Romatizma
Çağla Aybüke Üzümcü

Çağla Aybüke Üzümcü

SAĞLIĞIMIZ

Romatizma

08 Şubat 2019 - 16:49

Havanın yağmurlu olmasından ilham alarak; romatizma hastası değilde adetameteoroloji uzmanı olan "bacaklarım ağrıyor yarın yağmur yağacak’’ söylemleriyle hem güldüren hemde acaba dedirten minnoş teyzelerimize, romatizma hastası ve hasta adaylarına gelsin bugünkü yazımız.

Romatoidartrit (RA), ankilozanspondilit (AS) gibi inflamatuvarromatizmal hastalıklar (İRH); kronik ağrı, yorgunluk, fiziksel aktivitede azalma ve yaşam kalitesinde bozulmaya neden olur. Hastalığa bağlı klinik şikayetler ve bulguların temel nedeni inflamasyondur. Bu nedenle temel tedavi yaklaşımı olarak ilaç tedavisi önerilir.İlaç tedavisindeki gelişmelere rağmen romatizmalı hastalıklara bağlı sakatlıklar tam olarak önlenememektedir.Bu yüzden ilaç tedavisi kadar egzersiz yapmakta önemlidir. Romatizmal hastalıklarda egzersiz vermekteki amaç; eklem hareket açıklığını, esnekliği, dengeyi korumak veya düzeltmek, kas kuvvetini ve aerobik kapasiteyi arttırmaktır. İnflamatuvarromatizmal hastalıklarda aerobik ve kuvvetlendirme programlarını içeren düzenli fiziksel aktivitenin uzun dönemde antiinflamatuvar etkisi vardır.Burada önemli olan düşük yoğunluklu egzersizden başlayarak  zamanla egzersizlerin arttırılması, düzenli ve uzun süre egzersiz programına devam edilmesi gerekliliğidir.

AnkilozanSpondilit (AS) nedir?

Ankilozanspondilit (AS), temelde omurgayı tutan ve hastalığın ileri dönemlerinde omurgadaki eğilme ve eklem tutulumları nedeniyle yaşam kalitesinde bozulma ve sakatlığa yol açan kronik inflamatuvar bir hastalıktır.Ankilozanspondilitli hastalarda kardiyovasküler hastalıklar için risk artışı olduğu bilinmektedir. Kronik inflamasyon, azalmış fiziksel aktivite, ağrı, obezite ve yorgunluk sigara içimi riskini artırmaktadır. Ankilozanspondilitli hastaların normal kişilere göre aerobik kapasitesi daha düşüktür. Egzersiz reçetelerinde postür egzersizleri,germe,kuvvetlendirme egzersizleri bulunduğu gibi aynı zamanda yüzme ve yürüme gibi aerobik egzersizlerinde bulunması gerekmektedir.

RomatoidArtrit

Romatoidartritli (RA) hastaların gidişatı zaman içinde ve kişisel farklılıklar gösterse de eklem inflamasyonuna bağlı hasar ve deformitelerle sonuçlanır. Kardiyovasküler hastalıklar için risk artışı vardır.Egzersiz reçetesi;egzersiz yoğunluğu düşük hastaya çok yüklenmeyecek ve çok yormayacak şekilde oluşturulmalı ve yüzme ve yürüme gibi aerobik egzersizlerde eklenmelidir. Romatoidartritli hastaların da egzersize katılımında engelleyici faktörlerden biri belkide en önemli sebebi yorgunluktur.Bilinmelidir ki yorgunluğun hissinden de egzersizle kurtulabiliriz.

Gördüğünüz gibi kısır bir döngü hepsi birbiriyle bağlantılı ama hepsinin ortak noktası egzersizdir.Egzersizden uzak kalmayalım; kalanları uyaralım.:)

İyi haftalar dilerim….

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar