BİSİKLETİN ÜSTÜNDE İNSAN VAR!
Selda Erbay

Selda Erbay

Selda Erbay

BİSİKLETİN ÜSTÜNDE İNSAN VAR!

06 Aralık 2019 - 16:31

4 Aralık Çarşamba akşamı Karşıyaka’da Hasan Ali Yücel Bulvarı üzerinde bir “cinayet”  işlendi.

19 yaşında bir çocuk altına aldığı otomobil ile cahilce eğlenirken, ulaşımını bisikletle sağlayan yaşlı bir adamın hayatını aldı .

Belki bir dedeydi, belki bir baba ya da bir eş. Cebinde iki tane mandalina vardı. Evine gitmek istiyordu.

Gidemedi!..

“Çarpmanın etkisiyle bisiklet 77 metre, sürücüsü yaşlı adam ise 34 metre sürüklendi” diye yazdı gazeteler.

Adamın cebindeki mandalinalar yerlere saçılmış, üzerine gazete kağıdı serilmiş halde yerde yatarken olay sıradan bir haber olarak yerini aldı. Olayın adı “kaza!” oldu.

Karayolları Trafik Kanunu’nda  “BİSİKLET: Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden MOTORSUZ TAŞITLARDIR “der.

Her ne kadar hala trafikte bisikleti kabullenemeyen, yolların sadece kendilerine ait olduğunu düşünen bir kitle olsa da o yollar kanunen bizim de hakkımız.

Yani Bisiklet bir ULAŞIM aracıdır.

Bizler ölüyoruz!..

Karşıdan karşıya geçerken, sağ şeritte yolumuzdan giderken, arkamızdan, yanımızdan hızla gelen bir 4 tekerli araç tarafından öldürülüyoruz.

İzmirli Bisikletliler olarak bu yaşananlara kaza değil cinayet demek için; “Bisikletli Ölümleri Artık Dursun!” demek için olayın hemen ertesi günü, yani Perşembe akşamı, olayın olduğu yerde toplandık. Trafikte yanımızdan geçen araçlara “Burada bir bisikletli öldü “ dedik.

Yanımızdan geçen araçlardan destek veren de oldu, tebrik eden de, kızıp geçen de ...

Yollarda güvenle ulaşımımızı sağlayana kadar bizler tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Trafikte sayımız artarak sürmeye devam edeceğiz. Sayımız arttıkça fark edileceğiz.

Trafikte bir bisiklet gördüğünüzde lütfen şunu hatırlayın: “Bisikletin üstünde insan var!”

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Meltem dem
  2 yıl önce
  Bu ülke saygısızların psikopatların yobazların cahil okumuşların, şımarık küstahların,yolda öfke patlaması geçiren sosyopatların ülkesi haline geldi. Karşıyakada bisiklet yolunda yayalar yürüyor oysaki hemen bitişiğinde tartan pistler varken. Çekilmeye bile gerek duymuyorlar!
 • Sabri ŞAHİN
  2 yıl önce
  Bisiklette bir ulaşım aracıdır.Bu olay resmen cinayettir.
 • TC Nuray Atamer Duman
  2 yıl önce
  Ben Fransa Paris,te Eyfel kulesine gittim kızım ile önce biraz tedirgin oldum sonra kızım bana anne sen bir arasın onlar öyle görüyor dedi hakikaten bana yaklaşmıyordu ve bir arabalık ara veriyorlardı.işte medeniyet.
 • Güngör Uslu
  2 yıl önce
  Bisiklet Hak ister, Saygıyla bak ister... ** Araba tek senin herkesin yollar, Bisiklet bir araç hemde en temiz, Trafik can alır kim kimi kollar, Bisikletli tayfa cidden pek aciz. ** Bisiklet yolları çok yerde işkal, Araba park eder maganda eşkâl, Güya hak sahibi hiç bilmez kural, Sivil ve memurda ihmal pek bariz. ** Bisiklet bir kültür dünyada yaygın, Binenler pek kibar ekseri saygın, Motorlu araçtır hep yolda kaygın, Kendisi pek âkil güya biz keriz. ** Bisiklet pek şirin hoş geçer hayat, Tertemiz bir şehir ten bulur sıhhat, Bak uçurur seni çift teker kanat, Saf hava solursun hiç yanmaz geniz. ** Uslu ve bisiklet ikiz bir kardeş, Turlarda tek derdi motorlu kalleş, Sanır ki bu yollar tek ona beleş, Haksızlık son bulsun Hak olsun aziz. ** Z.Güngör uslu 15:21 5.12.2019 Samsun

Son Yazılar