2019 SEÇİMLERİ VE DUNNİNG KRUGER ETKİSİ!
Sümeyye Müyesser Somunkıran

Sümeyye Müyesser Somunkıran

2019 SEÇİMLERİ VE DUNNİNG KRUGER ETKİSİ!

29 Eylül 2018 - 18:25 - Güncelleme: 29 Eylül 2018 - 19:10

İnsanoğlunun yaradılışından bu zamana kadar akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olması nasıl bir çelişkidir. .

      Daha az bilgi sahibi olan kişilerin, çok daha fazla bilgi sahibi olan kişilerden daha çok şey bildiklerini sanmaları, (Dunning-Kruger Etkisi)  hatta bir konuda ne kadar yetersizse, yetersizliğinin de bir o kadar farkında olmamaları da ayrı bir komedi.

Daha yetkin olan kişilerin toplumda etkin pozisyonlarda olmaları beklenirken genellikle tam tersi bir durum söz konusudur.

Etraftan birilerinin yönetici konumundaki kişiler hakkında “Hiç bir şeyden anladığı yok ama geldi o koltuğa oturdu” gibi  serzenişleri mutlaka işitmişsinizdir.

Bazen kıskançlıkla söylense bile, bu tespit es geçilecek türden değildir. Yetkin kişiler çoğunlukla mütevazi oldukları için ortalıkta çok boy göstermezler. Oda mütevazilikten mi? Yoksa asla sonuca ulaşmayacak boş bir bekleyiş mi?

Yaptıkları işin değerinin farkındadırlar ve bu değeri fark eden birilerinin mutlaka bir gün çıkıp geleceğini, kendilerini takdir ve taltif edeceğini düşünerek pasif konumda bekleyişi tercih ederler.

Yetkin olmayan kişiler için durum farklıdır. Yetkin olmadıkları gibi, olmayan yeteneklerini de abartma eğiliminde olurlar. Bu eksikliklerini fark ettirmemek için ortalıkta gereğinden daha fazla dolanarak bilmedikleri konularda bile biliyor görüntüsüne bürünürler.

Göze girmeye, göz boyamaya, göz doldurmaya çabalarlar. Başarırlar da! Etrafınıza dikkatlice baktığınızda gerçekten bu tür insanların hızlı bir şekilde üst kademelere kolaylıkla terfi ettiklerini görmeniz mümkün…

        Yaklaşan yerel seçimlerde Dunning-Kruger etkisi özelliklerini taşıyan insanların öne çıkmak için nasıl çalışma yapacaklarını hep birlikte takip edeceğiz.

Yetkin ve liyakat sahibi insanlar ise ilgili kişiler tarafından fark edilmeyi umarak köşelerinde mi bekleyecekler?

Göreceğiz.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Esra Atbaş
  1 yıl önce
  Çok yerinde tespitleriniz sayın yazarım yüreğinize sağlık!
 • Aylin DURMAZ
  1 yıl önce
  Yüreğinize emeğinize Sağlık.... SEVGİLER
 • Celil Aksakal
  1 yıl önce
  Sizi görmek istiyorum sayın başkanım liderlik doktorin ve teşkilatcılık yerel yönetim her vasıfa uygunsunuz başarılar dilerim saygılar Sümeyye Müyesser Somunkıran
 • Gökhan yanık
  1 yıl önce
  Kesinlikle
 • BÜLENT ERTEKİN
  1 yıl önce
  Selamunaleykum. Güzel ve yerinde tespitler. Bunlar çevremizde daima gördüğümüz ve şahit olduğumuz liyakatsiz ehliyetsiz bazilarida sadakatsiz AHBAB/ÇAVUŞ münasebeti ile göreve gelenler. Diğerleri ise ilmin izzetini sindirmiş MÜTEVAZI insanlar. Onlar görev bekleme onlar makam istemezler onlar koltuk ve bol sıfırlı maaş bordroları istemezler. Sadece ve sadece VATANA BAYRAĞA ve AZİZ TÜRK MİLLETİNE KARŞILIK BEKLEMEDEN SEVEN VE HİZMET EDERLER. Burada önemli o*** husus kenarda köşede itilmiş refüze edilmiş ve HIZMET ETMEYİ BEKLEYENLERİ bulup VATAN BAYRAK MİLLET için KALDIĞI (N) İMIZ YERDEN DEVAM EDİN. deyip VAZİFE PUSULASINI GÖNDERMESİDIR. Guzel makaleniz icin Tekrar teşekkür ederim. Selâm ve dua ile

Son Yazılar