Gerçek dostu kötü günde tanırsın!
Hatice Yababa

Hatice Yababa

BENİM AÇIMDAN...

Gerçek dostu kötü günde tanırsın!

05 Mayıs 2020 - 00:06

Kovid-19 virüsünün tüm insanlığı esir aldığı, çoğu yaşlı binlerce cana kıydığı, ekonomileri alt üst ettiği, hayatları değiştirdiği, ruhlarımızı etkilediği şu kötü günler sadece Türkiye için değil tüm dünya için geçerli.

Virüs genç yaşlı, Hıristiyan, Müslüman, Yahudi, Budist, zengin fakir, kadın erkek ayırımı yapmadı. Hepimiz aynı gemideyiz! Gözle görünmeyen bu virüs sadece kişileri kurumları değil, büyük abi ABD ve güçlü ekonomi ve alt yapıya sahip olan Avrupa ülkelerini bile esir aldı ve pes ettirdi.

ABD, İngiltere, İtalya, İspanya başta olmak üzere, salgınla mücadelede sergilemiş oldukları rahat tutum, ciddiyetsizlik ve yetersiz tedbirler, virüsten ölen insan sayısının hızla artmasına sebebiyet verdi. Doğrusu birçok insan, bazı hükümetler ve dünya sağlık örgütü dahil ancak ölü rakamlarının hızla artmasıyla, salgında bencil olunmaması gerektiğini, birbirimize mecbur ve sorumlu olduğumuzu işte bu yüzden de tedbirlerin ciddiye alınması ve kurallara uyulmasını gerektiğini biraz geç de olsa anladı. ABD ve Avrupa'nın bir çok ülkesinde, binlerce insan virüsten ölürken, hastanelerde yatak, solunum cihazı, doktor önlüğü, maske,  eldiven, temizlik ürünleri hatta marketlerde yiyecek ve stok bulunamazken ve yağma endişesi yaşarken, ve ancak siparişle haftalar sonrasına gıda alış verişi yapılabiliyorken, benim güzel ülkem TÜRKİYE, bu mücadeleyi en iyi şekilde yönetmekle kalmadı, 55'den fazla ülkeye de, ki bunun içinde ABD, İngiltere, İtalya ve İspanya’da var. Maske, eldiven, dezenfektan, doktor önlüğü, solunum cihazı yardımı yaptı. Avrupa'dan binlerce vatandaşını getirerek, 15 gün süreyle yurtlara taşıdı, yemek ve ihtiyaç giderlerini sağladı. Şimdi herkes, ee ne olmuş yani devlet bu tabi ki yapacak!!!  diyebilir.

Fakat doğrusu bunu gelişmiş sandığımız süper güç bazı ülkeler yapamadı. Resmen sınıfta kaldılar!!!. Batıda birçok üst düzey bürokratlar virüsle mücadelede kurallarını hatırlatırken virüse yakalanmaları epey konuşulmuştu. Dahası Avrupa'da birçok huzur evlerinde yaşlıların ölüme terk edildiği rezaleti ve acımasızlığını haberlerde görmüş okumuştuk. Bazı Avrupa ülkelerinin milletine özellikle yaşlılarına verdiği değeri görüp de Türkiye’ye imrenmemek, canım ülkem dememek elde değil.

Son yıllarda Türkiye’nin siyasi ve ekonomik krizini sebep ederek Avrupa'ya giden bazı Türk vatandaşların, Kovid-19 dan sonra nasıl tası tarağı toplayıp yurda koşa koşa döndüklerini okuyoruz. Kim ne derse desin, Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, sağlık bakanımız Sayın Fahrettin Koca, diğer tüm bakanlarımız, Milletvekillerimiz, sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, bu süreci ellerinden gelenin en iyi şekilde yönetmiştir.

Gözün gördüğünü kulağın işittiğini, dünyanın şahit olduğunu inkar etmek adaletsiz ve hadsizlik olur. Bu süreçte, salgın ve ekonomik kriz endişe ve korkusu yetmezmiş gibi ve salgın mücadelesi devam ederken, şaklabanlık siyaseti yapmak, halkı umutsuzluğa, endişeye sürüklemek, darbe söylentileriyle halkı daha fazla endişeye sevk etmek son derece sorumsuz ve düşüncesiz ve bana göre art niyetli bir tutumdur.

Tüm dünya salgından kırılırken, şu süreçte birlik olunamayacaksa, ne zaman bir olacağız? Merak etmiyor değilim. Doğrusu şu ki, bu kötü günler elbet geçecek, fakat muhalefette bazı vekillerin sorumsuz davranış ve düşünceleri unutulacak cinsten değil.  Şu süreçte her zamankinden daha fazla, ihtiyacımız olan, moral birlik beraberlik, ruhen ve bedenen güçlü bir savunma mekanizması…

Siyaset ve seçimler elbet yapılır fakat yerinde ve zamanında milletin menfaati düşünülerek yapılanı en güzel olanıdır.

Unutmamak gerekir, millet varsa vatan, vatan varsa millet vardır. Millet de, bayrak da, vatan da tektir. Allah bu vatanı, bu milleti ve bu bayrağı korusun.

Selam ve dua ile...

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Destiny
  9 ay önce
  Hatice hanım Türkiye ye sıkça seyahat eden, ve İngiltere'de yaşayan bir Türk vatandaşı olarak maalesef böyle zamanda İngiltere'nin ne kadar 3 üncü sınıf ülke olduğunu yaşamış oluyorum. Inanılır gibi değil, ama bu bir ders sanırım. Hizmet konusunda İngiltere'de yanılmışım. Ailemin Türkiye'de daha iyi ellerde olmaları bana güven ve baş rahatlığı veriyor. Saygılar.
 • Azeem
  9 ay önce
  A valid point Is that surely this though time will pass... But not going to forget those all who have not behave like a good leader with their nation.
 • Tutar
  9 ay önce
  Çok güzel bir noktaya vurgu yapmışsınız Hatice Hanım çok teşekkürler.
 • Bedriye şekar
  9 ay önce
  Yüreğine sağlık
 • Acar Öztürk
  9 ay önce
  Aylardır yasadigimiz bu kötü durumu harika özetlemişsiniz.Yureginize saglik
 • A.hekim
  9 ay önce
  Âmin ecmain. RABBİM BU ülke için çırpınan çalışan tüm canlara selâmet ve baştaki insin de isterse ülke batsın mantığıyla harekat edenleri de kahretsin. Bu kadar net ve açık...

Son Yazılar