleri terk etme noktasına geldi. Ne yazık ki sekiz buçuk milyonun üzerinde işsiz var. Gıda güvenlimizin, gıda egemenliğimizin hiçbirinin garantisi yok” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET TARİHİNDE REKORDUR”

Ülkenin tarım kökenli ihtiyaçlarının yabancı ülkelere terk edildiğini söyleyen Sarıbal, “Düşünün ki bir ülkenin toprağı, suyu her şeyi var ama gıdanın tarım kökenli ihtiyaçları yabancı ülkelere terk edilmiş durumda. Bu olayın açıklaması ise bu kadar nettir. Bu zamana kadar 6.4 milyon ton buğday ithal edildi. Bu oran cumhuriyet tarihinde rekordur. 2019 yılı içerisinde 2.9 milyon ton mısır ithal edildi. Mısır da şu ana kadar ki cumhuriyet tarihi rekorudur ki, bu oranlar daha da artmaya devam edecek” açıklamalarında bulundu.

“ÇİFTÇİYİ İTHALATLA TERBİYE EDEN TEK ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

Köylünün üretimden hızlıca uzaklaştığını vurgulayan Orhan Sarıbal, “İthalat kararının açıklaması şudur: “Ben bu çiftçiyi batıracağım, ben bu ülkede tarım yapılmasına müsaade etmeyeceğim. Çünkü bütün dünyada rekabet var.” Rekabet ve karlılık çiftçilik üzerinden olmaz. Çiftçi zarar etmemelidir. Hükümet olarak üreticiyi zara sokmamalı, tüketicinin pahalı yemesini engellemelidir. Son olarak da ihracatta mal fazlamız varsa dünyaya ihracat pirimi yaparak dengeleyebilirsin. Çiftçinin ürettiğinin fiyatını ithalatla terbiye eden tek ülke Türkiye’dir. Bu alınan kararla da hükümet ithalata devam edeceğini hem de daha fazla devam edeceğini göstermiştir. Ülkenin tarımını, gıdasını ülkenin insanına ithalatla çözme noktasında açık ve net bir tutum sergilediklerini ortaya koymuşlardır. Bu doğrudan ya da pazarlık usulü Kamu İhale Kanunu’nu dışarıda bırakarak ithalat yapmak, tarımı ve çiftçiliği bitirmek noktasındaki hızlı kararlarından bir tanesidir. Saray ve AKP ülke tarımını ve ülke çiftçisini bitirmek için çabalamaktadır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı