Bel Ağrısı Olmayan Kaldı Mı?
Çağla Aybüke Üzümcü

Çağla Aybüke Üzümcü

SAĞLIĞIMIZ

Bel Ağrısı Olmayan Kaldı Mı?

04 Ocak 2019 - 17:16

Bel ağrısı toplumda en yaygın görülen şikâyetlerden biridir ve istatiksel bir oranla insanların %80’i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı ile karşılaşmaktadır. Toplumda görülen bu bel ağrılarının sadece %1’ine cerrahi müdahale gerekir. Peki, bel ağrısı neden bu kadar yaygın? Bir baloncuk içinde bu soruyu görür gibiyim. O zaman bende şunu soruyorum: “Bugün belinin ağrımaması için ne yaptın?”

Belki ağır şartlar altında çalışmaktan olduğunu düşündün belki de fazla yatmaktan. Evet, bu iki uç örnek dâhil olmak üzere arada kalan diğer farklı ihtimallerde günlük yaşam motivasyonunuzu önemli ölçüde sınırlandıran bel ağrılarına sebep olabilir. Bu sebepler hakkında az çok hepimiz fikir yürütebiliriz fakat bu ağrılarla baş edebilmemiz için hepimizin fikirden çok yetkin bir bilgiye ve gerekli tedaviye ihtiyacı olacaktır. Tam da bu sebeple önce ilgili bir hekime sonra da bir fizyoterapiste başvurmamız gerekecektir. İşte bu dinmez sandığımız ağrıların çözüm süreci bu şekilde başlamış olur.

Bel ağrısının bu kadar yaygın olmasının sebebi aslında toplum olarak bir egzersiz alışkanlığımızın ve bilincimizin olmamasından kaynaklanmaktadır. Toplumda gün içerisindeki eylemlerinizin egzersiz gibi değerlendirilmesi bu alışkanlığın oluşmasındaki en büyük engeldir

 

“Peki, nedir bu Egzersiz?”

Egzersiz doğru kasın, doğru şekilde, doğru miktarda ve belirli periyotlarda çalışmasıdır.

Bel ağrınız karın kalça sırt kaslarınızın kuvvetsizliği, duruş bozukluğu veya yanlış hareketle omurgaya binen yükü arttırmak, omurganın izin verdiği hareket alanında daha fazlasına zorlamak (rotasyonel hareketler) veya bel fıtığından kaynaklı olabilir. Belki de fazla kilolarınızdan.

Biz fizyoterapistler danışanlarımızın durumuna yönelik bir değerlendirme yaparak kişiye ve şikâyetine özel bir egzersiz reçetesi hazırlarız. Egzersiz ile postürünüzü (duruşunuzu) düzeltir, kaslarınızı kuvvetlendirir, fıtık oluşumunu engelleyebilir ve ayrıca oluşan fıtığın ilerlemesine engel olabiliriz.Bu noktada bel ağrısından kurtulmak için önceliklerinizi değiştirip egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Önceliklerinizin değiştiği bir hafta dilerim

Fizyoterapist Çağla ÜZÜMCÜ

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Dılek Kılınç
  2 yıl önce
  Teşekkür ederim Çağla Hanım iyi ki varsınız Bu tarz yazılarınızın devamını bekliyoruz
 • Berkay Karacan
  2 yıl önce
  Yazılarınızın devamını bekliyoruz Çağla hanım emeklerinize sağlık. Ayrıca böyle bilgilendirici yazılara yer verdiği için öncüşehir gazetesine de teşekkür ediyorum. Esenlikler dilerim.
 • Cemre Şeyma Kapu
  2 yıl önce
  Bu aydınlatıcı ve öğretici bilgileri deneyimleriyle bizimle paylaştığı için sevgili uzmanımıza teşekkür ederim.

Son Yazılar