Cilt lekeleri kabusunuz olmasın! Bakın tedavisi neymiş…

Cilt lekeleri kabusunuz olmasın! Bakın tedavisi neymiş…

Güneş, alerji, doğum ve çilden kaynaklı sebeplerle ciltte lekeler oluşabiliyor. Doğal cilt renginden koyu olan bu lekeler günlük hayatınızı etkilerken endişelenecek bir durum değildir. Cilt lekeleriyle ilgili merak ettikleriniz ve tedavi yöntemleri haberimizde…

05 Aralık 2019 - 12:25 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 14:50

Çiğdem CANPOLAT - Cilt üzerinde farklı nedenlerden dolayı lekeler oluşabilmektedir. Doğal cilt renginden daha farklı ve koyu olan bu lekeler kişilerin günlük hayatını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Her ne kadar sağlık açısından ciddi bir zararı olmasa da özellikle yüz bölgesinde bulunan lekeler insanın öz güveninde kırılmalara neden olabiliyor. Bu nedenden dolayı leke tedavileri günümüzde en sık yapılan estetik operasyonlarından birisidir.

Güneş ışınları, yaşlılık, hamilelik, değişik hormon tedavileri ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar melanin adı verilen ciltteki rengi belirleyen maddenin artışına yol açarak cilt üzerinde lekeler oluşturuyor. Oluşan bu lekeler kimi zaman genetik, kimi zamanda sonradan oluşabiliyor.


Günümüzde en sık rastlanan dört leke türünü, nedenlerini ve tedavi yöntemlerini gazetemiz oncusehir.com’a anlatan Doktor Ebru Durmuş “Cildinize gereken özeni gösterdiğiniz ve temiz tuttuğunuz sürece lekelerin oluşumunu önleyebilirsiniz ancak bu kesin bir yöntem olmayabilir” dedi.

“4 TÜR LEKE TÜRÜ VAR”

Bilinen 4 tür leke tedavisi uyguladıklarını söyleyen Doktor Ebru Durmuş, “Bunlardan ilki gebelik öncesinde kullanılan doğum kontrol hapları, hamilelik sırasında oluşan hormonsal değişiklikler ve psikolojik etkenler dolayısıyla oluşan doğum lekeleridir. İkincisi ise güneş lekeleridir. Bu lekelerde güneşin altında uzun süreli kalanlarda ve her hangi bir güneş kremi kullanmayanlarda görülen ve cildin bu ışınlardan kendini koruması için derinin kalınlaşması sonucu oluşur. Üçüncüsü alerji lekeleridir. Alerji lekeleri cilde sürülen kremlerden ya da alınan gıdalardan dolayı oluşan çoğu zaman cilt üzerinde kızarıklıklara ve su toplamasına neden olur. Son olarak da çil lekeleri var. Burun çevresi ve yanaklarda sıkça görülen beyaz ya da koyu renkli lekelerdir” dedi.


“CİLT LEKELERİNİ ÖNLEYEBİLİRSİNİZ”

Cilt lekelerinin önlenmesi hakkında bilgi veren Doktor Ebru Durmuş, “Cildinize gereken özeni gösterdiğiniz ve temiz tuttuğunuz sürece lekelerin oluşumunu önleyebilirsiniz ancak bu kesin bir yöntem olmayabilir. Cildinizi temiz tutmadığınız takdirde sadece leke değil akne ve sivilce sorunları ile karşılaşabiliyorsunuz. Güzelliğinizi gölgede bırakacak her türlü etkenden kurtulmak ve daima en iyi sonuçlara ulaşmak için gerekli olan en iyi leke tedavileri arasından sizlere uygun olanının belirlenmesi sonucunda en iyi sonuçları alabiliyorsunuz” açıklamalarında bulundu.


“BU YÖNTEMLER LEKELERİN KAYBOLMASINI SAĞLIYOR”

Leke tedavilerinde öncelikle ciltte meydana gelen lekelerin neden kaynaklandığını bularak başlandığını belirten Doktor Durmuş, “Burada önemli olan konu lekenin oluşma sebebi ve uygulanacak tedavi yöntemleri oluyor. Mesela bizler leke tedavileri için kliniğimizde farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Mezoterapi, kimyasal peeling ve lazerle tedavi gibi yöntemlerle ciltte meydana gelen lekelerin kısa süre içerisinde ortadan kaybolmasını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!