Başkan Sandal'ın çok özel kalemi!
Mevlüt KÖMÜR

Mevlüt KÖMÜR

Başkan Sandal'ın çok özel kalemi!

20 Temmuz 2021 - 11:07

Bazı belediye başkanları, icraatları ile bazı belediye başkanları ise bürokratları ile de anılır...

Özellikle bürokratlar olması gerekenden daha fazla yetki kullanmaya başladığında, personel ve örgüt artık Başkanı değil, bürokratı takip eder.

Yetkinin onda toplandığını bilir.

Son zamanlarda bunun bir örneği Bayraklı'da yaşanıyor.

Başkan Serdar Sandal'ın çok özel kalemi Berk Ulusal, kullandığı yetki ile artık bırakın belediyenin yetki sınırlarını, yasama organı TBMM'nin yetki sınırlarını aşmış gibi görünüyor.

Örneğin yasama organının çıkardığı mevzuatlar 457 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurların belediye şirketlerinde çalışamayacağını yazar.

Lakin bu mevzuat 'çok özel kalem' Berk bey için bir şey ifade etmiyor ki, belediyede görevli 3 devlet memurunu belediye şirketine gönderebiliyor. Tabi buna göndermek mi denir, sürmek mi denir tam emin değilim.

Elbette çok özel kalemin yetki aşımı bunlarla sınırlı değil.

Bayraklı Belediyesinin her personeli gibi CHP Bayraklı İlçe Örgütünün her ferdi de bu çook yetkili özel kalemi bilir ve ona göre davranır.

Hatta çok özel kalem müdürünün yetki alanının Bayraklı dışına taştığını iddia edenler de var ki, bunu ayrıca araştırmak gerek...

Bayraklı Belediyesi’nde görevli bir çok müdür bulunmasına karşın, müdürlerin yetkilerinin dahi kağıt üzerinde kaldığını iddiaları da yine ayyuka çıkmış durumda... Müdürlerin yetki kullanmasına ne gerek var, nasıl olsa Berk Ulusal var.

Tabi bütün bunlar karşısında insan sormadan edemiyor, bu nasıl bir güçtür ve kaynağını yasalardan almadığına göre nereden alıyor?

Ne güzel aslında seçilmeden, seçilmiş gibi yetki sahibi olmak...

Neyse, anlatacak şey çok da lafı uzatıp sizi yormayayım.

Sadece şunu hatırlatmakta fayda var;

Belediyeler birer kamu kuruluşudurlar ve ilgili mevzuat çerçevesinde kendilerine verilen hizmetleri yerine getirirler.

Kamusal hizmetlerde esas olan kişiler değil, kurumlardır. Kurumlarda devamlılık esastır.

Kurumların işleyişi ise harfi harfine kanun ve ilgili mevzuatlarla tarif edilmiş, yetkileri tanımlanmış, sınırları çizilmiştir.

Son cümle; her bir kamu kurumu gibi belediyelerin de varlık sebebi vatandaşa hizmet etmektir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali İnanç Ülkü
    9 ay önce
    Belediyelerin en büyük handikapı özel kalemler 657 ye göre yetkisiz belediye başkanına göre yetkili süpermanlar????????????????????

Son Yazılar