İzmir depreme hazır değil!
Mevlüt KÖMÜR

Mevlüt KÖMÜR

İzmir depreme hazır değil!

28 Ocak 2020 - 23:44

Türkiye, deprem bölgesi bakımından dünyada 6’ıncı sırada. Türkiye’nin deprem bölgeleri arasında yer alan İzmir’de depreme ne kadar hazırız?

İzmir Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin olası bir deprem felaketinde vatandaşı bilgilendirmek, yönlendirmek için bir birimleri var mı?

Bu birimler varsa olası bir afet durumuna ne derece hazırlar ve bütçeleri ne kadar? Tüm bu sorular aklımı kurcalarken, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin meclislerini sık sık takip eden biri olarak daha öncesinde bu konuyla ilgili bir bütçe açıklaması dahi duymadım.

Duyduğum tek şey, Deprem ve Afet Komisyonu ve şimdi uygulamaya alınacak olan Deprem Master Planı…

Bu konularla ilgili bildiğim şeyler ise,

İstanbul ve Ankara’da Büyükşehirler içerisinde Deprem ve Afet Müdürlüklerinin olduğunu ve Büyükşehir’in bu müdürlüklere bir bütçe ayırdığı. Fakat bu şekilde bir Müdürlüğün İzmir’de olmadığı.

İstanbul ve Ankara’da Deprem ve Afet müdürlükleri var! İzmir’de neden yok?

İzmir depreme hazır değil. Evet vatandaşın güvenliği için hali hazırda belirli toplanma yerleri var. Belirli önlemler var fakat bir felaket esnasında sadece valiliğin bu konuyla ilgilenmesinin yeterli olmadığını düşünüyorum. Büyükşehir’in de bu konuda bir tedbir alması gerekiyor.

Zaten bir sıkıntı da Büyükşehir binasının bile olası bir deprem de ne olacağı belli değil. Açıkçası olası büyük bir depreme İzmir’in hazırlık durumu tartışmaya açık.

Deprem, Türkiye’nin bir gerçeği, öyleyse başımızı kuma gömüp, ne olacağını beklemek yerine her kurum elindeki imkanlarla maksimum tedbirleri almakla yükümlüdür.

Sıradan şeylere bütçe ayrılırken, deprem gibi önemli bir konuda da gerekli hazırlıkların yapılması için Büyükşehir'de bir bütçenin olması şart bence…

Bugünden alınacak bu tedbirler, olası bir depremde can ve mal kayıplarını en aza indirecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar