Rus gelin de maske üretimi için gönüllü oldu

Rus gelin de maske üretimi için gönüllü oldu

Kuşadası’nda S.S. Ada Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi bünyesinde faaliyet yürüten kadınlar ile Kirazlı, Soğucak ve Yalaköy Mahalleleri’ndeki gönüllü kadınlar el ele verip Kuşadası Belediyesi’nin desteği ile koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığıyla mücadele kapsamında maske üretmeye başladı. Kadınların arasında bir de Rus gelin var...

18 Nisan 2020 - 20:34

KUMAŞLAR KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN, MASKELER GÖNÜLLÜ KADINLARDAN

Kuşadası’nda yaşayan kadınlar, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra Türkiye’ye de sıçrayan koronavirüse (Covid-19) karşı örnek gösterilecek bir dayanışma sergiledi. Ada Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi bünyesinde gönüllü olarak çalışan kadınlar, Kirazlı, Soğucak ve Yalaköy Mahalleleri’ndeki hemcinsleri ile omuz omuza verip Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin de desteğiyle yüz maskesi üretmeye başladı. Maske üretimi için ilçe merkezi ile Yaylaköy, Kirazlı ve Soğucak’taki okulların sınıfları atölyeye çevrildi. Makinelerin başına geçen 30 gönüllü kadın, vatandaşların sağlığını korumak amacıyla ilk etapta bin 500 maske dikti. Medikal malzemeden dikilen tek kullanımlık maskelerin malzemesini ise Kuşadası Belediyesi sağladı. Projede günde 2000 maskenin üretilmesi hedefleniyor.

İLK ATÖLYE YAYLAKÖY MAHALLESİ’NDE RUS GELİN ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULDU

Yaylaköy Muhtarı Erhan Yıkılmaz, mahalle sakinlerinin ve Kuşadası Belediyesi'nin desteğiyle gönüllü olarak başlattıkları maske üretiminde hedeflerinin günde 1000 maske olduğunu söyledi.  Muhtar Yıkılmaz eşi Marina Yıkılmazı’n öncülük ettiği çalışma vatandaşlar tarafından da takdirle karşılandı. Muhtar Yıkılmaz, "Eşim Marina ile birlikte mücadeleye nasıl destek verebiliriz diye düşünürken maske üretmeyi planladık. 15 mahalle sakini kadınımız evlerinden dikiş makinesini getirdi. İlkokulumuz içerisinde bu makinelerden bir atölye oluşturduk. Kuşadası Belediye Başkanımız Ömer Günel’inde desteği  ile bize kumaş desteği verildi. Kumaş temininin ardından üretime başladık. 15 gönüllü kadınımız iki vardiya halinde çalışmaya başladı. Günde bin adet maske üretmeyi hedefliyoruz. Ürettiğimiz maskeleri çevre köylere dağıtacağız. Kalan maskeleri de Kuşadası Belediyesi'ne teslim edeceğiz" dedi.

“YETER Kİ SİZ EVDE KALIN”

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiklerini belirten Yaylaköy Mahallesi sakini 45 yaşındaki Dilek Ertan, “Kadınlar olarak böyle bir dayanışmanın içerisinde yer almak çok güzel bir duygu. Ada Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi bünyesinde gönüllü olarak çalışan kadınlarımız ile  halkımızın sağlığını korumak için elimizden geldiğince yüz  maskesi üretmeye çalışıyoruz. Bizlerin istediği tek şey salgın hastalıkla mücadele kapsamında alınan tedbirlere herkesin uyması. Biz mümkün olduğunca çok kişiye maske ulaştıracağız. Yeter ki sizler evlerinizde kalın” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!