MERAKLILARI İÇİN GENIUS OLİMPİYATI
Maide KUTLUCA

Maide KUTLUCA

MERAKLILARI İÇİN GENIUS OLİMPİYATI

10 Nisan 2019 - 18:03

GENIUS’un dilimizdeki karşılığı Küresel Çevre Sorunları ve bizlerin kısaltmasıdır. 
Genius Olimpiyatı ise çevre konularında uluslararası ortaokul ve lise proje yarışmasıdır. 

Yarışma ; sanat, bilim,robot, işletme ve yazarlık olmak üzere 5 ana kategoride yapılmaktadır. 

Sanat alanında; müzik performansları , fotoğrafçılık , kısa film, poster tasarımı.
Bilim alanında; çevre kalitesi, ekoloji ve biyoçeşitlilik, enerji ve kaynaklar , inovasyon.
Robot alanında; Drone ve robot yapımı.İşletme alanında; girişimcilik, sosyal sorumluluk. Yazarlık alanında ; kısa hikaye, deneme ve şiir... 

Öğrenciler bireysel başvuru yapabildiği gibi 1 ya da 2 ekip arkadaşı ile birlikte de başvuru yapabilmektedir. Ekip arkadaşında aynı okulda olma şartı aranmamaktadır. Başvuru sonrası seçilen proje sahipleri 169 dolar kayıt ücreti ödüyor. 

Konaklama ve yemek giderleri ise üniversite tarafından sağlanıyor, öğrenciler bunun için ekstra ödeme yapmıyor. Yarışmacıların aileleri ya da velileri ise konaklama için 650 dolar yemek için de 350 dolar ödeme yapıyorlar. Veliler isterlerse konaklamalarını kampüs dışında kendileri de ayarlayabiliyor. 

Yarışmada her proje kendi kategorisi için değirlendiriliyor ve her kategori için ayrı ödüller veriliyor. Altın, gümüş ve bronz madalya kazanan öğrencilerden uygun şartları sağlayan kişi Suny Oswega Üniversitesinde 10.000$ değerinde burs kazanıyor ve araştırmalarını hakemli bir dergide yayınlayabiliyor. 

Yarışmaya katılan her öğrenciye sertifika veriliyor. Bunların yanı sıra eğitimlerine Avrupa ya da Amerika da devam etmek isteyen öğrencilerin başvuruları için önemli bir kriter oluyor.

Yarışma öğrencilere; dünya çapındaki öğrencilerle iş birliği yapmasına imkan tanıyarak fikirlerini paylaşmalarına, öğrencilerinin çevre sorunlarıyla başa çıkmalarına ve çözüm üretme yeteneklerini ortaya çıkarmalarına, çevrenin korunması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için ilham vermeye, genç kuşaklara çevre bilincini oluşturmaya, iş dünyasında ve bulunduğu çevre ile pozitif ilişki kurması için farkındalık oluşturmaya ve halkın küresel çevre sorunları hakkında bilgilendirilmesine olanak sağlıyor.


Bu yarışmanın önemli bir diğer konusu ise Genius olimpiyatlarının sürdürülmesinde iki önemli Türk’ün de yer almasıdır. Kurucu ve Yönetmeni olarak Fehmi Damkacı, Robotics komitesinde Murat Baysal bulunuyor. 


Başvurular her yıl Aralık ayında başlıyor Martın son haftası sonuçlar ilan ediliyor. Final yarışması Haziran ayında New York eyaletinde yapılıyor. 


Bu sene 1.469 başvurudan 789 proje final için seçildi. 74 ülkenin katıldığı yarışmada, 
Bornova Anadolu Lisesinden; Bora Şenceylan, Kerem Kurtuldu, İstanbul Hisar Okullarından Zeynep Uğur Eskişehir Çağfen Kolejinden; Ayşe Nehir Özkardeş ,Belinay Bayram, Duru Eryılmaz, Eren Yeniler, Antalya Sınav Kolejinden; Orkan Kırdar, Yağız Alp Tatlı, Samsun Anafartalar Anadolu Lisesinden Tarık Miraç Aykan Suny Oswego üniversitesinde 17-22 Haziran da ülkemizi temsil edecekler. 

2018 yılında sanat kategorisinde altın madalya alan Zeynep Uğur bu yıl da aynı kategori de yarışmaya katılacak. Deneyimlerini bizimle paylaşarak yazıyı hazırlamamıza katkı sağlayan Zeynep Uğur’a teşekkür eder bütün öğrencilerimize başarılar dilerim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Berkay
    1 yıl önce
    Çok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş tebrik ederim. Bu yarışmaya katılmak isteyenlerin ufkunu açacak bilgiler var. Teşekkürler

Son Yazılar