Prof. Kalyoncu Menderes’te nabız tuttu

Prof. Kalyoncu Menderes'te nabız tuttu

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, Menderes’te yapımı düşünülen katı atık bertaraf tesisi hakkında yerinde inceleme yaptı ve bölgede yaşayanlarla istişarelerde bulundu.

02 Şubat 2020 - 22:09 - Güncelleme: 03 Şubat 2020 - 09:30

Köylülerle bir araya gelen Prof. Dr. Kalyoncu, yapılan toplantıda Menderes’e bağlı Karakuyu, Gölova, Çakaltepe ve Zeytinköy mahallelerini etkileyecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin çöp toplama ve bertaraf tesisi projesine tepki gösteren köylülerin görüş ve kaygılarını dinledi. Yapılan toplantıda MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu her şeyden önce burada yaşayan insanların fikri alınmadan ve ÇED Raporu hazırlanmadan tesisle ilgili ihale sürecinin başlatılmasının yanlış olduğunu söyledi. Öncelikle il sınırının belediye sınırı olması sebebiyle eski köylerdeki halkın yaşadığı zorlukların farkında olduğunun altını çizerek konuyu daha önce TBMM’de dile getirdiğini hatırlattı.

BÜYÜKŞEHİR MAKYAJLA MEŞGUL

Kalyoncu, İzmir’in çevresel risklerle dolu bir şehir halinde olduğunu ve bunu çözmekle görevli büyükşehir belediyesinin sadece makyajla meşgul olduğunu vurguladı. Kalyoncu toplantıda yaptığı konuşmada şunları da ifade etti:

“Menderes’te planlanan katı atık bertaraf tesisinin öncelikle 4 köyümüzü etkileyecek gibi görünse de, ortada bir ÇED raporu olmadığından çevreye etkilerinin neler olacağını kestirmek zordur. Hem tarımsal üretim bölgesi, hem turizm bölgesi, hem de en önemli içmesuyu kaynaklarından birisi olan Tahtalı Baraj Gölüne oldukça yakın olan bu köylerde oturan halkın itirazlarına rağmen, projenin buraya yapılması kararını kabul edilemez bir “yaptım oldu” dayatmacılığıdır. Hem ilmi gerekçelere hem de demokrasi anlayışına aykırı bu tavır, aynı zamanda gerçek bir çevresel tehdit içermektedir.”

KALYONCU: İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Bilimsel çalışmalar için adım adım incelediği Küçükmenderes Havzasını korumanın hem kendisinin mesleğine olan saygısının hem de vatan sevgisinin bir gereği olarak gördüğünü söyleyen Kalyoncu, bir araya geldiği köylülere bu işin takipçisi olacağı ve bu konuda onlarla birlikte mücadele edeceğine söz verdi . Büyükşehir Belediyesine de seslenen Kalyoncu, “biz tesis yapılmasına karşı değiliz. Millet ile istişare sonucu sağlıklı bir ortam oluşturarak yer tespitinin yapılması daha uygun olacaktır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı