PAMUK ELLER CEBE
Çağla Aybüke Üzümcü

Çağla Aybüke Üzümcü

SAĞLIĞIMIZ

PAMUK ELLER CEBE

11 Ocak 2019 - 16:48

Geçen hafta sizlere bel ağrısından bahsetmiştim. Hatırlarsanız birçok sebebi olabileceğini söylemiştim.Bugün bizim için küçük ama sizin ve omurga sağlığınız için büyük bir tavsiye vereceğim.Öncelikle belki günlük yaşamımızda en çok kullandığımız veya kullanmak istediğimiz yanımızdan ayıramadığımız hatta sürekli yanımızda taşıdığımız sizin de tahmin ettiğiniz gibi çok sevgili cüzdanlardan bahsedeceğim.Bu konu biraz erkekleri ilgilendiriyor.Çünkü biz kadınlar cüzdanımızı çantalarımızda taşırken erkekler arka ceplerinde taşıyarak cüzdanlarıyla omurgalarını muhatap etmek zorunda kalıyorlar.Evet, beyler başlıyoruz:“Pamuk eller arka cebe; cüzdanları çıkarıyoruz.”

Bu cüzdanların omurga sağlığımıza ne gibi bir etkisi var öncelikle bunu konuşalım. Vücudumuzu sağ ve sol olmak üzere iki eşit parçaya böldüğümüzü düşünürsek eğer bu iki parçanın uzunlukları, yerleşimleri, kas- kuvvet dağılımları ve açılaşmalarının aynı olması gerekmektedir.Arka cebinizde taşıdığınız cüzdan  kalça kemiğinizde (pelvis) dengesizlik meydana getirir.Aslında hafifmiş gibi gelsede sürekli taşınan bir ağırlıktan dolayı kalça kaslarında kuvvet farkı ortaya çıkmaktadır ve bununla birlikte iki kas arasında kas kuvvet farkıyla birlikte uzunluk kısalık farkıda oluşmaktadır. Sürekli taşınmasının yanında sürekli üstüne oturulmasıda iki parçaya böldüğümüz vücudumuz arasında yükseklik farkı oluşturmaktadır. Yani bu şekilde cüzdan taşıdığınız kalça kemiğiniz daha yukardayken diğer kalça kemiğiniz daha aşağıda kalmaktadır. Bu durumda omurga, pelvis ile yaptığı eklemleşmeden dolayı meydana gelen eşitsizliğe göre kendini konumlandırmakta; bu da omurganın yanlış hizalanmasına sebep olmaktadır.Postürünüzün bozulması omurganıza tutunan kaslardaki kuvvet ve kısalık-uzunluk farkından dolayı kas spazmlarını ve ardından bel ağrılarınıoluşturmaktadır.Çok küçük bir detaymış gibi görünse de yıllarca sürdürülen bu alışkanlık, bel ağrısına ve postür bozukluğuna sebep olmaktadır.

Ne yapabiliriz?

Şu soruyu duyar gibiyim “Ön cebimizde taşısak olur mu?” Hayır! Olmaz efendim o da farklı sorunlar meydana getirir. Kış aylarında cüzdanınızı montunuzun, ceketinizin cebinde taşıyabilir yâda küçük bir el çantası kullanabilirsiniz.

Bugün cüzdanınızı arka cebinizde taşıdığınız son gün olur umarım.

Gelecek hafta güzel kadınlarımız için tavsiyelerde bulunacağım.

İyi haftalar dilerim.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Muzaffer uzumcu
  2 yıl önce
  Çok önemli bir bilgi çok teşekkür ederiz
 • BK
  2 yıl önce
  Yazıyı okuduktan sonra arka cebimdeki cüzdanım iyice rahatsız etmeye başladı. Küçük bir el çantası almak şart oldu. Teşekkürler Çağla hanım bu hafta da bilgilerinizle aydın***dık.

Son Yazılar