Meydanı Nene Hatunlara, Topuklu Efelere bırakın
Yeşim ÖNEN

Yeşim ÖNEN

Meydanı Nene Hatunlara, Topuklu Efelere bırakın

18 Şubat 2019 - 12:42

Seçime 42 gün kala aday listelerinin ilçe ve il seçim kurullarına 19.02.2019 günü teslim edilmesi gerekiyor. Artık bu son dönemeçte teslim edilecek bu listelerde kadın aday sayısı nedir merak ediyorum. Aslında beklentilerimin gerçekleşmeyeceğini ve büyük hüsran yaşayacağımı da biliyorum bu konuda.

 Birçok kadının siyaset arenasında tüm gücüyle mücadele ettiğini biliyor ve görüyorum. Ama üzülerek gördüğüm bir şey var ki o da çoğu kadının, siyasette hak ettiği yerlere gelememesi. Tüm partilerin bu konudaki karne notunun çok düşük olduğu da ortada. Bunun en önemli sebebi "erkek egemen" siyaset yapısı ve "siyasi lider" kavramına erkeksi bir kimlik verilmesi. Siyasi parti genel başkanı, il başkanı, ilçe başkanı hep erkek olacakmış, normal olanı buymuş gibi görülür. Bir kadın o koltuğa oturduğunda da bu olağanüstü bir durummuş gibi davranılır. Hatta siyasi partiler bunu "kadına verdikleri önem" başlığı ile reklam aracı olarak bile kullanırlar.

Kadınlar siyasette çok yoğun olarak bulunmalarına rağmen bu yoğunluklarıyla doğru orantılı olarak siyasi karar mekanizmalarında değiller maalesef. Halbuki toplumsal alanda kadınların yaşadıkları sorunların çözümünde kadınların görüşlerine başvurulmaması sonucunda doğru çözümler bulunamamaktadır. Erkekler hiç yaşamadıkları doğaları gereği yabancı oldukları sorunlara çözüm bulup uygulamaya geçirirler ve sonuç da herkesin malumu. Siyasi partiler daha etkili olmak ve ses getirmek için kadın adaylara daha ağırlık vermeli hele hele meclis üyeliği listelerinde var mı var mantığı ile seçilme şansı asla olmayan sıralarda kadınlara yer verilmesi ve bu marifetmiş gibi ilan edilmesi kabul edilmez. Ey il başkanları ve onların kankaları pardon "etkili yetkili yardımcıları"!kadınlar sizlerin siyasette varlık nedenizdir oyuncağınız değil. Bunu yazmayın kazıyın aklınızın en önemli yerine. Listelerin seçim kurula giderken sıralamaların ve isimlerin değiştirilmesi oyunları, çirkin pazarlıklar gibi konulara girmek bile istemiyorum, çünkü bizim bildiğimiz siyaset anlayışında böyle çirkinliklere asla yer yok.

Beyler, sizler de bunca senedir kadınların size yaptığı desteği onlara vererek kadın adayları destekleyip onlar için mücadele vermeyi deneyin biraz. Meydanı Nene Hatunlara, Topuklu Efelere bırakın, bakın bakalım neler oluyor göreceksiniz.

Bu yolda mücadele eden tüm kadınlarımızı destekliyor ve başarılar diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar