OSTEOPOROZDAN EGZERSİZE
Çağla Aybüke Üzümcü

Çağla Aybüke Üzümcü

SAĞLIĞIMIZ

OSTEOPOROZDAN EGZERSİZE

01 Şubat 2019 - 16:37

Güneşli bir günde sizlere kemik erimesinden (osteoporoz) bahsetmek istiyorum.Güneşli bir gün tercih ettim çünkü yazıyı okuduktan sonra dışarıya çıkıp güneş ışığından faydalanarak güzelce D vitamini sentezleyip üstüne hafif tempolu bir yürüyüşte yaparsanız günün sağlıklısı ilan edilebilirsiniz.Bu kadar mı? Kesinlikle değil!Önce küçük bir bilgiyle başlayalım.

Osteoporoz nedir?

Düşük kemik kütlesi ve kemik mikro mimarisinin bozulması sonucu kemik kırılganlığında ve kırılganlığa yatkınlıkta artış ile karakterize sistemik bir hastalıktır.Gelişmiş dünya ülkelerindeki en yaygın metabolik hastalıktır ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Osteoporozun primer önlenmesinde amaç, kemik yapının gelişmesi sırasında kemik kütlesini maksimum düzeylere çıkarmaktır. Majör; kemik mineral yoğunluğunun oluşmasında belirleyici genetik faktördür. Bunun yanı sıra kalsiyum alımı, sigara kullanımı, egzersiz yapma ve menopoz gibi faktörlerde etkilememektedir.

Kemik yoğunluğunun azalmasına neden olan faktörlerden biri hareketsizliktir.Uzamış yatak istirahatleri, fiziksel aktivite düzeyinin azalması ve kemiğe binen yükün azalması da kemik yoğunluğunun azalmasına neden olmaktadır. (Burada önemli bir husus bu durumun kiloyla bir alakası olmamasıdır; bu tamamen ağırlık taşınan aktivitelerin kemik yıkımını azalttığı ve hatta yapımını arttırmasıyla ilgili bir durumdur.) Egzersizin osteoporozdan koruyucu rol oynadığını asla unutmayın. Kemik kaybının egzersiz programları ile önlenebilme veya geri döndürülebilmesinin yanı sıra; egzersizler ile düşük kas kütlesi veya kas kuvveti, zayıf denge ve koordinasyon gibi düşmelere neden olan risk faktörleri de modifiye edilebilir. Egzersizin yanı sıra yeterli kalsiyum içeren uygun diyetin verilmesi ve mevcut ise östrojen eksikliğinin tedavi edilmesi gerekebilir.Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarımız zorlu bir süreçle birlikte bir de osteoporozla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi hayatınızın her döneminde egzersiz şart.Bahaneleri bir kenara bırakıp artık sağlığınız için harekete geçin.Egzersiz deyip geçmeyin ve bu konuda eğitim almış kişilerden yardım isteyin.Vücudunuzun buna ihtiyacı olduğunu unutmayın.Sadece yürümeyin ama mutlaka yürüyüşünüzüde yapın.Daha sağlıklı yaş almak sizi daha iyi hissettirecek.Bu arada kemik erimesini etkileyen faktörlerde yerçekiminin az olduğu ortamlarda var.İnanabiliyor musunuz?Astronotların hepsi birer osteoporoz adayları fakat bunun için çalışmalarının yanında bir de aylarca egzersiz programlarına tabii tutuluyorlar.Bununla kalmayıp uzay araçlarında sağlıklarından olmasınlar diye egzersiz yapabilecekleri bir alan bulunuyormuş.Yani sadece uzaya çıkmakla kalmayıp uzayda egzersiz bile yapıyorlarmış.Yani egzersizin her koşulda yapılabileceğini daha nasıl anlatıyım.Bırakın bahaneleri hadi egzersize!

İyi haftalar dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar