AH BU TOPUKLU AYAKKABILAR
Çağla Aybüke Üzümcü

Çağla Aybüke Üzümcü

SAĞLIĞIMIZ

AH BU TOPUKLU AYAKKABILAR

18 Ocak 2019 - 16:31

Bu hafta güzel kadınlarımıza tavsiye vereceğiz.Dünyanın en güzel ve en güçlü varlıkları,omuzlarımızda taşıdığımız yük yetmezmiş gibi bir de bunu en şık halimizle yapmaya çalışıyoruz.Eeee konu şıklık olunca başlıktanda anlaşılacağı gibi içimizin eriye eriye aldığımız o topuklu ayakkabılarımız bize neler yapıyor bir bakalım.

Ayakkabı, tıpkı ayak gibi, vücut ile zemin arasında bir bağlantı görevi üstlenmekte ve duyu girdisi sağlamaktadır.Buna göre uygun olmayan ayakkabı kullanımının ayak biyomekaniğini bozduğu ve halluksvalgus, pençe parmak, çekiç parmak, akut ya da kronik ayak ağrısı gibi farklı ayak problemlerine yol açmakla birlikte postüral bozukluklara da sebep olmaktadır.Ayak-ayakkabı uyumunu belirleyen temel faktörler; uzunluk, genişlik ve yükseklik olarak tanımlanmıştır. Dengeyi etkileyen ayakkabı özellikleri ise topuk yüksekliği, taban kalınlığı ve taban sertliği olarak belirtilmiştir.Temel olarak, ayakkabının taşıması gereken bu özellikler ile ayağın korunması, ayak stabilitesinin sağlanması, zeminle olan sürtünmenin arttırılması ve şoku emme fonksiyonları amaçlanmaktadır.Fakat topuklu ayakkabılarımız bu amaçları karşılamamaktadır.

Yüksekliğin artması arka bacak kas grubunda gerginliği arttırır ve vücut gravitesinin(ağırlık merkezinin)öne doğru yer değiştirmesine sebep olur.Bununla birlikte dizlere, ayak bileğine daha çok yük biner.Gergin kas gruplarında ve daha çok yük taşımak zorunda kalan diz,ayakbileğinde ağrı meydana getirmektedir.Omurgada değişen graviteyle birlikte omurgamızın normal yerleşiminde değişiklikler görülmekte; bu da postür bozukluğuna ve bel ağrısına neden olmaktadır. Hatta sadece bel ağrısıyla kalmayıp sırt ve omuz ağrısıda meydana gelebilir.

Eğer topuklu ayakkabılarınızdan vazgeçemiyorsanız yüksekliklerini azaltmayı deneyebilirsiniz. Bu tamamen sizin sağlığınız için…Yoksa elbette kimin ne giydiğine kimse karışamaz, bir takım sülüklere aldırış etmeyin .

Sağlıklı haftalar dilerim.

Hayırlı cumalar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar