Türkiye’de Koronavirüsü riski var mı?

Türkiye’de Koronavirüsü riski var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası programında Koronavirüsü’nün Türkiye açısından bir tehdit unsuru olup olmadığıyla ilgili soruları yanıtladı. Bakan Koca, “Şu an Türkiye için herhangi bir koronavirüsü riski söz konusu değil” dedi.

22 Ocak 2020 - 11:59

Son zamanlarda grip vakalarında artışını salgın olarak değerlendirilmesine ve bu artışdan kaynaklı grip tedavisinde kullanılan ilaçlara erişimde vatandaşın sorun yaşayıp yaşamadığıyla ilgili sorulara Bakan Koca, “Grip vakalarında bu yıl geçen yıla göre değişen bir oran söz konusu olmadı” dedi.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT

Bakan Koca, Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre, dünyada grip vakalarında ölümlerin 290 bin ile 650 bin arası olduğunu, özellikle 5 yaş altı çocukların ve 65 yaş üstü erişkinlerin, kronik hastalığı bulunanların, hamilelerin bu konuda risk grubu içerisinde olduklarını vurguladı. Koca, konuyla ilgili ilk 48 saatte erken dönem tedavinin önemine işaret etti.

Tedavi sürecinde mutlaka bir doktor tavsiyesi alınması gerektiğinin altını çizen Bakan Koca, "Piyasada yer yer 'grip ilaçlarının olmadığı' şeklinde birtakım haberler oldu. Buradan çok net söylüyorum, şu an piyasada 350 bin kutu şurup, 700 bin kutu tablet formu ve 600 bin de Sağlık Bakanlığı depolarında olmak üzere 1 milyon 650 bin kutu ilacımız var. Ayrıca ilgili firma ile de görüşerek 200 bin kutu yine piyasaya verildi. Ay sonuna kadar da 1 milyona tamamlanması şeklinde konuşuldu. Bu anlamda herhangi bir ilaç sorununun olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konuda herhangi bir tereddüt içinde asla vatandaşımız olmasın" diye konuştu.

GRİBE KARŞI ÖNLEMLER NASIL ALINMALI

Vatandaşın gribe yakalanmamak için dikkat etmesi gereken noktalara değinen Sağlık Bakanı Koca, şu şekilde konuştu:

“Vatandaşlardan bu dönemde, kalabalık ortamlardan ve gripli hastalardan uzak durmaları, istirahat etmeleri ve bol sıvı tüketmeleri çok önemli. Grip, kalabalık ortamlarda hapşırmayla geçebilir. Gripli çocuk veya erişkinlerle temastan mümkün olduğunca kaçının ve özellikle el hijyenine önem verin.”

Ayrıca Bakan Koca, gribin hapşırık ve burun akıntısının yanında ateş, yaygın vücut ve baş ağrısı, halsizlik ve kırgınlık gibi ağır belirtilerinin bulunduğunu, her hapşırığın grip olmadığını, bunlara soğuk algınlığı ve benzeri tanılar da konulduğunu kaydetti.

Grip aşılarının ne derece bir etkisi olduğu konusundaki sorulara da Bakan Koca şu şekilde yanıt verdi:

"Dünya Sağlık Örgütü her yıl bir önceki yılın suçlarını tespit ederek grip aşısının neyi içermesi gerektiğiyle ilgili bir bilgilendirmede bulunur ve grip aşısı ona göre üretilir. Bu yıl içinde üretilen, piyasada olan grip aşısının var olan viral ajanlara etkisinin olduğunu biliyoruz. Grip virüsünün mutasyona uğradığını biliyoruz. Büyük mutasyon yok. Büyük mutasyonlar olduğunda yeni viral ajanların devreye girdiğini biliyoruz. Bu anlamda endişe edilecek bir durumun olmadığını, varolan mevsimsel ajanların söz konusu olduğunu, piyasada bulunan grip aşısının da bilinen bu viral ajanlara etkisinin olduğunu söyleyebiliriz."

İTHAL İLACA 3,2 MİLYAR LİRA GİTTİ

İlaçlarla ilgili takip sistemimizin çok güçlü olduğunu belirten Bakan Koca, “Yurt dışından temin edilen ilaçlar için 2019'da 3,2 milyar lira ödendi” dedi. Bakan Koca, koronavirüsüyle ilgili şu şekilde konuştu:

"Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum. Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim. Çin'den gelen riskli bir hastayı karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde hazırlığımız var."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çeşme’de sokak hayvanları için veteriner kliniği açılıyor!
Çeşme’de sokak hayvanları için veteriner kliniği açılıyor!
Bayındır’da Gezici İstasyon araçları muayene edecek
Bayındır’da Gezici İstasyon araçları muayene edecek