SADECE GÜLÜYORUZ
Çağla Aybüke Üzümcü

Çağla Aybüke Üzümcü

SAĞLIĞIMIZ

SADECE GÜLÜYORUZ

25 Ocak 2019 - 15:03

Bugün sizlere sağlıkta bilinçlenmeden bahsetmek istiyorum.Çünkü bu konu en az sağlığımız kadar önemli.Ülkemizin genel sorunlarından biridir; herkesin her konu hakkında fikri olması ve fikri olduğundan dolayı kendini yetkin hissetmesi.Aslında herkes kendi işini yapsa ülkece rahatlayacağımıza inanıyorum.O yüzden önce bireysel bilinçlenmeyle işe başlıyoruz.

Vücudunuzda meydana gelen herhangi bir sorunda önce bir hekime daha sonra hekiminizin yönlendirdiği bölümlerden hizmet almalısınız.Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 4 yıllık bir bölüm olmakla birliktebir fizyoterapist, tıp ekibinin bir üyesi olarak hastanelerin fizik tedavi, ortopedi, nöroloji, kardiyoloji, pediatri, kadın-doğum kliniklerinde görev yapabilir. Bunun yanında büyük kentlerde rehabilitasyon merkezi olan sağlık kuruluşlarında görev alabiliriz.Yani birçok alanda varız ve bunun için eğitim aldık.Fakat gel gör ki son günlerde sürekli karşımıza çıkan kas iskelet sisteminde görülen problemleri pilates ile tedavi edebileceklerini düşünen bir grup ortaya çıktı ve bu arkadaşlarezbere iki kas ismi söylemeleriyle birçok sorunu çözeceklerinden o kadar eminler ki. Malesef herşey bu kadar basit ve kolay değil.Pilatesinde bu durumlara alet edilmesi çok üzücü.Bu tür hastalıklar için yalnızca klinik pilates yaptırılabilir ve bu tedavi ancak alanında uzman kişilerce uygulanmalıdır. Sevgili okurlar bu noktada bilmelisiniz ki sağlık probleminiz varsa siz artık klinik bir vakasınız ve sağlıklı insanlara yapılan uygulamaların size yapılması asla doğru değildir.Skolyoz disk hernisi (fıtık), postür bozuklukları,fibromiyalji gibi hastalıklarda yalnızca klinik pilates uygulaması uygulanır ve sonuç alınabilir.

Klinik pilates nedir?

Fizyoterapistler tarafından rehabilitasyonda kullanılmak amacıyla dizayn edilen klinik pilates, geleneksel pilates egzersizleri klinik popülasyon için modifiye edilerek geliştirilmiştir. Lumbopelvik stabilizasyon teorisi ile segmental spinal stabilizasyon çalışması üzerine kurulmuştur. Ortopedik, nörolojik ve pediatrik hasta grubunda kullanımına uygun hale getirilmiştir. Klinik pilates, tedavi tekniklerinden biri olup fonksiyonel ilerleme ve dinamik tedavi yöntemi olarak büyük bir potansiyele sahip olan tedavi yaklaşımıdır.Pilates sağlıklı popülasyonda uygulanırken klinik pilates rehabilitasyon hastaları için dizayn edilmiştir. Klinik pilates, geleneksel pilatese göre daha çok derin grup kaslara, daha az yüzeysel grup kaslara odaklanılarak egzersizler oluşturulur.Klinik pilateste hareketler kişiye özeldir, hastanın klinik tablosuna bağlı olarak egzersizler programlanır.Bu konuda önce siz bilinçlenmeli ve bu konuda eğitim almış kişilerden yardım almalısınız.

Bu tür problemleri sadece biz fizyoterapistler yaşamıyoruz. Sevgili diyetisyenlerimizde aynı konulardan muzdarip.Diyetisyen olmayıp beslenme üzerine fikir verip beslenme koçu olanlar var.Hatta bilmem ne çaylarıyla bir ayda 20 kilo verdirenler mi dersiniz… Bunlara biz sağlıkçılar sadece gülüyoruz lütfen sizde gülün, geçin ve inanmayın.Sağlığınızı riske atmayacağınız bir hafta dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar